Od tohoto týdne všechny lékárny Dr.Max, největší lékárenské sítě ČR, fungují v předcovidovém režimu. Ochranná opatření v lékárnách, jako jsou například roušky, ochranná plexiskla či sociální odstupy, zůstávají v platnosti.

Od tohoto týdne mohou zákazníci stoprocentně využívat služeb lékáren Dr.Max. A to v rozsahu, na jaký jsou zvyklí z doby před krizí covid-19.

„Kvůli karanténě a dalším absencím personálu v důsledku ošetřování člena rodiny jsme museli některé pobočky sítě dočasně uzavřít. To kulminovalo ve druhé polovině března. V té době bylo mimo provoz 40 lékáren ze 460. To už dnes patří minulosti,“ říká provozní ředitel Dr.Max David Mendl.

Dr.Max obnovil provoz lékárny v uzavřeném Uničově

Podle něj byly již na počátku června uzavřeny pouze jednotky lékáren Dr.Max a dnes jsou v plném provozu všechny lékárny Dr.Max. Efekty koronavirové krize se ale do režimu v lékárnách stále promítají. Výdejní pulty, takzvané táry jsou i nadále kryté plexisklovými štíty. Obsluhující personál vstupuje do kontaktu s pacienty se zakrytými ústy a nosem.

„Pokud jde o plexisklové štíty, v tuto chvíli v žádném případě neuvažujeme o jejich demontáži,“ ujišťuje David Mendl.

Dodává, že jde o pocit bezpečí na straně pacientů i lékárníků. V lékárnách je také stále nutné dodržovat minimální rozestupy, což pacientům usnadňuje značení na podlahách.

„Počet kolegů, kteří musejí ze zdravotních důvodů zůstávat doma, dnes absolutně odpovídá normálnímu stavu. Žádný krizový výkyv už v naší síti nezaznamenáváme,“ vysvětluje David Mendl okolnosti, které umožnily otevřít i poslední uzavřené lékárny Dr.Max.

V lékárnách nepanuje ani kritický nedostatek některých přípravků. Jak tomu bylo ještě před několika týdny, kdy vrcholila poptávka po paralenu, antibakteriálních gelech či rouškách.

„V mantinelech, které stále musíme respektovat, jsme se maximálně přiblížili normálu,“ říká David Mendl, který zároveň upozorňuje až na 100% snížení doplatků za léky pro držitele Karty výhod Dr.Max. Upřesněme, že na konci loňského roku měl tento program celkem 3 760 000 členů, což jej řadí k největším věrnostním programům v Česku.

Lékárny Dr.Max jedou, i když zpomalily

Lékárenská síť Dr.Max loni vykázala opět dvouciferný růst obratu [+11,5 %]. Síť, která v ČR zahrnuje k dnešnímu dni 460 veřejných lékáren, loni vykázala obrat ve výši přes 20 miliard korun. Vynikajících výsledků dosahuje i její e-Shop. Ten loni zaznamenal růst obratu 45 procent a je ziskový. Letos v březnu byly spuštěny i rezervace léků na předpis, což pacienti uvítali zejména během koronavirové krize. V dubnu šlo již o 2 380 rezervací. Zatímco před krizí rostl e-Shop Dr.Max asi 20 procenty, po jejím vypuknutí to bylo přes 50 procent. Velký zájem je také o produkty vlastní značky Dr.Max, u kterých loňský obrat zaznamenal meziroční růst ve výši 33 procent a v absolutní výši překonal hranici dvou miliard korun. Lékárenská síť ale hlásí ztrátu ekonomické dynamiky z důvodu letošních mimořádných opatření proti šíření nákazy covid-19. Náklady na zvládnutí krize odhadl řetězec na 100 až 150 milionů korun.

Dr.Max odhaduje své náklady na krizi až na 150 milionů

Svou roli sehrál i propad trhu s léky. Po prudkém nárůstu poptávky po lécích na počátku nouzového stavu v březnu následoval několikatýdenní pokles. Plánovaný obrat Dr.Max v březnu ještě překonal [+ 6,6 %], ale duben byl ve znamení 15% propadu oproti očekáváním. V květnu propad mírně zpomalil na jednotky procent. Klesala i preskripce, tedy hlavní zdroj příjmů lékáren.

„Byl to efekt předzásobení klientů. Mnoho pacientů mělo obavy navštěvovat ordinace i lékárny. Uzavřela se obchodní centra a změnil se i pohyb lidí kvůli home offices. Projevily se i výpadky a nedostupnost části sortimentu a dost možná byli někteří lidé kvůli karanténám zdravější a lékárenskou péči nemuseli vyhledávat,“ vysvětluje Daniel Horák, generální ředitel společnosti Česká lékárna holding, která síť Dr.Max provozuje.

Lékaři při krizi zrušili návštěvy pacientů ve 37 % případů

Podle něj se ale navzdory všem uvedeným problémům lékárny Dr.Max jako zdravotnická zařízení ujaly své role výborně. Zvládly obtížnou situaci a zrealizovaly i několik osvětových akcí proti šíření nákazy covid-19.

–RED–  

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here