lekove_politiky

Konference: Návrh nové lékové politiky EK dozná ještě změn

0
Přední odborníci diskutovali v Bruselu návrh reformy legislativního rámce pro léčiva Evropské komise. Jde o dokument, který přinese největší změnu evropské lékové politiky za posledních dvacet let.
Výchovné 500 Kč na dítě od ledna 2027 mají dostávat k nově přiznávaným penzím jen rodiče se 3 a více dětmi. Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. / Foto: Vláda ČR

Výchovné na jedno a dvě děti skončí v lednu 2027

69
Výchovné 500 Kč na dítě přestanou úřady přiznávat k nově schváleným důchodům od ledna 2027. To ale pouze penzistům s jedním nebo dvěma vychovanými dětmi. Rodičům s 3 a více dětmi dávka zůstane.
zakoniku_prace

Novelu zákoníku práce vláda odsouhlasila, potvrdil ministr Válek

0
Vláda odsouhlasila novelu zákoníku práce, která snižuje počet dobrovolných přesčasových hodin pro lékaře a povoluje 24hodinové služby v nemocnicích. Po jednání [15.11.] vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].
o_lecivech

Upravená novela o léčivech míří do Senátu  

0
Poslanci dnes [15.11.] schválili ve třetím čtení novelu zákona o léčivech. Od ní si ministerstvo zdravotnictví slibuje výrazné zlepšení situace v oblasti výpadků léků. Novelu nyní posoudí senátoři.
ombudsman_v_nemocnicich

Pozici ombudsmana v nemocnicích zákon ještě upřesní

0
Práci ombudsmana v nemocnicích detailně určí zákon o zdravotních službách, který do 14 dnů zamíří do vnějšího připomínkového řízení. S platností se počítá v polovině příštího roku. Ombudsman řeší hlavně spory pacientů a zdravotníků.
zemi

Senát podpořil novelu upravující práci zubařů z třetích zemí

0
Senát v prvním kole schvalování podpořil návrh senátorů na rychlejší vstup zubařů ze zemí mimo EU do praxí v Česku. Ti by mohli pod dohledem zkušeného zubaře pracovat tři roky bez aprobační zkoušky. Vedení stomatologů je proti.
eudamed

Dodavatelům zdravotnických prostředků se rýsuje náhrada za Eudamed

0
Dva významné přínosy MDR pro poskytovatele zdravotních služeb jsou UDI a Eudamed. Ale ne vše funguje tak, jak má. Alespoň to ve svém komentáři tvrdí Aleš Martinovský ze společnosti Porta Medica.
lekarny

Pozměňovací návrh v novele o léčivech míří na lékárny

0
Lékárny mají podle pozměňovacího návrhu k novele zákona o léčivech hlásit zásoby nedostupných léků každý den. Informace by pak měly být veřejně dostupné i pro předepisující lékaře a pacienty.
prace

Lékaři připomínkovali zákoník práce, výhrad mají více

0
Protestující lékaři vrátili ministerstvu práce a sociálních věcí novelu zákoníku práce s připomínkami. Požadují delší volno po 24hodinové službě a vyšší kompenzace, respektive příplatky za tuto službu.   
zahrivany_tabak

Zahřívaný tabák s příchutěmi už si v Česku legálně nekoupíte

0
Ode dneška 23.10. v Česku platí zákaz prodeje zahřívaného tabáku s příchutěmi, jak vyžaduje směrnice EU. Již dříve zakázala příchutě u klasických cigaret. A nově opatření platí i pro zahřívané tabákové výrobky. Firmy hledají alternativy.
osetrovne

MPSV chystá ošetřovné i pro živnostníky a dohodáře

0
Nárok na ošetřovné by měli mít od roku 2025 nově i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním. Veškeré dávky nemocenského pojištění by se měly dát vyřídit elektronicky v systému e-neschopenka.
lekaru

Prosincový protest lékařů pokračuje, čeká se na novelu

1
Zřejmě od ledna 2024 začne platit novela zákoníku práce navyšující službu lékařů na 24 hodin a snižující roční přesčasy na 416 hodin. Na zvýšení základních mezd nedošlo. O způsobu odměňování zdravotníku v nepřetržitém provozu se má jednat.
na_detech

Děti v ČR se snad dočkají ochrany před pedofily

1
Nejpozději k lednu 2025 má v Česku začít fungovat takzvaný dětský certifikát. Jde o nástroj, který má zabránit lidem odsouzeným za sexuální násilí na dětech pracovat s dětmi. Do registru se propíší i dřívější delikventi a činy se nevymaží.
navyseni_zakladni_mzdy

Lékaři: Prosincový protest odvrátí navýšení základní mzdy

0
Snížení objemu dobrovolných přesčasů na původních 416 hodin místo současných 832 hodin ročně k odvolání prosincového protestu lékařů stačit nebude. Sekce Mladých lékařů ČLK, která protest iniciuje, žádá navýšení základní mzdy.
senatori

Senátoři navrhují mírnější podmínky pro zubaře z třetích zemí

0
Skupina senátorů navrhuje změnu zákona, díky níž by v Česku mohli zubaři z třetích zemí pracovat bez složení odborných zkoušek. Ovšem jen pod dohledem jiného zubaře a nejdéle tři roky. Senátoři si od změny slibují širší dostupnost zubní péče.
rust_prispevku_na_peci

Poslanci ANO navrhli růst příspěvku na péči od ledna 2024

3
Opoziční poslanci hnutí ANO navrhli od ledna 2024 růst příspěvku na péči. U jeho příjemců do 18 let a dospělých třetího a čtvrtého stupně závislosti chtějí zvýšení o 10 procent. První dva stupně u dospělých navrhují zvýšit na 2 000 a 6 400 Kč.
posudkove_lekare

Novela slučující posudkové lékaře pod nový institut je v závěrečném čtení

0
Do závěrečného schvalování ve Sněmovně postoupila novela o organizaci sociálního zabezpečení. Jednou z hlavních změn v novele je zavedení Institutu pro posuzování zdravotního stavu [IPZP], který by sloučil všechny posudkové lékaře.
AIFP

AIFP: Většina výpadků léků vzniká v procesu výroby a distribuce

2
„Hlavní cíl novely zákona o léčivech je řešení výpadků léků. K tomu novela ale nepřispívá, neboť nepřináší řešení důvodů, proč k nim dochází," říká v textu pro Zdravé Zprávy výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář.
zdravotnictvi

Neelektronizaci zdravotnictví resortu vytýká už i NKÚ

0
Odkládání elektronizace zdravotnických dat Ministerstvem zdravotnictví ČR považuje Nejvyšší kontrolní úřad za vážné riziko. Lékaři totiž stále nemohou ani v kritických situacích pracovat s existujícími daty o pacientovi.
kojenecke_ustavy

Kojenecké ústavy z Česka úplně zmizí už příští rok

2
Kojenecké ústavy v Česku příští rok skončí. Malých dětí v nich ubývá a o děti do tří let se místo nich postarají pěstouni. Od ledna 2024 zřejmě dojde i ke sjednocení institutů svěřenectví a nezprostředkovaná pěstounská péče.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »