Ústecká nemocnice zve na výstavu obrazů pacientky s Parkinsonem

0
338
Parkinsonem
Foto I,II: KS

V Česku žije s Parkinsonovou nemocí asi 40 tisíc lidí. Parkinsonova nemoc je po Alzheimerově chorobě druhou nejčastější neurodegenerativní chorobou. Avšak ani tato nemoc nebrání pacientům v tom, aby si plnili své sny. 

Parkinsonova choroba se nejčastěji projevuje klidovým třesem, ztuhlostí svalů, poruchami chůze a zpomalením pohybů. Ale ani s touto nemocí „život nekončí“. Dokazuje to aktuální výstava obrazů a grafiky pacientky s Parkinsonovou nemocí Zdenky Tučkové. Ta svá díla vystavila v Atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem v budově A.

„Malování se mi vždy líbilo. Malování se mi líbí. A malování mě naplňuje a moc mě baví. Člověk se při takovéto činnosti zabere do svých obrazů, barev a fantazie, nepotřebuje k tomu už vůbec nic a nikoho … jen svoje léky,“ říká o svém koníčku Zdenka Tučková. 

S Parkinsonovou chorobou se léčí několik let. Podle zástupců Krajské zdravotní [KZ], pod níž spadá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, paní Tučková statečně bojuje se všemi obtížemi spojenými s nemocí.

„Stále studuje malbu i grafiku. A tvoří krásné obrazy,“ říká mluvčí KZ Petra Roubíčková, která zve všechny zájemce na výstavu, jež bude k vidění v areálu Masarykovy nemocnice do konce května.

Podle jejích slov obdiv patří všem, kteří s nemocí bojují a ve spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, případně psychology a psychiatry se snaží vést naplněný život.

S Parkinsonem žijí většinou muži

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zhruba jednoho z 200 lidí. Přesné příčiny rozvoje onemocnění se vědcům doposud nepodařilo odhalit. Naprostá většina pacientů je vyššího věku. Častěji se nemoc rozvine u mužů.

Na počínající Parkinsonovu nemoc u 90 procent pacientů upozorní ztráta čichu a střevní potíže. To ještě v době absence třesu, svalové ztuhlosti a psychických potíží. Čím dříve se s léčbou začne, tím lepší výsledky léčba přináší.

Parkinsona provází ztráta čichu a špatné vyprazdňování

Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní se s ní také léčili/léčí. Největší problém je včasná diagnostika onemocnění. V době, kdy jsou příznaky této choroby zjevné, je už obvykle v příliš pokročilém stádiu.

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelné onemocnění, ale i navzdory tomu se dá velmi dobře léčit. Podmínkou je, aby bylo včas diagnostikováno. A dobře léčeno. Pak je možný návrat do běžného života,“ uvedl nedávno na stránkách Zdravé Zprávy Robert Jech, vedoucí Centra pro intervenční terapii motorických poruch při Neurologické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice [VFN] v Praze.

Lékaři pacientům na zpomalení progrese nemoci předepisují speciální léky. Ty mozku dodávají chybějící dopamin. Jsou tu ale i další možnosti léčby, k nimž patří takzvaná hluboká mozková stimulace. Tu lékaři doporučí, když se ukáže, že farmakoterapie selhává.

Těžký třes u ženy s Parkinsonem odstranili unikátním zásahem

Nejčastějším viditelným příznakem Parkinsona je třes rukou, postupně tato choroba negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy s chůzí, stabilitou, později s mimikou a mluvením. V pokročilých fázích se zhoršuje schopnost myšlení a paměť.

„Parkinsonovu nemoc dosud nelze vyléčit, ale lze tlumit její příznaky a významně tak zlepšit kvalitu života pacientů. Přičemž spolupráce pacienta a jeho rodiny je v tomto případě zásadní,“ doplňuje Petra Roubíčková.

Nejen výstava, ale i přednáška o nemoci a léčbě

Krajská zdravotní zájemcům o obrazy pacientky s Parkinsonovou nemocí nenabízí pouze kulturní zážitek, ale i veřejnou přednášku na téma pokročilé metody léčby Parkinsonovy nemoci. Ta se uskuteční příští týden v úterý, 7. května, v 17:00 hodin rovněž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, v budově B. Konkrétně v pátém patře, učebně číslo tři [Vzdělávací institut KS].

„Přednáška, kterou uvede prof. MUDr. Robert Jech, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a přední odborník na léčbu poruch hybnosti, představí nové a především intervenční způsoby léčby tohoto onemocnění,“ říká Roubíčková.

Na neurodegenerace upozorní i postupné poruchy řeči

Dodává, že po přednášce mohou její účastníci profesorovi položit otázky, jak k projevům samotné nemoci, tak k její léčbě. A na dotazy profesor Jech odpoví i rodinným příslušníkům pacientů s Parkinsonovou nemocí.

DNA

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here