Francouzka Jeannie Calmentová se dožila věku 122 let, pět měsíců a 14 dní, a je tak nejstarším úředně doloženým člověkem na světě. Jakou mají lidé šanci, že se ještě prodlouží délka dožití a běžně se dožijí tak vysokého věku?
Nijak zvlášť vysokou. Pokud tedy nedojde k nějakému opravdu mimořádnému zlomu v medicíně. Uvádí to výzkum nedávno publikovaný v časopisu Nature Aging. A nyní o jeho výsledcích informují The New York Times [NYT] v článku „Have we reached peak human life span?„.
Studie pracuje s údaji o očekávaném dožití při narození shromážděnými v letech 1990 až 2019 v zemích, kde se lidé dožívají nejdelšího věku. To je v Austrálii, Francii, Itálii, Hongkongu, Japonsku, Jižní Koreji, Španělsku, Švédsku a ve Švýcarsku. Ve výzkumu použili vědci také data ze Spojených států, i když tam je naděje na dožití o něco nižší.
Japonců ve věku 100 a více let rychle přibývá, většina jsou ženy
Data ukázala, že po desetiletích prodlužování naděje na dožití díky pokroku v medicíně a technologiích, se lidstvo zřejmě blíží limitu v prodlužování průměrné délky života.
„V zásadě říkáme, že tak dlouho, jak žijeme nyní, tak dlouho žít budeme,“ uvedl S. Jay Olshansky, profesor epidemiologie a biostatistiky na University of Illinois Chicago, který studii vedl.
Maximální naděje na dožití podle něj skončí kolem 87. roku věku, v případě mužů u věku 84 a v případě žen 90 let. A to je průměrný věk, ke kterému se lidé v několika zemích blíží.
Co prodlužuje lidské životy
Známý demograf James Vaupel trvá na tom, že se většina dětí narozených v 21. století dožije stovky let.
NYT uvádí, že ve 20. století se očekávaný věk dožití dramaticky zvýšil díky takovým novinkám, jako je čištění vody a antibiotikům. Někteří vědci předpokládají, že se tempo udrží díky lepší léčbě a prevenci rakoviny, srdečních nemocí a dalších onemocnění.
Podle nové studie zmíněné v úvodu je to ale dost nepravděpodobné. Vědci zjistili, že místo zvyšujícího se procentního podílu lidí, kteří se dožili sta let, se věk, kdy lidé umírají, zužuje do kratšího časového intervalu.
V Číně mění školky na domovy a centra pro seniory. Ti jsou nadšení
I když moderní medicína pomohla mnoha lidem dožít se 70, 80 i 90 let, bude dosažení vyššího průměrného věku obtížné. Vědci například spočítali, že i kdyby se vyloučila všechna úmrtí před dosažením 50. roku života, průměrná očekávaná doba dožití by se u žen zvýšila jen o jeden rok a o rok a půl u mužů.
„Život můžeme prodloužit s pomocí medicíny, ale i omezením vlivu nezdravého prostředí a zdravější životosprávy,“ upozorňuje autor studie, doktor Olshansky a dodává: „I kdyby se smrtnost v důsledku běžných nemocí nebo nehod snížila, lidé by umírali stářím. Stále ještě selhává funkce orgánů a systémů, což neumožňuje tělu žít déle než nyní.“
Doktor Olshansky dlouho oponoval názoru, že očekávaný věk dožití bude stále stabilně stoupat. V roce 1990 zveřejnil v časopisu Science teorii, že se lidstvo přibližuje limitu růstu průměrného očekávaného dožití.
Vědci se přou
Ne všichni s ním ale plně souhlasí. Doktor „Luigi Ferruci, ředitel National Institute on Aging, si myslí, že za současných podmínek je nepravděpodobné podstatně prodloužit dobu dožití. Ale i uvedl, že by zdravotní prevence mohla zpomalit nástup nemocí a oslabit jejich působení na biologii stárnutí.
Nadine Quellettová, hostující profesorka demografie na University of Montreal, tvrdí, že průměrná očekávaná doba dožití může být zavádějící. Jelikož je údaj ovlivněný úmrtími v raném věku.
Stáří nezačíná až v 65 letech, ale už v dospělosti, říká profesorka Topinková
Podle doktora Olshanskeho se jako možnost, která by podstatně prodloužila očekávanou dobu dožití, ukazuje jen to, kdyby vědci objevili způsob, jak zpomalit proces stárnutí. A v tomto směru je ve svých slovech docela optimistický.
Na stránkách Zdravé Zprávy se k tématu stárnutí vyjadřuje profesorka Eva Topinková, která působí v oborech geriatrie a gerontologie od začátku 80. let.
„Obecně prodloužení lidského života by v současnosti orgány pravděpodobně snesly do věku cca 150 let,“ uvedla profesorka [více v rozhovoru zde, pozn. red.].
Michal Achremenko