Potíže s dodávkami vakcíny proti covidu od AstraZeneky do zemí Evropské unie ve srovnání s Británií souvisí s tím, že EU uzavřela kontrakty o tři měsíce později než Londýn. V rozhovoru s italským listem La Repubblica to řekl šéf společnosti AstraZeneca Pascal Soriot. Podle něj firma neměla čas přizpůsobit svoji výrobu.

AstraZeneca zrušila dnešní jednání se zástupci Evropské komise [EK] a států Evropské unie. Na něm měla vysvětlit výrazné omezení dodávek covidové vakcíny. Společnost vakcíny proti covidu vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a Velká Británie ji k použití schválila koncem prosince. V USA se zřejmě schválí v dubnu, protože se čeká na prokázání účinnosti u starších lidí. Německá média nedávno uvedla, že účinnost u lidí nad 65 let je jenom osm procent, což firma okamžitě popřela. Soriot přiznal, že jsou problémy s dodávkami, ale označil je za potíže “prořezávajících se zubů”.

„Kontrakty s Británií byly podepsány o tři měsíce dříve než s EU, takže jsme měli v případě Británie tříměsíční náskok na to, abychom problémy řešili. V případě EU máme tříměsíční zpoždění,” vysvětlil Soriot.

V rozhovoru s německým listem Die Welt pak uvedl, že objem dodávek pro EU není závazný: „Není to povinnost, je to kýžený cíl. Říkám to proto, že Evropa chtěla mít dodávky ve stejnou dobu jako Británie, i když uzavřela kontrakt o tři měsíce později.”

Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] by mohla látku doporučit k podmínečnému užívání tento pátek. Po schválení Evropskou komisí by se tak vakcína AstraZeneca stala třetí očkovací látkou v unii. Dosud se vakcinuje látkou firem Moderna a Pfizer/BioNTech.

Covid vakcína a odpovědi na nejčastější otázky kolem ní

Lídři EU vyjadřují nespokojenost, Británie očkuje

V EU sílí kritika firmy AstraZeneca za nedodržení objemu dodávek vakcíny pro první období, jak se obě strany dohodly. Důvodem jsou podle firmy nutné úpravy vakcíny s ohledem na mutace koronaviru. Snížení dodávek do konce března má být až 60%. Země EU by tak měly od firmy dostat do tohoto období 31 milionů dávek. EU požaduje, aby všechny firmy vyrábějící vakcínu na území unie s předstihem informovaly o jejich exportu do třetích zemí, což by ovlivnilo závozy od Pfizer/BioNTech pro Británii. Vakcína se totiž vyrábí v Belgii.

AstraZeneca zkrátí dodávky vakcín do zemí EU o 60 %

AstraZeneca ale snižuje dodávku i mimo Evropu. Britská vláda doufá, že její nasmlouvané objemy ovlivněny nebudou. Záměrem země je naočkovat občany ze čtyř nejrizikovějších skupin už do poloviny února.

„Británie do března naočkuje možná 28 nebo 30 milionů lidí. Premiérův cíl je mít do poloviny února naočkováno 15 milionů lidí a nyní jsou [Britové] na 6,5 milionu [naočkovaných]. Takže se tomu blíží,” uvedl Soriot.

AstraZeneca podle něj dokáže měsíčně vyrobit 100 milionů očkovacích dávek. EU se loni v srpnu s firmou dohodla na koupi 300 milionů dávek za 750 milionů eur [téměř 20 mld. Kč] a možnosti dokoupení dalších 100 milionů dávek. Británie si nasmlouvala loni v květnu 100 milionů dávek za 84 milionů liber [2,5 mld. Kč]. USA si rovněž už v květnu zajistily 300 milionů dávek za 1,2 miliardy dolarů [35 mld. Kč].

AstraZeneca uzavřela smlouvy o dodávce covid vakcíny

Z grafu vědeckého odborného serveru Our World in Data vyplývá, že Británie je co do podaných dávek vakcín daleko před jinými evropskými státy. Na 100 obyvatel jich tam připadá 10,4. V Evropě jsou za ní na nejvyšších místech Malta nebo Island se 4,5 dávky na 100 občanů, v Česku připadá na 100 lidí 1,8 dávky. Vůbec nejhůře je na tom Nizozemsko s 0,8 dávky a Bulharsko, kde údaje nejsou zatím žádné.

Vakcíny proti covidu v Anglii dostalo 10,4 lidí ze sta

AstraZeneca uvedla, že navyšuje výrobu a Evropa, jejíž obyvatelstvo tvoří pět procent celosvětové populace, v únoru dostane 17 procent této produkce. Firma výrobu rozšiřuje, ale říká, že k tomu potřebuje čas. Potíže s evropskými dodávkami podle ní nejsou žádná záhada a přispívá k nim i “smůla”, protože právě místa, kde se vyrábí pro Evropu, mají nejnižší produktivitu.

„Čestně říkám, že to neděláme schválně. Jsem Evropan, mám Evropu v srdci, mnoho lidí ve vedení je z Evropy, takže chceme s Evropou zacházet co nejlépe,” uvedl Pascal Soriot.

Připomenul také, že motivem firmy není zisk: „Nešli jsme do toho, abychom nadělali peníze. Chceme s Evropou zacházet co nejlépe a myslím, že jsme k ní byli féroví.“

Připomenul také, že firma s Oxfordskou univerzitou vyvíjí vakcínu, která bude účinkovat na variantu covidu-19, která se objevila v Jihoafrické republice.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here