Lékaři hlásí průlomový lék na některé druhy rakoviny

0
11267
rakoviny
Onkologické centrum Memorial Sloan Kettering bylo založeno v roce 1884 v New Yorku při Cancer Hospital na Upper West Side na Manhattanu. / Foto: MSK

Když se vyvine nádor v žaludku, jícnu či konečníku a včas se odhalí, onkologové umí daný typ rakoviny vyléčit. Ale často pacientovi odstraní i žaludek, močový měchýř a zavedou mu trvalý vývod tlustého střeva. A to vše při ozařování… 

Problémem se blíže zabývá článek The New York Times [NYT] Medicine spares cancer patients from grisly surgeries and harsh therapies. V něm popisuje práci lékařů v americkém onkologickém středisku Memorial Sloan Kettering Cancer Center, kde zkoušejí pomocí nového léku na bázi monoklonální protilátky léčbu rakoviny.

Výzkumníci vedení Luisem A. Diazem a Andreou Cercekovou se rozhodli pacientům podávat samotnou látku dostarlimab, imunoterapeutický lék. A to bez chemoterapie, ozařování nebo chirurgického zákroku. Testovali skupinu 103 lidí, která náleží ke zhruba dvěma až třem procentům pacientů se zhoubným nádorem, jenž by měl reagovat na imunoterapii.

A výsledek byl překvapující. Podle lékařů může přinést naději omezené skupině pacientů bojujících s uvedenými případy rakoviny. Ve 49 případech pacientů trpících rakovinou konečníku nádor zmizel a v průběhu dalších pěti let se neobjevil. Rakovina zmizela u 35 z 54 pacientů, kteří trpěli jejími ostatními typy – žaludku, jícnu, jater, dělohy, močových cest a prostaty.

Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil

Ze 103 pacientů se rakovina vrátila pěti z nich. Tři obdrželi dodatečnou dávku imunoterapie a jednomu, jemuž se nádor objevil na lymfatických uzlinách, lékaři uzliny odstranili. Nadále tito čtyři pacienti příznaky onemocnění neměli. Pátému pacientovi, který také obdržel dodatečnou dávku imunoterapie, se nádor zmenšil.

Výsledky léčby vybraných typů rakoviny jsou průlomové

Vědci tyto výsledky zveřejnili na nedávném výročním zasedání American Association for Cancer Research a v The New England Journal of Medicine.

„Výsledky jsou průlomové,“ uvedl doktor Bert Vogelstein, onkolog na Johns Hopkins v Baltimoru.

Úspěch v léčbě rakoviny u dětí závisí na zemi, v níž se narodily

Počáteční fáze vývoje tohoto léku se odehrávaly v jeho laboratoři a sám Vogelstein je jeho účinky překvapený.

„Před 20 nebo 30 léty myšlenka, že by bylo možné velké nádory různých orgánů léčit bez chirurgického zákroku, zněla jako science fiction,“ uvedl, ale i dodal, že tento objev není dílem okamžiku.

Výzkum trval 40 let… Důvodem, proč měla imunoterapie šanci vyléčit nádory, je to, že obsahovaly takzvané nesourodé opravné mutace, které jim bránily zafixovat poškození DNA. Proto jsou takové nádory posety neobvyklými proteiny signalizující imunitnímu systému, aby je zničily. Nádory si ale vybudovaly štít, který je před útokem imunitního systému brání. Imunoterapie štít rozbíjí, a umožňuje imunitnímu systému zničit nádor.

Šanci by měli dostat i další pacienti

Výsledky pacientů, účastníků studie, jak řekl doktor Michael Overman, specialista na rakovinu trávicí soustavy na MD Anderson Cancer Center v Houstonu, ukazují, že imunoterapie bez chemoterapie, ozařování nebo chirurgického zákroku je účinnou léčbou „a je tak zjevná, že bychom ji měli provádět.“

Nyní to ale není tak jednoduché. Jedna dávka léku stojí zhruba 11 000 dolarů [cca 242 000 Kč] a pacient jich během šesti měsíců potřebuje devět. Aby bylo možné využít pojištění, musel by být léčebný postup zahrnutý v klinických postupech. Regulátoři ho prozatím schválili jen pro léčbu rakoviny dělohy s nesourodými opravnými mutacemi. Zde se stal součástí klinických postupů na léčbu této rakoviny.

„Šanci by měli dostat i další pacienti s jinými druhy rakoviny, kteří mají s dostupností léku problémy,“ upozorňuje doktor Diaz.

Motorkářská show je v Česku přednější než rakovina a demence

Šanci zatím ale mají pouze účastníci klinických studií v centru Memorial Sloan Ketteringové. Ti v jejich rámci dostávají lék zdarma. Nejde však o systémové řešení.

„U některých pacientů působí imunoterapie zázračně. Může mít vedlejší účinky, z nichž nejčastější je únava, návaly a svrbění. Vzácnějšími vedlejšími příznaky jsou zánět plic a encefalitida,“ upozorňují onkologové z centra Memorial Sloan Ketteringové.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here