Texas čeká soudní bitva o právo na provedení potratů

0
488
Texas

Texaský guvernér Gregory Abbott 19.5. podepsal návrh zákona, který omezuje možnost legálně provést potrat od rané fáze těhotenství. Zákon ve státě Texasu zároveň opravňuje jakoukoli privátní osobu k podání žaloby na kohokoli, kdo se bude jakýmkoli způsobem na provedení interrupce po stanoveném limitu podílet.

V platnost má norma vstoupit letos v září. Návrhem zákona jde Texas proti rozhodnutí amerických federálních soudů, které podobná opatření v jiných státech USA zakazují. Podle amerických médií se texaský zákon nejspíš stane předmětem další soudní bitvy v této věci.

„Náš stvořitel nás obdaroval právem na život, ale přesto miliony dětí každý rok ztrácejí právo na život kvůli potratům,” uvedl při podpisu zákona Gregory Abbott [na foto, pozn. red.], jenž je vzděláním právník a v letech 1996 až 2001 působil jako soudce Nejvyššího soudu Texasu.

Polské ženy i nadále mohou podstupovat interrupci v ČR

Bojovnice za právo na potraty a advokátka Amerického svazu občanských svobod [ACLU of Texas] Drucilla Tigner naopak řekla, že „guvernérův podpis pod zákonem nemůže změnit americkou ústavu“.

„Potraty jsou v Texasu legální a podporuje je většina Texasanů,“ upřesnila.

Texaský guvernér avšak není ve svém boji proti potratům osamocený. Zákon o zákazu potratů od toho momentu těhotenství schválila již desítka amerických států. Moment, kdy již nelze provést potrat, stanovují od chvíle, kdy lze u plodu detekovat srdeční tep. Což může být již od šestého týdne těhotenství. I zde platí výjimka. Lékaři mohou provést potrat i po zachycení srdeční frekvence v případech, kdy jsou přesvědčeni o existenci „mimořádné zdravotní události”. To je, kdy těhotenství ohrožuje zdraví matky. Výjimka se ale již třeba podle článku v The Texas Tribune nevztahuje na těhotenství vzešlá ze znásilnění či incestu.

Čím je texaský zákon výjimečný

Od takzvaných zákonů tepu v jiných státech se ten texaský odlišuje tím, že zakazuje jeho vymáhání státním činitelům. To naopak svěřuje do rukou privátních osob včetně lidí, kteří nežijí v Texasu a nemají nic společného s danou těhotnou ženou.

„Je to velmi jedinečný zákon a je to velmi chytrý zákon,” řekl profesor ústavního práva na South Texas College of Law Houston Josh Blackman.

V praxi znamená, že prakticky kdokoli může zažalovat poskytovatele potratu nebo například osobu, která by potrat zprostředkovala, pakliže by měl podezření z porušení zákona. Lidé, kteří by se svou žalobou uspěli, by zároveň v případě, že by soud vyhráli, získali nárok na deset tisíc dolarů a úhradu na právní zastoupení.

Samotný zákon, který iniciovali členové Republikánské strany [Grand Old Party – GOP], i jeho podoba již vyvolala ostrou kritiku u členů Demokratické strany. [Democratic Party – DP]. Normu kritizují také zastánci práva na potrat. Podle nich jde o nejextrémnější návrh zákona v oblasti potratů na celostátní úrovni a jeden z nejpřísnějších zákonů v Texasu.

Tvrdí, že zákon znamená úplný zákaz potratů, protože šestitýdenní mezní doba je dva týdny po zmeškaném menstruačním cyklu. Kritici zákona dále upozorňují, že nová právní úprava umožní odpůrcům interrupcí zaplavit soudy stížnostmi. A to i jen ve snaze obtěžovat lékaře, zdravotní sestry, pacienty nebo někoho, kdo odvezl těhotnou kamarádku na kliniku. Skupiny hájící právo amerických žen na potraty už před podpisem návrhu [19.5.] avizovaly, že jej napadnou u soudu.

Potraty neřeší jen Texas, ale celé USA

Podle platného výkladu americké ústavy ze strany Nejvyššího soudu státy USA nesmějí zakazovat provádění potratů ve fázi těhotenství, kdy plod ještě není schopen přežít mimo dělohu. Hranice je v tomto případě podle lékařů až za 20. týdnem těhotenství. Vymáhání restrikcí podobných té, kterou nyní přijal Texas, tak dosud ve většině případů ztroskotalo u federálních soudů.

I interrupce jsou součástí historie jednotlivých zemí

Situaci by mohl změnit Nejvyšší soud, který tento týden oznámil, že se bude zabývat snahou státu Mississippi zakázat potraty po 15. týdnu těhotenství. V soudním senátu aktuálně poměrem šesti ku třem převažují soudci označovaní jako konzervativní. Podle agentury AP se tak zastánci práva na potraty obávají zásahu, který by uvolnil cestu přísným opatřením, jako jsou právě zákony tepu.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here