Prezident Trump srazí ceny léků v USA, ale i je zdraží jinde, tvrdí

0
99
ceny_leku
Americký prezident Donald Trump [vpravo] a americký ministr zdravotnictví R. F. Kennedy [vlevo]. Jejich cílem je zbavit veřejné zdravotnictví v Americe korupce. I z Američanů udělat nejzdravější lidi na světě. / Foto: GOP

Americký prezident Donald Trump dnes podepíše exekutivní příkaz, jímž sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech. A to na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Včera v noci to uvedl na své sociální síti Truth Social.

Ceny léků v USA podle něj klesnou o 30 až 80 procent. Jak přesně toho chce docílit už ale neuvedl. Agentura Reuters napsala, že Donald Trump nejspíš provede změny v systému amerického veřejného zdravotního pojištění Medicare. Právě z něj se léky na předpis v USA hlavně platí. Agentura se odvolala na čtyři zástupce farmaceutického průmyslu.

Po Roche, Novartisu, Mercku posílí výrobu v USA i AstraZeneca

Ti podle ní uvedli, že Trumpova administrativa už farma průmysl informovala o chystaných změnách. Podle Donalda Trumpa důsledkem jeho změn nebude jen zlevnění léků v USA, ale současně i zdražení těch stejných léků v ostatních částech světa. To proto, že „suckers“ z Ameriky, jak doslova napsal, už nebudou léky farma firmám přeplácet. A farmaceutické firmy si dorovnají finanční ztráty v USA na jiných trzích.

Jak to vidí Donald Trump

„Mnoho let se svět divil, proč jsou léky na předpis a farmaceutické výrobky v USA o tolik dražší než v kterékoli jiné zemi. Jak to, že v USA jsou někdy úplně stejné léky – vyrobené ve stejné laboratoři, stejném výrobním závodě – až pětkrát až desetkrát dražší než jinde?“ ptá se ve svém příspěvku Trump.

Podle něj bylo vždy těžké tento rozdíl v cenách vysvětlit. A bylo to, jak uvedl, i trapné, protože „správná odpověď“ neexistovala. Také napsal, že farma firmy roky hovořily o tom, že za cenovými rozdíly stojí náklady na vývoj a výzkum. Podle něj ale měly hlavně za to, že náklady na vývoj a výrobu léků, aniž by k tomu byl důvod, zaplatí hlupáci [Trump užil slovo „suckers“, pozn. red.] v Americe.

Evropa se zavedení cel na vývoz léků do USA nejspíš nevyhne

„Příspěvky na volební kampaň [farma firem, pozn. red.] dokážou divy, ale ne v mém případě a Republikánskou stranou,“ pokračoval Trump s tím, že ceny léků skutečně sníží, zatímco demokraté o tom jenom mluvili.

„Proto s potěšením oznamuji, že zítra [dnes, pozn. red.] v Bílém domě v 9:00 [15:00 SELČ, pozn. red.] podepíšu jeden z nejvýznamnějších výkonných příkazů v historii naší země. Ten ceny léků na předpis a farmaceutických produktů téměř okamžitě sníží o 30 až 80 procent,“ pokračoval Trump.

V USA diskutují veřejnou úhradu léků na hubnutí. Čeká se na Trumpa

Rovněž doplnil, že očekává, že zatímco ceny léků v USA klesnou, v ostatních zemích stoupnou, aby si farmaceutické firmy dorovnaly propad zisků v USA. Nicméně svým příkazem Trump, jak uvedl, přinese USA spravedlnost. Američané už nebudou za stejné léky platit víc, než se za ně platí v jiných zemích.

„S naší zemí se začne konečně zacházet spravedlivě a náklady na zdravotní péči našich občanů se sníží o čísla, o kterých se dříve ani nesnilo. USA navíc ušetří biliony dolarů,“ řekl.

Násobně dražší léky v USA jsou realitou

Na o poznání dražší léky v USA než například v Evropě upozorňoval Donald Trump už v době svého prvního prezidentského mandátu v letech 2017 až 2021. Nešlo mu do hlavy, proč jsou ty stejné léky násobně dražší v USA než v evropských zemích. Ceny léků v USA se snažil srážet i jeho nástupce a současně předchůdce prezident Joe Biden. U vybraných léků, jako byl například inzulin, uspěl. Ve většině případů ke zlevnění léků ale nedošlo, proti se vždy ostře přímo, či nepřímo stavěly farmaceutické firmy.

Farma firmy v USA jsou proti zlevňování předepisovaných léků

Skutečností ale je, že ty stejné léky v USA jsou v mnoha případech až několikanásobně dražší než jinde. Americký list The New York Times [NYT] loni v článku Six Reasons Drug Prices Are So High in the U.S. uvedl, že například v roce 2018 stály stejné léky hrazené z amerického systému zdravotnictví dvakrát víc než ve Francii a Velké Británii. A to i po započtení doplatku, který poskytují zaměstnavatelé nebo zdravotní pojišťovny.

„Americký trh se stal pro farmaceutický průmysl jedním velkým krmelcem a bankou,“ řekl NYT k tématu Ameet Sarpatwari, odborník na lékovou politiku na Harvard Medical School.

Podle něj panuje intenzivní pocit, že nejlepším místem, kde dosáhnout v oblasti farmacie vysokých zisků, jsou právě Spojené státy. Což má hned několik důvodů. Je to kvůli tamnímu podle něj nehospodárnému nastavení úhrad a způsobu nákupu léků pro pacienty.

Ceny léků v USA patří k těm nejvyšším, důvodů je více

Podle NYT se tento systém vyznačuje například absencí centrálních nákupů, motivačním systémem farma firem pro nákupčí léků. Ale patří sem i absence kontroly efektivity a nákladů na léky a pro farmaceutické firmy výhodný systém prodlužování patentové ochrany léků. Klíčový problém i podle NYT zůstává nastavení systému veřejného zdravotnictví Medicare, který podle listu pobízí americké lékaře objednávat léky za co nejvyšší ceny.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here