Nemám ambici zasahovat do smluvních partnerů ministerstva, tvrdí Válek

1
56
Valek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek / Foto: Úřad vlády ČR

„Do procesu výběru smluvních partnerů ministerstva nemám žádnou ambici zasahovat,“ reagoval na článek Seznam Zprávy o svých výletech do Dubaje s dodavatelem IT pro ministerstvo zdravotnictví jeho šéf Vlastimil Válek [TOP 09].

V příspěvku na sociální síti X k článku „Válek létá na golf se šéfem IT firmy. Nevím, že má od nás zakázky, říká“ zveřejněném 14.7. na Seznam Zprávy ministr Válek ujišťuje, že si veškeré cesty do Dubaje, kam jezdí pravidelně na pozvání šéfa společnosti Aricoma, která hraje klíčovou roli v digitalizaci zdravotnictví za 600 milionů korun, sám hradí.

„Všechny tyto cesty si samozřejmě hradím sám. Stejně jako výdaje s nimi spojené. Pokud by někoho zajímal cenový rozklad mé poslední cesty do Dubaje, tak za zpáteční letenky jsem v ekonomické třídě zaplatil 21 256 korun,“ hájí své výlety do Dubaje za golfem s šéfem Aricoma Milanem Samešem ministr Válek.

Dále k těmto výletům uvádí, že nebydlel v žádném luxusním resortu, ale „v běžném řadovém domě, který má pronajatý jeden z jeho přátel“. Zda náklady na pronájem a tak i jeho bydlení platí šéf firmy, která inkasuje z ministerstva až stovky milionů korun, ale už nevyjasnil. Ale ani tím problémy ministra Válka nekončí. Uznal, že cestoval do Dubaje na golf na diplomatický pas. I když nešlo o pracovní, ale soukromou cestu.

„Ano, cestou jsem využil diplomatický pas, kterým už mnoho let coby poslanec disponuji a stejně jako mnozí kolegové jej využívám i při soukromých cestách. Z jeho využití pro mě neplynou žádné výhody,“ tvrdí ministr Válek, aniž už by vyjasnil, proč v soukromí necestuje na běžný občanský cestovní pas.

Ministr: Jen totální naiva si myslí, že audit odhalí, že někdo bere úplatky

Diplomatické pasy Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale vydává jenom pro vykonávání zahraniční služby. To znamená, že na diplomatický pas se cestuje kvůli diplomatickým cestám. Oproti tomu na běžné, to je soukromé cestování, slouží lidem, včetně ministrů, klasický cestovní pas. Ten úřady vydávají i držitelům diplomatických pasů.

Ministr Válek a jeho kamarád Milan Sameš

Dále ministr Válek ve svém vyjádření vysvětluje, proč neví, čím se jeho dlouholetý kamarád Milan Sameš, se kterým se sblížil v době, kdy byl jeho ošetřujícím lékařem, a se kterým létá pravidelně do Dubaje na golf, živí.

„Poznali jsme se před mnoha lety, kdy jsem byl jeho ošetřujícím lékařem a pomohl mu z jeho zdravotních obtíží,“ uvádí ministr Válek.

Premiér Fiala navštívil soukromou kliniku svého poradce z Brna

Což serveru Seznam Zprávy potvrdil Milan Sameš. Dále serveru řekl, že na golf do Dubaje vzal kdysi brněnského radiologa Válka z vděčnosti, že se mu jako lékař příkladně věnoval. A z této vděčnosti se stala tradice, uvedl Sameš. Což je minimálně z pohledu lékařské etiky a čerpání výhod za poskytnutou zdravotní péči více než zarážející.

„Proto je mi nesmírně líto, že tady veřejně musím řešit okolnosti, za kterých jsme se potkali, stali se přáteli a čas od času jezdíme na společné dovolené. Tam skutečně neřešíme práci. Nemám a nepotřebuji mít přehled o tom, na jakých zakázkách zrovna pracuje,“ uvádí ministr k výletům na golf s šéfem IT firmy, která dodává nejen resortu zdravotnictví, ale zřejmě i jím řízeným organizacím, fakultním nemocnicím, IT systémy.

Aricoma Group a její šéf a kamarád ministra Válka

Válkův letitý přítel Milan Sameš je nejvyšší šéf IT skupiny firem Aricoma Group, která inkasuje desítky až stovky milionů korun za digitalizaci zdravotnictví. S velkou pravděpodobností pracuje i pro velké fakultní nemocnice.

Podle zjištění serveru Zdravé Zprávy společnost Aricoma [majitel KKCG, pozn. red.] patří mezi čtyři velké IT společnosti, které pracují na digitalizaci zdravotnictví. Přičemž ta má být naostro spuštěna v příštím roce. Projekt digitalizace zdravotnictví se rozděluje do více oblastí. Aricoma, jejíž šéf zve ministra Válka každý rok na golf do Dubaje, se podílí minimálně na dvou klíčových zakázkách. Každá je v objemu 200 milionů korun. Plyne to z dat Národního centra elektronického zdravotnictví, ministrem Válkem zřízené instituce pod Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Oblasti digitalizace zdravotnictví / Náklady a dodavatelé
  • Projekt digitálních služeb: Náklady cca 200 mil. Kč
  • Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Asseco Central Europe a.s., Tesco SW a.s.
  • Zajištění podpory a rozvoje interoperability: Náklady cca 200 mil. Kč
  • Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Seyfor a.s.
  • Nalezení souladu s evropskou legislativou EHDS: Náklady cca 11 mil. Kč
  • Dodavatelé: Více subjektů
  • Projektové řízení: cca 93 mil. Kč
  • Dodavatel: Deepview s.r.o
  • Posílení kybernetické bezpečnosti resortu zdravotnictví: Náklady cca 100 mil. Kč
  • Dodavatelé: N/A

Interoperabilita značí schopnost různých systémů spolupracovat, poskytovat si služby a dosáhnout vzájemné součinnosti.

Zdravé Zprávy se již dříve na výše uvedené IT firmy obrátily o podrobnosti k digitalizaci za 600 milionů korun. S výjimkou společnosti Seyfor žádná na žádost o informace nereagovala.

Digitalizace českého zdravotnictví

Finance na digitalizaci zdravotnictví ministerstvo čerpá z Národního plánu obnovy. Hlavním motorem digitalizace je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS]. Koordinátorem digitalizace je od loňska Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví. Ještě loni působil jako náměstek ředitele pro informační technologie ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování péče v Česku děje. […] Ta pravda tak bude vidět kdykoli online,“ uvedl v podcastu Zdravé Zprávy na konci loňského roku Foltýn.

Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn

Klíčový je v celém projektu, který se připravuje od roku 2016, ÚZIS. Ten v rámci NPO realizuje nákupy veškerého hardwaru. To znamená serverů, virtualizačních komponent a dalšího příslušenství.

„Jedná se o stovky milionů korun, jsou tam standardní IT firmy,“ vysvětlil Foltýn s tím, že ÚZIS tím jako provozovatel datových center poskytuje ministerstvu de facto službu.

Podle něj už je celých 600 milionů korun vysoutěženo. Avšak formou realizace, která probíhá následujícími minitendry.

„My máme velký soubor IT projektů, kterých je zhruba 20, které, aby se mohly zrealizovat, protože mají celkem složitou provazbu a nějakým způsobem na sebe musejí navazovat, tak jsme je rozdělily do čtyř skupin. Nad každou tou skupinou se vyhlásilo výběrové řízení,“ vysvětlil Foltýn.

Ministři Stanjura a Válek ohlásili investici za 5 mld. Kč ve FN Ostrava

Tendrů se podle jeho slov účastnili minimálně dva a maximálně tři dodavatelé. S nimi MZd ČR uzavřelo rámcové smlouvy pro každou ze čtyř oblastíDigitalizace zdravotnictví tím pádem nemá ani jednoho dominantního dodavatele. Přesto ve dvou ze čtyř oblastí figuruje společnost Aricoma.

Specifické postavení drží i společnost DeepView, která v rámci digitalizace jako jediná získala zakázku na projektové řízení v objemu necelých sto milionů korun. Zjednodušeně řečeno do projektu dodává pracovníky.

Digitalizace, jejíž realizace se za ministra Válka o jeden rok odložila, už měla být funkční letos v lednu. Což se ale nestalo. Za to ho kritizovali zejména opoziční poslanci Výboru pro zdravotnictví. Posun o jeden rok Válek vysvětlil nutností vybudovat kapacitní zázemí.

Co ví profesor Válek

I přes všechna ujištění ministra Válka tak lze jen stěží uvěřit, že by nevěděl, že firma „bohatého kamaráda“ s 1600 zaměstnanci, s nímž létá na dovolené, působí ve zdravotnictví. Jak rovněž uvádí Seznam Zprávy, Vlastimil Válek působil před tím, než se stal ministrem zdravotnictví, jako náměstek pro IT ve své domovské Fakultní nemocnici Brno. To znamená, že by měl mít alespoň základní povědomí o IT firmách, které se pohybují ve zdravotnictví. A není jich mnoho. Obecně trh s IT pro veřejnou správu má ani ne do deseti významných dodavatelů. Jedná se o stále stejné firmy. Některé z nich se stávají i předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení kvůli předraženým zakázkám nebo korupci.

Co se týče Aricoma Group, ta patří miliardáři Karlu Komárkovi a je součástí jeho skupiny KKCG. Jde o bývalý ostravský AutoCont, který Komárek převzal v roce 2017. Pro ministerstvo zdravotnictví pracuje Aricoma Digital.

Podle poslední účetní závěrky měla společnost v roce 2023 obrat téměř šest miliard korun a čistý zisk přes čtvrt miliardy. Působí v oblasti digitalizace státní správy ve zdravotnictví, ale systémy dodává i bankám a velkým korporacím.

–VRN–

1 komentář

  1. Nemám ambici .. tak co tam ministrant vůbec chce ? Když jezdí do Dubaje se šéfem IT firmy na golf soukromým letadlem, kterou financuje jeho ministerstvo. Určitě si výlety vyč*ánek z Trop09 platí ze svého. Tak se chovají všichni ministranti z hrůzovlády a Babiš velmi dobře ví proč chce tyto výlety kontrolovat, zatrhnout zbytečné welnes zájezdy … pro nefachčenka ze sněmovny.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here