Na Slovensku budou v únoru volby do tamější Národní rady Slovenské republiky. Již nyní přitom předložilo pět poslanců návrh zákona, který významně omezuje vlastnická práva ve slovenském zdravotnictví. A to tak, že soukromým subjektům určuje, co smějí vlastnit. A co už ne.

Hlavním iniciátorem návrhu zákona „o osobitných opatreniach na usporiadanie konfliktu záujmov v oblasti zdravotníctva“ je předseda strany Spolu Miroslav Beblavý. Zákon předložil spolu s poslankyněmi Lucií Žitňanskou a Vierou Dubačovou a poslanci Martinem Poliačikem a Alanem Suchánkem.

V návrhu zákona je uvedeno: „Účelom zákona je upraviť osobitné opatrenia na usporiadanie konfliktu záujmov osôb vykonávajúcich činnosť v regulovaných sektoroch v zdravotníctve. A to v záujme efektívneho využívania prostriedkov z verejného zdravotného poistenia, nediskriminačního nákupu a riadneho poskytovania zdravotnej starostlivosti.“

Návrhu zákona, k němuž se váže i změna v omezení vlastnictví médií, se na Slovensku neřekne jinak než lex Haščák. Důvod je, že přímo míří na jednoho ze spolumajitelů skupiny Penta Jaroslava Haščáka, jenž je zapleten do politické kauzy Gorila.

Co chce lex Haščák

Návrh zákona je komplexní legislativní normou, která vymezuje vlastnictví subjektů ve zdravotnictví střetem zájmů. Podle návrhu jedna firma nebude moci vlastnit zdravotní pojišťovny, nemocnice, lékárny a další subjekty ve zdravotnictví zároveň. V praxi by to znamenalo, že jeden vlastník bude moci vlastnit pouze jedno z toho.

„Osoba vykonávajúca činnosť v zdravotníctve nesmie vykonávať činnosť v inom regulovanom sektore v zdravotníctve,“ stojí v návrhu zákona s jednom výjimkou. Ta platí pro nemocniční lékárny a nemocnice. V jejich případě může být jeden vlastník.

Autoři návrhu zákona se odvolávají na problém s takzvaným křížovým vlastnictvím, které podle nich brání přirozeným poměrům ve státem regulovaném zdravotnictví.

To vysvětlil Miroslav Beblavý v Hospodářských novinách takto: „Pojišťovny soutěží o klienta, poskytovatelé soutěží o objednávky od pojišťovny, lékárny soutěží o klienta a o poskytovatele, aby k nim klienty posílali. Je to tedy postavené na tom, že je soutěž mezi pojišťovnami a poskytovateli a že nakupují na otevřeném trhu. A když tedy jedna skupina vlastní pojišťovnu a poskytovatele, znamená to, že soutěž neprobíhá.“

Problém pro Pentu

Výše uvedené je značný problém pro investiční skupinu Penta. Ta na Slovensku vlastní jak nemocnice, tak lékárny Dr.Max, tak zdravotní pojišťovnu Dôvera. Pokud by byl zákon schválen, bude to pro ni do určité míry “Sophiina volba”. Tedy rozhodnutí, co z toho, co už má, si ponechá a co prodá. Pokud by to neudělala, čekaly by ji vysoké pokuty.

„Úrad za porušenie zákazu súbežného výkonu činnosti alebo zákazu krížového vlastníctva uloží pokutu vo výške 10 000 eur [cca 260 000 Kč, pozn. red]. A to za každý deň porušenia zákazu počnúc dňom, v ktorom bol zákaz preukázateľne porušený,“ uvádí návrh zákona.

Jiný problém je v tom, že do zdravotnictví Penta na Slovensku již investovala v přepočtu necelých sedm miliard korun. A aktuálně také staví nemocnici nové generace v Bratislavě za cca 6,5 miliardy korun. To jsou všechno investice, které by byly zákonem dotčeny. A to se samozřejmě Pentě nelíbí.

„Protože zdravotnictví na Slovensku je ve výrazně horší formě než v Čechách, proč tedy nevyužít nespokojenosti voličů a snažit se najít viníka tam, kde to paradoxně naopak funguje? Vyvlastnění fungujících zařízení ale lékem na tristní stav slovenského zdravotnictví není,“ uvádí mluvčí skupiny Penta Ivo Mravinac.

Žaloba na Slovensko?

Penta napadá i hlavní argument předkladatelů zákona. Totiž, že problém je v takzvaném křížovém vlastnictví. Podle jejích zástupců není nijak prokázáno, že jedno vlastnictví více subjektů ve zdravotnictví ohrožuje kvalitu a efektivitu poskytované zdravotní péče.

„Návrh tohoto zákona žádné problémy ve zdravotnictví neřeší. Jen před volbami využívá společenskou atmosféru a útočí na soukromé vlastnictví. Vrací tak společnost o třicet let nazpátek,“ tvrdí Ivo Mravinac.

Pokud by poslanci pro zákon zvedli ruku, Penta by se podle něj bránila soudně. Krok by totiž považovala za protiústavní. Zároveň je i připravena se obrátit na Evropský soudní dvůr.

Otázka ovšem je, zda Penta netahá za kratší konec. Pokud totiž zákon projde, bude muset, jak ukládá návrh zákona, do dvou let opustit dvě ze svých tří podnikání ve zdravotnictví. A soudní spory na evropské úrovni se táhnou většinou déle než dva roky.

Co bude dál

Podle odborníků je zřejmé, že regulace veřejného zdravotnictví je důležitým politickým tématem v mnoha zemích. Na druhou stranu ale podle nich nelze stavět regulaci tak, že dojde k retroaktivnímu omezování jednou povoleného podnikání. A to navíc ke škodě soukromých subjektů, které do něj investovaly nemalé finanční sumy.

I přesto je ale možné, že Národní rada Slovenska zákon schválí, protože strana Spolu je členem koalice Progresivní Slovensko/Spolu, u níž se podle volebních průzkumů očekává, že bude sestavovat vítěznou koalici.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here