V Beskydech bylo i o víkendu podle záchranářů rušno

0
406
Foto: Horská služba ČR

Lidé pod vlivem návykových látek o víkendu přidělali starosti záchranářům beskydské Horské služby. Při záchranných akcích se prověřila i přeshraniční spolupráce záchranářů.

Jedno sobotní odpoledne a tři případy přeshraniční spolupráce českých záchranářů v Beskydech s jejich kolegy a policisty ze slovenské a polské strany se podle náčelníka Horské služby Beskyd Radana Jaškovského nevidí zrovna každý den.

„Mít za den tři případy takzvané přeshraniční spolupráce je ojedinělé i na Beskydy, které vlastně sousedí hned se dvěma státy,“ uvedl.

Spotřeba alkoholu roste! Své ví zdravotníci i záchytky

Dodal, že všechny akce byly bez větších komplikací a ztrátách na životech. Už ne tak dobrá zpráva je, že dva z případů, kdy se na záchraně podíleli i kolegové ze zahraničí, se týkaly osob pod vlivem návykových látek, zejména pak alkoholu. U ostatních pak šlo většinou o přecenění vlastních fyzických sil.

Alkohol si ve společnosti bere svou daň

Průměrná spotřeba alkoholu v České republice je cca 11,7 litru čistého lihu na osobu za rok. Tím Česko zaujímá spolu s Francií druhé místo v žebříčku největších pijanů alkoholu v Evropě. V Česku rizikově pije alkohol 900 tisíc dospělých lidí. 600 tisíc z nich pak konzumuje alkohol denně. Z nich pak sto tisíc přes míru.

Psychiatři uvádějí růst počtu lidí s problémy s alkoholem

Špatná zpráva je i to, že české děti začínají s alkoholem už ve dvanácti letech. Zhruba 20 procent žáků 9. tříd přiznává pravidelné pití alkoholu.

Závislostí u české mládeže přibývá, pomoci mají praktici

„Ročně se u nás pro poruchy vyvolané alkoholem ambulantně léčí 27 tisíc osob. Kvůli předávkování alkoholem nebo z jiných vnějších příčin pod vlivem alkoholu především v důsledků nehod a sebevražd pak zemře 800 lidí,“ říká přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský.

Náklady spojené s nadměrnou konzumací alkoholických nápojů podle něj dosahují 59 miliard korun ročně. Jenom zdravotní pojišťovny vydají na léčbu uživatelů alkoholu cca třináct miliard korun za rok.

Přeshraniční spolupráce záchranářů

Užívání návykových látek působilo potíže i tuto sobotu záchranářům v Beskydech. Zhruba kolem páté hodiny odpolední se beskydské Horské službě ozvali kolegové z polské strany. Turisté z česko-polské hranice jim dali vědět, že na tamějších hřebenech leží žena s rozbitým obličejem.

„Po příjezdu naši záchranáři zjistili, že paní je pravděpodobně pod vlivem návykových látek. Odmítla převoz do zdravotnického zařízení, proto jsme jí ošetřili, a vzhledem k přicházející tmě jí transportovali do údolí,“ uvedl dispečer Horské služby Beskydy Radim Pavlica s tím, že ženu si poté převzali rodinní příslušníci.

Karel Nešpor: Alkohol v pivu se nedaní. A to je chyba

A vliv návykových látek stál podle záchranářů i za dalším výjezdem. V podvečerních hodinách dostal dispečink hlášení, že se na česko-slovenské hranici pohybuje dezorientovaný muž. Přicházející zřejmě ze sousedního Slovenska.

„Naši záchranáři z Javorníků zjistili, že je bez zranění, jen vůbec netuší, kde se nachází. Kontaktovali tedy příslušníky policie SR. Muže převezli na naší stanici a zde si jej převzali slovenští policisté,“ popsal Pavlica.

Hvězdy září v reklamách na alkohol. Lékaři kroutí hlavou

Mimo tyto zmíněné případy, kdy došlo k záchranné akci kvůli užití návykové látky, vyjížděli beskydští záchranáři kolem třetí hodiny odpoledne ještě k ženě se zdravotními potížemi. Avízo přitom dostali opět od polské horské služby. Na místo tak podle Pavlici vyrazila ihned hlídka ze stanice na Javorovém. Po příjezdu záchranáři zjistili, že jde o českou turistku, která je v kolapsovém stavu.

„Spolu s polskými kolegy tedy paní poskytli základní ošetření. Poté ji transportovali do přivolané sanitky Rychlé zdravotnické pomoci,“ popsal dění Pavlica.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here