Pokutu milion korun dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS] Všeobecná fakultní nemocnice [VFN] v Praze za to, že v letech 2017 až 2022 objednávala bez zadávacího řízení IT služby za 179 milionů korun.
Pokuta je pravomocná, nemocnice nepodala proti rozhodnutí ÚOHS rozklad, a pokutu musí zaplatit. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Nezákonné IT zakázky VFN sjednala již v roce 1996. Tehdy nemocnice uzavřela smlouvu se společností Stapro na zpracování projektu nemocničního informačního systému včetně dodávky technického a programového vybavení a uvedení systému do plného provozu. V letech 2006 až 2012 rozšiřovala předmět smlouvy uzavíráním dalších smluv se stejnou společností. V roce 2013 pak s firmou uzavřela smlouvu na dobu určitou na čtyři roky. Ta pokrývala poskytování služeb supervizní péče o nemocniční informační systém.
VFN zaplatila za IT služby 179 milionů bez DPH
Ze smlouvy na informační systém podle ÚOHS dále vyplývá, že všechny materiály, koncepty, know-how nebo techniky vztahující se k plnění smlouvy jsou ve vlastnictví dodavatele Stapro. Nemocnice je oprávněna pouze k jejich nevýhradnímu užívání. Což ve státní správě není nic neobvyklého. Stejně jako to, že po uplynutí účinnosti této smlouvy nemocnice poptávala uvedené služby jednotlivými objednávkami.
Cena služeb na zajištění supervizní péče o nemocniční informační systém od Stapro na základě jednotlivých objednávek dosáhla v letech 2017 až 2022 téměř 179 milionů korun bez DPH.
Protože u každé z těchto objednávek přesáhla předpokládaná hodnota dva miliony korun, což je limit pro veřejné zakázky malého rozsahu, měla je nemocnice zadávat v zadávacím řízení. Případně postupovat jiným zákonem aprobovaným postupem.
VFN postupovala nezákonně, uvedl ÚOHS
Podle ÚOHS v tomto případě VFN nemohla použít jednací řízení bez uveřejnění. To přesto, že to odůvodňovala exkluzivitou dodavatele Stapro spočívající v existenci jeho výhradních práv duševního vlastnictví. A to kvůli tomu, že kumulativně nesplnila podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.
ÚOHS ve své zprávě uvádí, že v případě veřejných zakázek pravidelné povahy se ale jedná o trvající či pravidelně pořizované dodávky nebo služby. U nich má zadavatel při jejich zadávání vycházet z výpočtu předpokládané hodnoty jednotlivých veřejných zakázek. Tedy z celkové ceny, kterou reálně uhradil za služby stejného druhu. A to během 12 měsíců předcházejících datu zadání konkrétní veřejné zakázky.
–RED–