Pojišťovny vybírají distributora covid vakcín do roku 2025

0
765
distributor
Foto: EK

Zdravotní pojišťovny budou vybírat distributora vakcín Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Doposud jejich rozvoz zajišťoval sám výrobce. Chystá se i výběrové řízení na dodávku a distribuci vakcín proti covidu-19 pro příští čtyři roky.

O výběru distributora vakcín Comirnaty informovala v pondělí 28. června po jednání Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP] její předsedkyně Věra Adámková [za ANO]. Očkovací látkou od Pfizer a BioNTech se nyní očkuje výhradně v očkovacích centrech. Od podzimu se však počítá s jejím rozvozem do ordinací praktických lékařů.

Americká UPS očekává další silný růst v přepravě léčiv

Předchozí tendr na distributora vakcín rozvážku látky Comirnaty nezahrnoval, protože v jeho době nikdo neznal bližší podmínky pro skladování a počet míst, do kterých se má zavážet. Podle ředitele Všeobecné zdravozní pojišťovny Zdeňka Kabátka se tyto podmínky aktuálně připravují s ministerstvem zdravotnictví.

„Jakmile data budeme mít, můžeme ho vypsat,“ řekl.

Comirnaty zmírnila chladový řetězec už letos v květnu

Změnu chladového řetězce vakcíny Comirnaty Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] schválila již letos v květnu.

„Rozmrazená vakcína Comirnaty může být nově uchovávána při teplotě 2 °C až 8 °C až po dobu jednoho měsíce,“ potvrdil ve své zprávě Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL].

Vakcína Comirnaty od Pfizeru u nás jednoznačně vede

V této době trvající až jeden měsíc a při teplotě 2 °C až 8 °C lze vakcínu i převážet až po dobu 12 hodin.

Nadále také platí, že neotevřenou rozmrazenou injekční lahvičku lze před použitím uchovávat až 2 hodiny při teplotě do 30 °C. Zmírnění chladových podmínek u vakcíny Comirnaty registrovaných již v květnu tak významně ulehčily nároky na její skladování.

Od září poputuje i Comirnaty k praktikům

Distributor vakcíny Comirnaty se podle VZP vybere na dobu čtyř let. Kritériem při výběrovém řízení bude opět cena za rozvoz jednoho balení vakcíny. Pokud by se s očkování přestalo, pojišťovny nebudou svazovat ani poté žádné náklady, upozornil Kabátek.

V tuto dobu však odborníci potvrzují, že ochrana před závažným průběhem koronaviru se bez přeočkování v budoucích měsících neobejde. Zajišťovat jej tak mají především praktičtí lékaři ve svých ordinací, zapojit se mají i specializované ambulance.

Praktici tuto očkovací látkou začnou podávat zřejmě již letos v září, stávající očkovací centra by měla s koncem letních prázdnin postupně zanikat. Závozy vakcíny Comirnaty začnou v budoucnu zřejmě i do ordinací dětských praktiků. Očkovat se jí totiž může i mládež od 12 let věku a výše.

Očkování dětí od 12 let začne 1.7. Doporučení chybí

V Česku se začnou mladí zájemci registrovat od 1. července. Zprvu je zdravotníci oočkují jen ve vybraných očkovacích centrech, protože v nich musí být přítomen pediatr. Na podzim pravděpodobně i jejich registrovaný lékař pro děti a dorost.

Tendr na dodávku a distribuci vakcín do roku 2025

Kromě toho pojišťovny připravují také výběrové řízení na dodávku a distribuci očkovacích látek pro pravidelná očkování v letech 2022 až 2025. Asi do dvou týdnů by podle Kabátka měla být hotová zadávací dokumentace. Jaká bude hodnota zakázky, však ředitel VZP neřekl. Podle něj ale bude odpovídat hodnotě zakázky pro předchozí období. Ta skončí na konci letošního roku. Nyní má tuto zakázku firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Podle serveru Veřejná soutěž je její hodnota kolem 3,2 miliardy korun.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here