Za vládu ve vedení VZP ČR usedne sedm nových členů

0
7562
clenu
Foto: Úřad vlády ČR

Vláda na svém jednání [26.1.] rozhodla o obměně členů správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Funkci ve správní radě přebírá Miroslav Kalousek [TOP 09] či senátor Roman Kraus [ODS]. 

Vláda podle zákona jmenuje deset členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR [VZP ČR]. Dalších dvacet volí Sněmovna podle principu poměrného zastoupení politických stran. Do dozorčí rady jmenuje kabinet tři členy, dalších deset dosazují poslanci [viz zde].

Vláda do správní rady VZP dosadí sedm nových členů

Některým členům správní rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny, které jmenuje vláda, již skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] navrhlo odvolat celkem pět lidí. Tři mají pokračovat i v dalším funkčním období. Od 27. ledna by tak měl ve správní radě usednout bývalý ministr financí Miroslav Kalousek [TOP 09] a předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus [ODS].

Roman Kraus: V plánu je doplňkové zdravotní pojištění

Dále i náměstci ministra zdravotnictví Josef Pavlovic [Piráti] a Radek Policar. Dalšími vládou jmenovanými členy jsou místopředseda Sněmovny Jan Skopeček [ODS], ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch.

Pokračovat ve funkcích dále budou náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová, Lenka Poliaková a Jan Zapletal, taktéž z ministerstva zdravotnictví. Poliaková v minulosti působila také ve správní radě Vojenské zdravotní pojišťovny.

Z dozorčí rady VZP ČR má na návrh ministerstva odejít právník Jan Zahálka. Nahradí jej právník a starosta Loun Pavel Janda [TOP 09].

Na kompletní osazení si orgány VZP ČR ještě počkají

O obměně zbývajících členů orgánů VZP ČR měla tento týden jednat Sněmovna. Návrh na nové členy v orgánech VZP ČR ale odmítli Piráti. Ti dle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka nesouhlasí s Miroslavem Kalouskem [TOP 09] ve vedení Správní rady. A taktéž se jim nelíbí, že ztrácejí své zástupce ve VZP ČR.

Piráti vytáhli do boje za křesla ve Správní radě VZP ČR

Jejich počty totiž vycházejí z poměrného zastoupení politických stran v dolní komoře Parlamentu [Piráti mají čtyři mandáty, pozn. red.]. Nicméně dle názoru Pirátů ztrácí své pozice ve VZP ČR ve prospěch zástupců ANO.

Piráti se spojí se STAN a získají post ve vedení VZP

Kvůli jejich nesouhlasu se tak dnes 27. ledna mimořádně sešla sněmovní volební komise. Podle jejího předsedy Martina Kolovratníka [ANO] komise původní nominace koaliční většinou hlasů zrušila. Důvodem je dle něj požadavek koaličního klubu Pirátů, aby měli své zástupce ve správní radě VZP ČR. Dosáhnout toho chtějí tím, že se pro volbu sdruží s vládním klubem STAN.

Kolovratník upozornil, že pro původní nominace komise použila stejný postup jako ve všech předchozích volebních obdobích.

„Opíral se o zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně, který říká, že orgán se nominuje podle poměrného zastoupení politických stran,“ zdůraznil.

Piráti ale posléze oznámili, že chtějí využít sdružení klubů, jak o tom pojednává volební řád. Ve správní radě pojišťovny tím získají jedno místo navíc na úkor opozičního klubu ANO.

„Politický postoj byl, že zástupci koalice chtěli revokovat [zrušit původní usnesení volební komise k nominacím, pozn. red.] a zástupci opozice byli proti. Poměrem hlasů sedm ku šesti koalice zvítězila a volební komise původní usnesení zrušila,“ uvedl Kolovratník.

Nyní bude vyhlášena nová lhůta pro nominace, volba na plénu se pak bude moci uskutečnit nejdříve 15. února. Kolovratník tvrdí, že Sněmovna tak porušuje zákon, podle kterého se musí obměna rad pojišťovny uskutečnit do 90 dnů od ustavující schůze dolní komory. A tato lhůta podle něj uplyne 8. února.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here