Z národnostních skupin Češi nejlépe vnímají Slováky a s větším odstupem Vietnamce a Poláky. Naopak nejméně sympatií chovají k Romům, Rusům a Arabům. K Ukrajincům a Rumunům má nejvíce Čechů nevyhraněný postoj.
Přesto vysoké procento české populace vnímá posledně jmenované národnosti žijící v Česku spíše negativně. Zjištění přinášejí výsledky šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR [CVVM] z letošního května a června. V průzkumu mířili výzkumníci na čtrnáct národních skupin žijících na území Česka. Do šetření zahrnuli i Čechy samotné, ti posloužili jako referenční skupina.
„Největší sympatie projevují občané zcela pochopitelně ve vztahu k Čechům. 76 % zvolilo možnost ´velmi sympatičtí´ nebo ´spíše sympatičtí´ a 2 % ´spíše či velmi nesympatičtí´,“ uvádí autoři výzkumu.
Své sympatie k národnostním menšinám vyjadřovali respondenti na pětibodové škále. Na ni bod 1 znamenal „velmi sympatičtí“, 2 „spíše sympatičtí“, 3 „ani sympatičtí, ani nesympatičtí“, 4 „spíše nesympatičtí“ a 5 „velmi nesympatičtí“.
Velmi přívětivě se staví Češi ke Slovákům, které v 70 % případů ohodnotili jako „sympatičtí“ a jen pro čtyři procenta dotazovaných jsou „nesympatičtí“. Pozitivně vnímají čeští občané, i když s větším odstupem za Slováky, také Vietnamce, kterým projevuje sympatie 52 % veřejnosti proti 5 % vyjadřujících nesympatie a Poláky [48 % / 6 %]. Docela neutrálně vnímají Češi Němce [35 % / 11 %], Židy [31 % / 8 %], Maďary [26 % / 10 %], Bulhary [21 % / 11 %] a také čínskou komunitu [23 % / 14 %].
Za sympatické považuje Romy 5 % dotazovaných
V posledních letech velmi početnou ukrajinskou národnostní menšinu vnímají Češi pozitivně ve čtvrtině případů. A v 29 procentech je naopak vnímají jako nesympatickou skupinu. A 13 procent dotazovaných označilo jako sympatické Rumuny a 23 procent Čechů vnímá tuto minoritu žijící na českém území jako nesympatickou.
Vůbec nejhůře vyšli v průzkumu Rusové. U nich je nejvyšší podíl nesympatizujících, který přesáhl i podíl středních odpovědí [7 % sympatičtí / 51 % nesympatičtí]. Nedobře dopadli i Arabové [6 % / 54 %] a Romové, které jako sympatické označilo pět procent dotazovaných a 56 procent jako nesympatické.
„U všech tří uvedených menšin představují negativní odpovědi nadpoloviční většinu. Vysoce odmítavý vztah občané deklarují vůči Rusům, u kterých více než pětina [22 %] respondentů zvolila odpověď ´velmi nesympatičtí´,“ píší autoři výzkumu.
Hygienici v ústeckých Předlicích hasí žloutenku, šíří se mezi dětmi
V letošním šetření tak Rusové předčili o několik procentních bodů antipatie k romské menšině. K ní Češi v minulosti vyjadřovali nejvyšší podíly nesympatií.
„Přibližně šestina dotázaných, 16 %, uvedla, že jsou pro ně Arabové velmi nesympatičtí,“ doplňují dále sociologové.
Češi a vnímání cizích národů podle vzdělání a věku
Podle výsledků průzkumu se nijak zvlášť neliší vnímání národnostních menšin podle dosaženého vzdělání respondentů. To až na jednu výjimku, kterou jsou Rusové a Ukrajinci. Zatímco podle věku se sympatie či antipatie k Rusům ani Ukrajincům výrazně neodlišují, podle vzdělání se ukazuje trend, kdy s vyšším vzděláním rostou sympatie k Ukrajincům a zároveň klesají vůči Rusům.
„Kromě Rusů a Ukrajinců se názory českých občanů liší v závislosti na vzdělání ještě u Židů, kdy je za sympatické častěji považují lidé s vyšším vzděláním,“ píší autoři šetření.
Více rozdílní v názorech na jiné národnosti jsou podle nich Češi i podle věkových skupin. Starší lidé ve věku 65 a více let bývají z větší části, než mladší věkové skupiny, otevřeni vůči historicky a kulturně bližším národnostním skupinám, jako jsou Slováci a Poláci, částečně i Maďaři. Nejstarší věková skupina hodnotí nejpozitivněji Čechy a oproti mladším věkovým skupinám má blíže k Vietnamcům.
Naopak nejmladší věková skupina od 15 do 19 let má sice mírně vyšší sympatie k některým národnostním skupinám, jako jsou Maďaři a Číňané. Ale sympatie k obecně méně sympaticky přijímaným minoritám jako jsou Romové či Arabové zůstávají srovnatelně nízké jako u starších věkových skupin.
Mladí dospělí ve věku 20 až 29 let chovají ve srovnání s ostatními věkovými skupinami nejvyšší sympatie k asijským menšinám. Zvlášť k Vietnamcům a Číňanům. Obecně pak Češi chovají jen slabé sympatie k Arabům a Romům, a to napříč věkovými skupinami.
–VRN–