Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit

32
109485
zdravotní
Když se prezident Petr Pavel blíže seznámil s těžkostmi města Aše i celého regionu, přestal na chvíli i mluvit. / Ilustrační foto: Kancelář prezidenta republiky

„My v Aši se dlouhodobě cítíme být občany druhé kategorie,“ říká k dostupnosti a kvalitě zdravotní péče v Aši a jejím okolí místostarosta Aše Pavel Matala [BEZPP]. Podle něj v regionu zdravotní péče už prakticky neexistuje.

Zdraví lidí v regionu podle něj i proto vychází jako jedno z nejhorších z celé republiky. Aktuálně nemá v Aši a okolí bezmála tisíc dětí pediatra, chybí praktičtí lékaři pro dospělé, místní nemají očního lékaře a ženy brzy přijdou o jednoho ze dvou tamějších gynekologů.

„My jako ašský výběžek jsme úplně odříznutí a úplně ukradení celému zbytku České republiky,“ popsal dále situaci v regionu z pohledu jeho zasíťování zdravotními službami Pavel Matala na sněmovním kulatém stolu k tématu Přeshraniční spolupráce v akutní a plánované péči, který se konal [6.6.] z iniciativy poslance Výboru pro zdravotnictví Jana Kuchaře [STAN].

A situaci i přiblížil. Podle něj v Aši ještě letos provozují ambulantní praxi dva gynekologové, jeden z nich ale je v důchodovém věku a do dvou let odejde do penze. Šance na to, že za něj někdo praxi převezme, jsou podle něj nulové.

„A tak budeme mít jednoho gynekologa na jedno třináctitisícové město. A to nejsou lékaři jen pro naše město, ale pro celý region,“ upozornil.

Doplnil, že letos ve městě skončila dětská lékařka pro děti a dorost. Což podle jeho slov značí, že více než pět set dětí tak vůbec nemá svého registrovaného lékaře. V celém Ašsku nejsou ani praktičtí lékaři a ani specialisté.

„Máme jednoho očního lékaře, který je v penzi. Ten se naštěstí nechal ukecat, že třikrát v týdnu tu svou ordinaci ještě otevře,“ doplnil na kulatém stolu v zjevném rozčilení místostarosta Aše.

Zděšení nad situací v Aši vyjádřil i prezident Pavel

Připomněl také, že v roce 2000 i přes odpor obyvatel regionu zrušili v Aši nemocnici. Tehdejší politici a zdravotní pojišťovny se podle Mataly zaklínali tím, že ašský občan v dostupnosti péče nepozná žádný rozdíl.

„Uběhlo více než dvacet let a výsledek je, že my máme jednoho pediatra. Do dvou let budeme mít jednoho gynekologa a jednoho očního,“ shrnul situaci s tím, že lidé v Aši a jejím okolí se dlouhodobě cítí být občany druhé kategorie.

„Přístup ke zdravotní péči je u nás úplně jiný než pro lidi, kteří bydlí v Praze,“ dodal.

Prezident Pavel v Aši / Foto: Milan Vrbata

Upozornil i na to, že krátce po svém zvolení do prezidentské funkce navštívil kraj i Petr Pavel. A jak uvedl místostarosta Matala, když se blíže seznámil s těžkostmi regionu, přestal na chvíli i mluvit. Podivoval se nad tím, že žalostnou situaci lidí žijících v ašském výběžku nikdo z vlády neřeší. A nejde jenom o zdravotnictví.

„Je to naprosto šílená situace. My nemáme roky na to, než se v Praze někdo zmátoří a rozhodne se udělat nějaký radikální řez. Nám občanům je to jedno, jestli se tady zavedou znovu nějaké umístěnky. Anebo se zruší kapitační platby, aby ti doktoři šli tam, kde na ně čeká práce,“ uvedl Matala.

Také doplnil, že základní zdravotní služby chybí většině obyvatel žijících v pohraničí. Podobně odříznutí od ní jsou lidé ze Šluknovského výběžku a v dalších bývalých Sudetech. A stejně jako o ašské obyvatelstvo se ani o jejich zdraví a přístup k lékařské péči podle něj nikdo z vedení země nezajímá.

„I ti jsou naprosto ignorováni centrem. A mnohdy jsou ignorováni i svými krajskými městy,“ poznamenal Pavel Matala.

Ašský výběžek a ani jiné bývalé Sudety nikoho nezajímají

Špatně dostupnou a mnohdy zcela nedostupnou zdravotní péči kolem Aše, ale i v celém Karlovarském regionu, na kulatém stolu potvrdil svými daty ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS] Ladislav Dušek. Podle dat ÚZIS lidé v kraji vykazují v porovnání se zbytkem republiky vyšší míru chronických nemocí, jako jsou ischemická choroba srdeční či cukrovka 2. typu, kde jsou nad průměrem.

Zdravotní péče o děti se v ČR rozpadá. Upozorňuje na to už i ÚZIS

Oproti tomu v počtech pracovních úvazků lékařů na obyvatele je kraj podle dat ÚZIS pod hlubokým celorepublikovým průměrem.

„Trvalý problém celého Karlovarského kraje je zajištění péče o onkologické pacienty,“ upozornil na další problém Ladislav Dušek.

A co hůře, v Karlovarském kraji stejně jako v Ústeckém kraji ve srovnání se zbytkem republiky rychleji přibývá pacientů se zhoubnými nádory, rakovinou.

„Ročně číslo roste o dvě až tři procenta. Což je šílené číslo a poroste dalších 10-20 let,“ uvedl Dušek.

„V těchto dvou regionech se musíme připravit na významné znásobení počtu nemocných,“ dodal s tím, že ročně se v těchto krajích nově potvrdí šest tisíc zhoubných nádorů.

Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil

S tím souvisí i další neutěšený a roky neřešený problém. A sice, že v Karlovarském kraji jako jediném v ČR nefunguje komplexní onkologické centrum [KOC]. V něm pracují týmy specialistů na léčbu rakoviny. Podle dat ÚZIS se onkopacienti z Karlovarska dostávají do některého KOC v jiném kraji ze 47 procent. Obyvatelé jiných krajů pak v průměru ze 70 procent.

„Tento obrázek není o rovném přístupu k péči pro velmi vážně nemocnou skupinu obyvatel České republiky. A trvá strašně dlouhou dobu, o tom problému víme 10-15 let,“ potvrdil rozpor mezi slovy stakeholderů a realitou šéf ÚZIS.

Zdravotní péče v pohraničí je ostudou České republiky

Výsledek podle Duška je, že zhruba 29 procent onkopacientů dojíždí za léčbou do Plzně a dalších zhruba 14-15 procent se dostává do Prahy.

„Což je i tak velmi málo,” podotkl Dušek.

A upozornil na další problém, jímž je slabá dostupnost preventivních onkologických screeningů v kraji. Především u rakoviny prsou a kolorekta. S tím může souviset i rychlejší nárůst pacientů se zhoubnými nádory.

Odborníci z Brna nově koordinují screeningové programy v ČR

Osobní zkušenost s tím, jak funguje nebo spíše nefunguje zdravotní péče v ašském výběžku popsal i Pavel Matala.

„Měl jsem slzy v očích, když mi před dvěma roky umíral táta na rakovinu a nemohl se dostat do Plzně na Lochotín ke svému doktorovi,“ uvedl.

Jeho praktický lékař v Aši mu totiž odmítl vypsat žádanku na převoz s tím, že mu ji má vystavit lékař na onkologii v Chebu.

„Jenže táta nebyl schopný už ani stát na nohou,“ dodal s tím, že tady už není za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté.

Řešení nabízí přeshraniční zdravotní péče

Jelikož sehnat lékaře do ašské ambulance nebo některé jiné v její blízkosti považuje vedení města za nereálné, a zdravotní pojišťovny situaci podle něj roky neřeší, uvažuje o navázání spolupráce v poskytování zdravotní péče s německou stranou. Tam jsou totiž kapacity volné a lidé z okolí by s jejím využitím neměli problém. Navíc je pode Mataly obecně známé, že na německé straně pracují stejně většinou lidé z Česka, pendleři.

„Moje žena je pendlerka. A když je nemocná, zajede si do několik minut vzdáleného Schönwaldu ke svému německému lékaři, který se jmenuje Hrbáček, a ten ji ošetří,“ popsal.

A pokračoval, že některé záležitosti po telefonu vyřídí s jeho ženou i tamější zdravotní sestra, která je Češka a bydlí jen několik domů od nich.

„Poté, kdy žena odejde od doktora, ujde dvacet metrů do německé lékárny, kde ji obslouží český lékárník,“ popsal Matala, jak lidé na českých západních hranicích fungují.

Z toho je zřejmé, že jazyková bariéra nebude v případě čerpání ambulantní péče v blízké německé ordinaci žádný problém. Na tahu jsou podle něj nyní české zdravotní pojišťovny společně s ministerstvem zdravotnictví. Chce se po nich, aby upravily legislativu [zákon o veřejném zdravotním pojištění, pozn. red.].

Pekarová vyzvala veřejnost k pohybu. A přidal se i ministr Válek

A to tak, aby v případě, že není v regionu dostupná zdravotní péče, proplatily pojišťovny svým klientům i péči čerpanou v blízkosti jejich bydliště. I když na cizím státním území. Nikoli ale formou refundace nákladů, kdy pacientům hrozí doplatky v rozdílu ceny za péči. Ale standardním způsobem, kdy zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu s daným poskytovatelem zdravotních služeb. A to třeba i na německém území.

Veronika Táchová

32 KOMENTÁŘE

 1. Tak tomu vůbec nerozumím.Vždyť Fiala a ta jeho marškumpačka všude vykládají jak se máme dobře a nic nám nechybí a všechno dělají skvěle.Kdo ví jestli v tom nemá prsty Putin.Jsem brňák a za své spoluobčany kteří sedí ve vládě se stydím a vás je mi líto.

  • Vy už z nenávisti máte celý mozek fialový. Přečetl jste si, že tu nemocnici např. zrušili již v roce 2000? A další údaje o chybějících doktorech, pokud byste to celé četl, vypovídají o tom, že se jedná o situaci, která se už od toho roku 2000 a pozdějších let táhne. V žádném případě nevymřeli doktoři v Aši v průběhu posledních 2 let.

   • Kdo zrušil nemocnici v Aši přece slavná vládnoucí ODS.Za komunistů zdravotní péče dostupná všade. Proto budeme volit v krajských volbách hnutí STAČILO.

    • K čemu Vám bude nemocnice když nebude mít personál? Já třeba mám v Aši svého obvodaka a jsem spokojen. Problémy se zdravotnictvím a nejen s ním má celý KV kraj. Důvodem jsou nízké platy oproti Německu. Dále nedostatek bytu pro mladé lékaře. Třetí důvod špatná dostupnost není kompletní D6, chybí rychlodráha. STAČILO VAM TO? P.S. Když byl Covid a prijel tehdejší ministr zdravotnictví Babišovi vlády tak ho vypískali….

     • Než nemocnici v Aši zrušili, tak tam lékaři byli. Po zrušení odešli do Německa (jako pendleři). A teď samozřejmě neseženete do Aše ami ambulantní doktory, protože nepůjdou do města, kde není špitál. Jecdnak proto, že budou mít problém řešit hospitalizaci svých pacientů, druhak, protože budou mít problém i sami.

      Další a asi zásadní problém Aše je to, že si z ní zbytek republiky udělal smetiště na “nepřizpůsobivé”. A ambulantní lékaž fakt nemá zájem o “Dyk móre, ja chci neschopénku, ty dylino! Dej invalidni duchod, jinak tě podříznu!”

  • Vážený pane, když pominul prvních 8 let kdy hejtmanem KV kraje byl člen ODS, pak se vystřídali ve funkci hejtmana lidé z ČSSD, KSČM, ČSSD, ANO. STAČILO VAM TO? Tyhle kydy si nechte na stranické schůze SPD nebo KSČM!

   • A je to tu. Opět, když někdo poukáže na nedostatky těch, co si tu hrají na vládu, tak hned je to člen SPD nebo komouš. Nic jiného už by tu nebylo?
    Za všechno může vždy putin, babiš, spd, komouši, lýkovec, čína, maďarsko, hejkalové, šakalové, bubáci, prostě vždy se někdo najde, na koho neúspěchy těchto neschopných tupců svést.
    Hejtmani se střídají, ale díval jsem se na volební výsledky. Až na jednu výjimku chebsko vždy většinově volilo v parlamentkách ODSku. Tak tady nemelte nesmysly o nějakých stranických schůzích. Už je to víc než trapné a je nejvyšší čas vyvozovat odpovědnost!

 2. Vyřešit radikálně – udělat referendum o připojení Ašského výběžku ke spolkové republice Německo, ať si tahle ta vládnoucí vrbež – v podstatě jedno jestli Andrej či nutela si uvědomí, že žít v tomhle banánistánu nechcete, nemáte ministra kterému vadí vlak tak se kolem jeho vesnice udělá na rovině tunel – viděl už někdo větší békovinu, ale projdemu to, proč protože má moc………dalším příkladem vrcholného debilismu je vzít si půjčku abychom mohli pokrýt půjčku pro Ukrajinu, napadlo by vám někomu vzit si půjčku aby jste mohli dát půjčku sousedovi gemblerovi, alkoholikovi, zadlužovači…..takže milí lidé z Aše neplaťte daně a začněte občanskou neposlušnost…..

  • Klasika, nějaký papaláš by ani blízko své vesnice nestrpěl ani vlak, ale JINÝM lidem by cpal za baráky spalovnu.

 3. Jestli máte ve vaší žádosti na mysli slušnost jakou předvádí starosta Řeporyjí Novotný, tak to klidně zvládneme. Nevíte náhodou kdo byl u vesla v roce 2000 když jim i přes jejich odpor rušily nemocnici ?

  • V roce 2000 byla u moci “ČSSD se Zemanem.!!! V té době začaly ekonomické, společenské průšvihy v této republice. Svádět vše na tuto vládu je absurdní už jen proto, že je tam dva a půl roku. Vymést státní kasu lze ze dne na den, ale naplnit ji trvá léta.!?!

 4. Západní pohraničí mám projeté i prochozené. Když jsem se chtěl podívat do Aše, auto jsem obrátil po pár kilometrech. To město se úplně zastavilo v roce 89. Nedivím se, že tam žádný lékař nechce. Co udělalo vedení města za 30 let? Všude kolem je opravené jen tam ne.

 5. To, že soudruh rozvědčík Pávek přestal mluvit, je samozřejmě jen dobře. Bylo by však vhodné, kdyby začal myslet. Na to ovšem jeho software nebyl projektován.

  • Novinář z USA Gonzálo Lira byl vloni umučen v Ukrajinské věznici na rozkaz nebezpečného sociopata z Kyjeva. Psal do tisku USA jaká je skutečnost na zkorumpované i neonacist.. UA. Byl zatčen už předtím, ale utekl za pomoci slušných Ukrajinců, na hranicích byl dopaden (zrada ?). Aby už nemluvil, tak si s ním UA neonacis.. vše vyříkali jako SS.

 6. K čemu Vám bude nemocnice když nebude mít personál? Já třeba mám v Aši svého obvodaka a jsem spokojen. Problémy se zdravotnictvím a nejen s ním má celý KV kraj. Důvodem jsou nízké platy oproti Německu. Dále nedostatek bytu pro mladé lékaře. Třetí důvod špatná dostupnost není kompletní D6, chybí rychlodráha. STAČILO VAM TO? P.S. Když byl Covid a prijel tehdejší ministr zdravotnictví Babišovi vlády tak ho vypískali….

 7. A kdyby jen v Aši… stav zdravotnictví…. no, škoda mluvit… dostupnost psychiatrické péče hmmm, hodně smutné…, zubaři …žalostné… najít praktického lékaře – nadlidský výkon…

 8. Dívám se na volební účast za těch 20 let, co si stěžují
  V Chebském okrsku, kam Aš patří byla volební účast: v průměru nějakých 55%
  a VŽDY to tam vyhrávají socani a hlavně ODSka.

  Jste nepoučitelní, tak TICHO!

  Když vás nezajímají volby a nezajímalo vás, kdo tu bude vládnout, tak teď hezky držte hubu, usmívejte se a podle scholze – nebudete mít nic a budete za to rádi. Zvykejte si.
  Hlavně správně nadávat na Putina, hlavně nadávat na Babiše a Okamuru, hajlovat pro Ukrajinu a ticho! Koho by zajímala nějaká nemocnice, uvědomte si, že na Ukrajině bojují všichni z celého světa za naší budoucnost!!! To je to to nejdůležitější, co se musí řešit, takže tichučko a neobtěžujte úctyhodnou vládu s nějakými prkotinami. Komu by záleželo na nějakém zdraví podřadných čechů. Stejně jsme všichni proruští dezoláti.

 9. No ono třeba v Humpolci na Vysočině s 10 000 obyvateli je též pouze jeden pediatr, který již je dlouho v důchodovém věku..akutní péče v odpoledních a nočních hodinách též ne. V krajské nemocnici v Jihlavě při akutních stavech koukají jako blázni, že tu nic není.

  • Nepotřebujete v Humpolci nějakého absolventa soukromých havloVUMLů-FF ? Těchto … štvavých kecálistů bez práce jsou plné pracáky, sociálky. Možná by se v Humpolci nějaký hodil na uklízení chodníků, nic víc neumí.

 10. Je dobré házet vynu na druhé. Co tahle stím něco dělat a ne se pořád handrkovat to nepomůže nikomu at je to Aš nebo jiné regiony v Čr.co se konečně lidé spojit nadávky vyvolávají jen koflikty a války já bych šel do předčasných voleb a uvidí se co lidé chtějí.nejhorší je ten udělal to ten tohle a tohle lidé co onás rozhodují přesně chtějí,rozhádat nás mezi sebou, a podle toho co jsem tu četl se jim to daří.

 11. Tenhle problém se netýká jen Aše, ale i všech dalších měst a vesnic především u hranic. U nás máme problém s pediatry – často se stává, že jedno dítě vezmou v místě bydliště, ale druhé a další už musí za doktorem třeba 20 km daleko. Zubaři? V Libereckém kraji obtížné hledat a ty kvalitní snad ani nejsou nikde poblíž, možná v Liberci, což je 50 km daleko. Praktika ještě jednoho máme. Pohotovost funguje jak kdy…jednou nám nikdo neotvíral asi 20 minut, tak jsme museli 20 km daleko…

 12. S Ašskou nemocnicí už to bylo špatné před rokem 2000. V podstatě padla díky pádu komunistů. Stát neměl dost peněz (nebo to alespoň tvrdil), aby ji udržoval a tak péči o ašské obyvatele měla převzít chebská nemocnice.
  Jinak doktoři, kteří chybí v Aši, chybí i jinde. Celá republika má problém – chybí pediatři, zubaři, gynekologové, očaři, psychiatři a praktičtí lékaři! Tuhle vládu to ABSOLUTNĚ nezajímá. Ne, že by předchozí vláda s tím nějak zvlášť něco dělala, ale několik zbytečných pokusů zaznamenala. Nynější vláda do toho hodila vidle úplně a řeší to stylem “Když se na to nedívám, tak to nevidím.” Řeší kdejaký kraviny (ekošílenosti, manželství pro všechny atd.), ale že by řešili hroutící se zdravotnictví, to ne. To je realita dnešní doby. 🙁

 13. K smíchu nebo k pláči je celý systém zdravotnictví v ČR. Od “ministra s terčem na čele”, přes zdravotní pojišťovny až po SUKL.

  V Západních Čechách nejsou obvoďáci, nejsou tady specialisti… Ale zdravotní pojišťovna odmítne platit léky, které mají být bez doplatku (plně hrazené), protože si injekci nejdete nechat píchnout k obvoďákovi (plná čekárna), ale aplikuje vám ji atestovaný lékař, pracující v Německu na pozici primáře který ale nemá (logicky) smlouvu s českou pojišťovnou.

  • Ministerstvo i zdravotní pojišťovny dobře ví, že lékaři (obvoďáci i specialisti) mají práce nad hlavu, ale chtějí po nich, aby vypsali žádanku, šli s ní do lékárny, nebo ji poslali distributorovi a nechali si poslat léčivo (šli pro něj do lékárny). Následně v ordinaci léčivo skladovali. Po vás zase požadují, abyste na každou aplikaci vyrazil k lékaři (v banánistánu Západních Čech 40km), nechali si lék aplikovat a potom zase jeli 40km zpátky.
   A proč to? No je to jednoduché. Lékař i vy víte, že je to kravina (za cesty utratíte víc než je cena léku) a pojišťovna co, Halík? No kurva UŠETŘÍ! Lék si aplikujete doma, píchnout (si) injekci se naučí i středně inteligentní orangutan.

 14. Umístěnky neprojdou. Ale řešení by se našlo… Například by pojišťovna nesměla uzavírat další smlouvy s lékaři v regionech, kde je počet úvazků nad celostátním průměrem.

 15. Viděli jste film: Všude žijí lidé”?
  Za komunistů byla zdravotné péče zajištěna všude. Je smutné kam to ten kapitalismus dovedl!

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here