Podle aktuálních dat Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí [ECDC] se nákaza neznámým koronavirem potvrdila u více než 36 000 osob. A již více než 805 osob na infekci zemřelo. Současný pohyb lidí po celém světě zapříčinil, že se koronavir ve velice krátké době rozšířil i do Evropy. Podezření na přítomnost viru padlo i u některých českých občanů. Jak se bránit proti koronaviru?

Přítomnost koronaviru byla potvrzena u cca deseti osob ve Francie. Přidalo se Německo, kde laboratorní testy prozatím potvrdily nákazu u dvanácti osob. Podle úřadů ale nemusí být číslo konečné. Nákaza se objevila i v Itálii. Osoby nakažená koronavirem je totiž infekční i v inkubační době. A to po dobu sedmy až 14 dnů.

Několik podezření na nákazu nebezpečným koronavirem se v posledních dnech řešilo i v České republice. Většinou šlo o české občany, kteří se v nedávné době vrátili z Číny. Zdravotníkům se ozvalo ale i několik zahraničních turistů – většinou Číňanů, kteří měli obavy z nákazy. Zdravotníci prověřovali dokonce muže z Orlickoústecka, jenž se necítil dobře po návratu z Mexika.

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu [SZÚ] prověřila prozatím neclou stovku vzorků, včetně pěti osob, které se vrátily do Česka z Číny v noci na pondělí. Všechny výsledky testovaných osob jsou negativní.

„Všechny výsledky testů na koronavirus jsou k dnešnímu ránu [4.2.2020, pozn.red.] negativní,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Infekce virem 2019-nCoV již byla prokázána v těchto zemích: Čína, Hongkong, Macau, Tchaj-wan, Filipíny, Austrálie, Kambodža, Kanada, Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Finsko, Švédsko, Japonsko, Malajsie, Nepál, Singapur, Thajsko, Korejská republika, Spojené státy, Vietnam, Velká Británie.

Mapa světa s prokázanou nákazou koronavirem 2019-nCoV

Aktualizovaná mapa oblastí, kde byla prokázána nákaza virem 2019-nCoV, je k dispozici zde.

Jak se bránit proti koronaviru

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] vydalo několik pokynů, jak se proti koronaviru bránit. Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Podle MZ ČR je důležité postupovat tak, jako se postupuje při klasickém respiračním onemocnění. To znamená jako v aktuálním chřipkovém období.

Jak se bránit proti koronaviru podle MZ ČR:
  • Vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní.
  • Dodržovat základní hygienická pravidla.
  • Používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí.
  • Nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí.
  • Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! Kapénky se pak mohou přenést dál!
  • Samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

Podle České lékárnické komory [ČLnK] jsou důležité i roušky a antibakteriální gely, o které lékárníci v posledních dnech zaznamenávají zvýšený zájem. ČLnK ale upozorňuje: „Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání. K tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.“

Lékárnici upozorňují, že prevence před koronavirem je obdobná jako v chřipkové sezóně.

A jsou to právě chřipkové viry, které mají na svědomí tisíce, ale někdy i miliony úmrtí ročně.

Co je koronavir 2019-nCoV a jak se přenáší

Ministerstvo dále definovalo, co je koronavir neboli vir s názvem 2019-nCoV. Podle něj se jedná se o souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti.

Koronavir se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Každé onemocnění má samozřejmě svoji inkubační dobu. Odhaduje se, že by mohla být okolo sedmi dní, udává se ale až 14 dní. V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti viru 2019-nCoV.

Název koronaviru je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom [SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome] či infekci MERS [Middle East Respiratory Syndrome].

–VRN–

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here