Ceny za pobyt a stravu v sociálních zařízeních od ledna vzrostou

4
51296
stravu
Ilustrační foto: Freepik.com

Příští rok vzrostou maximální ceny za pobyt a stravu v pobytových sociálních službách. Za celodenní stravu lidé v nich nově zaplatí až 260 korun, nyní vyjde na 255 korun. Cena za den pobytu se zvedne o deset korun na 315 korun.

Horní cenové stropy za pobyt a stravu v sociálních zařízeních navyšuje s platností od ledna 2025 úhradová vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Nejčastěji jde o domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro zdravotně postižené, týdenní stacionáře a zařízení poskytující odlehčovací služby. Předpis upravuje rovněž pravidla pro komunitní služby, ochranu práv klientů v sociálních službách nebo možnosti podávání stížností.

MPSV návrh na zvýšení cenových stropů v sociálních službách vysvětluje inflací. Průměrná inflace za letošní 1. až 3. čtvrtletí činila podle Českého statistického úřadu [ČSÚ] 2,3 procenta. V říjnu pak ceny vzrostly meziročně o 2,8 procenta.

Pouze za oběd nyní lidé v pobytových sociálních službách platí nejvýše 115 korun. Od ledna příštího roku by to mohlo být nejvýše 120 korun. Za celodenní stravu s alespoň třemi jídly je nejvyšší možná cena 255 korun. Od příštího roku se zvedne o pět korun na 260 korun.

Za den strávený v zařízení sociálních služeb platí jejich klienti nyní nejvýše 305 korun, od příštího roku vzroste maximální cenový strop za pobyt na 315 korun.

Mnohých se vyšší ceny za pobyt a stravu nedotknou

Pobyt v domově pro seniory s celodenní stravou stojí teď nejvýše 560 korun. Měsíčně to je maximálně 17 360 korun. Od ledna 2025 by to mohlo být na den až 575 korun, na měsíc tedy nejvýše 17 825 korun. Měsíční částka tak vzroste o 465 korun. Klientům sociálních služeb musí po úhradě za tyto služby zůstat minimálně 15 procent z jejich příjmu, kterým je většinou důchod. Vzhledem k tomu, že některé penze nedosahují ani jejich průměrné výše, která je letos necelých 21 tisíc korun, některých klientů se zvýšení cenových stropů za pobyt a stravu ani nedotkne.

Výchovné se od ledna zvýší o tři koruny. Důchody o 358 korun

Podle ministerstva práce je kvůli zákonu o sociálně-zdravotních službách, který má provázat dosud oddělené sociální a zdravotní služby, potřeba upravit i vyhlášku. Doplňuje se do ní výčet sociálních služeb poskytovaných v centrech duševního zdraví [CDZ]. Patří mezi ně například nácviky dovedností ke zvládání péče o sebe, chování v různých situacích nebo používání spotřebičů. Dále doprovázení do škol, práce, k lékaři a pomoc s péčí.

Komunitní služby a pravidla pro jejich poskytování

Komunitní zařízení by musela být podle vyhlášky od sebe vzdálená alespoň 250 metrů. Na jednom pozemku by nesmělo být víc objektů s komunitními službami. V komunitním domově by mohlo bydlet nejvýše 18 klientů, v jednom bytě nejvýše šest osob. Každý by měl mít vlastní ložnici. Přičemž dvoulůžkové pokoje využívají pouze páry.

Poslanci schválili sociálně zdravotní péči. Kolik to bude stát, nevědí

Podle předpisu by poskytovatel péče musel respektovat a chránit soukromí, integritu a důstojnost klientů. Musel by je také srozumitelně informovat o možnosti podávání stížností. Vypracovat má také pravidla monitorování a hodnocení svých služeb. Do něj by se měli zapojit i samotní klienti a zaměstnanci.

K ministerské vyhlášce vznesla výhrady kancelář ombudsmana, některé kraje a resorty a Svaz měst a obcí ČR. Poukazují třeba na to, že zákon o sociálně-zdravotních službách není přijatý. A novela o sociálních službách nevymezuje komunitní služby. Pravidla pro praxi se podle nich mají nastavit až podle schválené normy.

–ČTK/VRN–

4 KOMENTÁŘE

  1. Není mi jasná věta, že se zvýšení částek mnohých klientů nedotkne a ještě jim zbyde celý důchod. Domnívám se, že částky platí ten důchodce a jen zdravotní péči má zdarma! Není někde něco špatně?

    • Dobrý den, jde o to, že obvyklým příjmem většiny klientů sociálních služeb je důchod. A z něj jim má vždy zbýt, tzn. po úhradě služeb, minimálně 15 procent pro osobní potřebu.

      pěkný den, redakce Zdravé Zprávy

    • Milá redakce, každý měsíc má jiný počet dnů, takže každý měsíc zaplatí podle počtu dní a ne jen jak píšete maximálně…zkuste si vynásobit 575×31… Mám důchod i se vdovským a započten na dvě děti 20.400,- …ze zbytků důchodu, který mi zbude po zaplacení Domova pro seniory si platím doplatky na léky snění jich málo, za den těch „dobrot“ užívám 25 ks… A kde jsou hygienické potřeby a další potřeby…Ten slavný limit na doplatky na léky pro 70+ je trochu past na nemocné lidi…doplatky na léky se vypočítávají z nejlevnějších léčiv, takže částka maxima 500,- není pravdivá…je to lež jako věž…

  2. Babča nastoupila do státního DD.za 23.900/její duchod21 100/k tomu sociální 4400–/V létě jsem urgovala zvýšení př íspěvku/podán v lednu/bylo mi vysvětlěno,že čekají lide z / r.2023/Mají jiné žádosti na vyřízení……….28 4000 hodně nebo málo

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here