Za ČT a ČRo neplatí lidé s vadou sluchu či zraku a nízkými příjmy

3
1404
neplati
Ilustrační foto: Freepik.com

Televizní a rozhlasový poplatek i po mediální novele neplatí lidé s vážným sluchovým a zrakovým postižením, pokud s nimi nesdílí domácnost zdravá osoba. Poplatky neplatí ani domácnosti s příjmy pod 2,15násobek životního minima.

Počínaje květnem rostou koncesionářské poplatky, to jsou pravidelné poplatky pro Českou televizi [ČT] a Český rozhlas [ČRo]. Za ČT lidé nově zaplatí 150 korun a za ČRo 55 korun měsíčně, celkem je poplatek pro veřejnoprávní média 205 korun měsíčně. Dříve šlo o poplatek 135 korun za ČT a 45 korun za ČRo. Zákon minulý týden podepsal prezident republiky. Jeho součástí je i každoroční navyšování poplatků podle inflace.

„Velká mediální novela přináší navýšení měsíční výše poplatku pro fyzické osoby ze 135 korun na 150. Bude proto třeba provést kontrolu správné úhrady v závislosti na způsobu platby,“ upozorňuje v tiskové zprávě Česká televize [ČT].

Termín splatnosti poplatků zůstává dál 15. den v měsíci. To znamená, že první zvýšenou platbu koncesionářských poplatků musí přihlášené domácnosti televizi a rozhlasu poukázat nejpozději k 15. květnu. Noví odběratelé se pak musejí k platbě poplatků přihlásit během května s platbou do 15. června.

„Fyzické osoby za svou domácnost od 1. 5. 2025 platí 55 Kč měsíčně. Nadále zůstává v platnosti, že za domácnost platí jen jeden její člen pouze jeden poplatek,“ informuje veřejnost o poplatku Český rozhlas [ČRo].

Za ČT a ČRo neplatí lidé s vážnou vadou zraku a sluchu

Nadále platí, že poplatek za televizi a rozhlas neplatí lidé s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí. A dále, jak uvádí zákon, lidé s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou. Nicméně to má ale i nikoli nevýznamnou podmínku. Lidé s tímto zdravotním hendikepem nesmějí pro osvobození od koncesionářských poplatků sdílet domácnost s osobou bez takového postižení. Pokud s nimi žije ve společné domácnosti alespoň jedna osoba, která podmínky osvobození nesplňuje, poplatek zaplatit musí.

Dále dovoluje zákon odpustit platbu za televizi a rozhlas domácnostem s nízkými příjmy.

„Poplatek nemusí platit domácnosti, jejichž příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima,“ uvádí zástupci ČT k novým televizním poplatkům.

Loni rozdaly potravinové banky přes 370 tisíc balíčků s pomocí

České televizi i Českému rozhlasu, každé instituci zvlášť, musí výši čtvrtletního příjmu doložit. A ještě předtím se k osvobození přihlásit, kdy v daném formuláři požádají o osvobození od platby za televizi a rozhlas, vždy zvlášť. Žádost se dá napsat i vlastními slovy. Anebo ji vyřídit elektronicky v aplikaci České televizi a Českého rozhlasu.

„Osvobození začíná platit od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k doručení žádosti o osvobození od platby poplatku,“ upozorňují úřady.

Navýšení platebních příkazu nejpozději do 15. května

Domácnosti, pro které neplatí žádná z variant osvobození, nesmí zapomenout nejpozději do 15. května navýšit trvalé příkazy poplatků za ČT a ČRo. Pokud je hradí pomocí SIPO, platebního nástroje České pošty, pak se platba navýší automaticky. U plateb SIPO inkasem z bankovního účtu musí lidé ale zkontrolovat výši inkasního limitu. Podobně jako třeba u navýšení záloh za elektřinu.

„V případě úhrady SIPO v hotovosti nebo zadáním jednorázového trvalého příkazu je třeba uhradit předepsanou částku,“ upozorňují zástupci veřejnoprávních médií.

Domácnosti s nastaveným trvalým příkladem v bance v měsíční frekvenci musí zvýšit částku nově na 150 korun za ČT a 55 korun za ČRo. Zvýšenou platbu je třeba prvně odvést do 15. dne v měsíci, za který se poplatky hradí. To je nejpozději do 15. května.

„Pokud poplatník hradí poplatek za Českou televizi trvalým příkazem se čtvrtletní, půlroční nebo roční frekvencí, bude vyzván k doplacení nové výše poplatku,“ uvádí zástupci ČT.

Pokud poplatník zaplatil televizní poplatek s ročním předstihem za období leden–prosinec, tedy podle původní výše 1 620 korun, ČT mu dopočte nedoplatek.

„Za období leden–duben činí poplatek 540 korun [4 x 135 korun], za období květen–prosinec pak 1 200 korun [8 x 150 korun]. Celkem tedy 1 740 korun, od kterých se odečte již uhrazených 1 620 korun,“ dále uvádí ČT.

Nedoplatek při roční platbě dělá 120 korun. Stejnou praxi uplatní ČT v případě, že domácnost platí poplatek půlročně nebo čtvrtletně. Při opakované platbě kartou zadanou v účtu poplatníka se nová částka strhne automaticky, dodávají.

Od května se rozšiřuje i skupina s povinností platit koncesionářské poplatky. Nově je uhradí i domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale vlastní zařízení, které je schopné přijímat jejich signál. Například internetem. To znamená, že k poplatkům se nově musí přihlásit domácnosti, kde je aspoň jeden mobilní telefon, tablet či notebook.

Právnické osoby si připlatí od července 2025

Novela mediálního zákona přináší vyšší poplatky i pro právnické osoby. Ty nově hradí poplatky podle počtu zaměstnanců. Od platby poplatku jsou osvobozeny právnické osoby s méně než pětadvaceti zaměstnanci.

Na druhou stranu hranici pro maximální výši poplatku stanovuje zákon na 500 a více zaměstnanců. Firmy musí nyní nejpozději do 30. června nahlásit počty zaměstnanců, aby se jim vypočetla měsíční platba pro ČT a ČRo.

„Nová výše poplatku pro právnické osoby a podnikající fyzické osoby je stanovena od 1. 7. 2025,“ uvádí v tiskové zprávě ČT.

Poplatníci dostanou do svých datových schránek zprávu s odkazem, na kterém oznámí počet svých zaměstnanců.

–VRN–

3 KOMENTÁŘE

  1. a mám pravdu , Fiala a vláda neví kudy kam , odírá OSVČ . důchodce, postižené povodní, postižené fyzicky , ale Ukrajina má přednost , nájemkyně , o které jsem nevěděl , že je z Ukrajiny , nebyla schopna dodržovat vůbec nic , co bylo dáno ve smlouvě, prodala nábytek , který měl zůstat, ukradla věci ze zařízení , elektrospotřebiče , keramiku , památky a lhala, že jsem vše dovolil pak popřála hezký den mám svědky , mám jméno , mám uveřejnit ?? Mika

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here