V USA již očkují proti covidu cca třemi miliony dávek

0
282

Očkovací centra v USA obdržela první dodávky nově schválené vakcíny proti koronaviru. Potvrdili to zástupci americké armády. Ta koordinuje distribuci vakcín. Jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory. Tento týden v USA rozdistribuují necelé tři miliony dávek vakcíny.

Doručovací společnosti UPS a FedEx dostaly první balíky s očkovacími látkami v neděli. Ty rozdistribuovaly na 145 míst po celých Spojených státech. Do dalších 125 nemocnic a zdravotních středisek se vakcíny dostanou v úterý a do 66 ve středu.

„Buďte bez obav, distribuce už začala,” uvedl generál Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím [více ve videu, pozn. red.]

Rozvážku vakcíny ztěžuje fakt, že látka se musí převážet za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnosti Pfizer a BioNTech proto vyvinuly speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jim umožní na dálku sledovat polohu zásilky a její teplotu. Tutéž vakcínu, u níž se prokázala 95procentní účinnost, schválila Británie, Bahrajn, Kanada, Saúdská Arábie a Mexiko.

Trump: Přestaňte hrát hry, doktore Hahne

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv [FDA] minulý pátek schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 vyvinuté firmami Pfizer a BioNTech. Na svém webu o tom s odkazem na tři nejmenované zdroje napsal nejprve list The New York Times [NYT], úřad FDA jeho zprávu vzápětí potvrdil.

Podle dřívějších informací listu Washington Post personální šéf Bílého domu Mark Meadows hrozil šéfovi FDA Stephenu Hahnovi. Údajně mu měl říci, že pokud jeho úřad neschválí očkovací látku Pfizeru do konce pátečního dne, má se Hahn chystat na rezignaci. Což nepřímo na svém twitterovém účtu potvrdil prezident Donald Trump.

„Vypusťte ty zatracené vakcíny ven hned teď, doktore Hahne. Přestaňte hrát hry a začněte zachraňovat životy,” napsal v pátek na twitteru Trump.

Podle něj první očkování začne do 24 hodin: „Vakcínu už jsme začali rozvážet do všech států. […] Pandemie asi začala v Číně, ale my ji přímo tady v USA ukončíme,” uvedl šéf Bílého domu a pochválil USA, že dokázaly “medicínský zázrak”, když vyvinuly bezpečnou a účinnou vakcínu za méně než devět měsíců. Úspěch prezentuje jako zásluhu své vlády.

Bezmála 300 000 obětí covidu v USA

Povolení představuje historický milník v boji s pandemií, která si ve Spojených státech vyžádala bezmála 300 000 životů. FDA sdělila, že vakcína se smí aplikovat lidem starším 16 let. Mezi prvními příjemci i tak budou zdravotníci a starší lidé, kteří žijí v pečovatelských domech. O povolení k nouzovému použití požádala FDA pro svou vakcínu i americká firma Moderna. Panel odborných poradců bude o této vakcíně debatovat tento čtvrtek.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v USA nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala již u více než 15,8 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo více než 294 000 infikovaných.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here