Záněty, jako máme ve stáří my, v chudých zemích nemají

0
2250
zanety
Foto: Pixabay.com

Z rozboru shromážděných dat z malé domorodé komunity v bolivijské Amazonii vyplývá, že by zažitá představa o biologickém procesu stárnutí mohla být mylná. Ukazuje to studie zaměřená na záněty.

Píše o tom The New York Times [NYT] a uvádí: Zánět je přirozená imunitní reakce, která chrání tělo při zranění nebo infekci. Vědci dlouho věřili, že dlouhodobý zánět, známý jako „zánětové stárnutí“, je všeobecný příznak stárnutí. Nová zjištění ale vyvolávají otázku, zda je možné zánět se stárnutím vůbec spojovat. A hlavně, zda není spíše reakcí na životní styl jedince a životní prostředí.

Studie, kterou zveřejnil tento týden časopis Nature, zjistila, že lidé žijící ve dvou neprůmyslových oblastech trpí během života jinými záněty než obyvatelé měst. Původem je spíše infekce z bakterií, virů a parazitů, než aby signalizovala blížící se onemocnění. A výskyt zánětů se v této komunitě nezvyšuje s postupujícím věkem.

Cílená léčba zánětů střev se v ČR nekoná. Chybí specializovaná centra

Vědci prozkoumali příznaky zánětu z údajů ze čtyř obydlených oblastí v Itálii, Singapuru, Bolívii a Malajsie. Protože neodebrali vzorky krve přímo, nemohli dospět k přesnějšímu srovnání. Když ale prošli více studiemi, zjistili, že výživa, životní styl a prostředí ovlivňovaly záněty více než stárnutí. Což potvrdil Alan Cohen, profesor environmentálních věd na Kolumbijské univerzitě.

„Zánětlivost nemusí být zapříčiněna stárnutím, ale spíše je to reakce na průmyslové prostředí,“ uvedl a dodal, že to bylo pro odborníky varováním, že přeceňují její globální všudypřítomnost.

Záněty: Jak a kde vědci sbírali informace

Ve studii vědci porovnávali vzorky krve zhruba 2 800 dospělých ve věku od 18 do 95 let. Lidé z průmyslové oblasti italského regionu Chianti a v Singapuru vykazovali proteiny, které signalizují zánětlivost v pokročilejším věku.

Naproti tomu vzorky krve obyvatel v bolivijské Tsimani a malajsijské oblasti Orang Asli vykazovaly odlišné markery zánětlivosti pravděpodobně spojené s infekcemi, ale nikoliv s proteiny zánětlivosti. Tyto čtyři soubory dat vycházely ze vzorků krve lidí, kteří s analýzou vyjádřili svůj souhlas.

Skutečnost, že zánětlivé markery se velmi podobaly ve skupinách z průmyslových oblastí, ale lišily se od ostatních, zaráží, říká Aurelia Santoro, profesorka z University of Bologna.

„To naznačuje, že imunitní buňky jsou aktivovány zásadně odlišnými způsoby,“ vysvětluje.

Střevní záněty značí i 30 stolic za den. Léčí je biologika

Proteinové markery obyvatel Tsimane se méně spojovaly se zánětlivostí než u obyvatel Orang Asli. Výzkumníci se domnívají, že to souvisí s odlišným životním stylem a výživou.

Doktor McDade, který studoval zánětlivost obyvatel v oblasti Tsimane, tvrdí, že lidé žijící v neprůmyslových oblastech mohou být v dětství vystaveni určitým mikrobům ve vodě, potravinách, půdě a od domácích zvířat. Což posiluje jejich imunitu. Avšak na lidi v průmyslových oblastech působí mnoho zplodin a toxinů. Přičemž mnohé z nich působí zánětlivě. Naopak obyvatelé Tsimanu žijí v malých komunitách svých velkých rodin a živí se vypěstovanými plodinami, vysvětluje.

A existují dobré a špatné typy zánětlivosti, jak upozorňuje doktor Cohen.

„Domorodí obyvatelé trpí záněty v důsledku infekcí, ale ty nejsou v pozdějším věku příčinou chronických onemocnění. To by mohlo znamenat, že samotný výskyt zánětů není tak špatný, jak bychom se snad mohli domnívat,“ dodává.

To, co máme my, nemusejí mít druzí

Protože se studie zaměřila na proteinové markery ve vzorcích krve, nikoliv na rozdíly specifického životního stylu či výživy, musí vědci prozkoumat, proč lidé z průmyslových oblastí trpí častěji zánětlivostí. Širší pohled na téma přesto jasně ukazuje, že stárnutí má na celém světě mnoho podob, tedy více, než se vědci domnívali.

„To, co víme o zánětlivosti a zdraví ve stárnutí je téměř kompletně závislé na výzkumu v bohatých zemích. Jako jsou hlavně USA,“ upozorňuje Thomas McDade, biologický antropolog z Northwestdern University.

Vědci: Zánět v těle urychluje vznik a rozvoj rakoviny

Ať tak, či onak bude zapotřebí dalších studií. Někteří vědci závěry studie už nyní zpochybňují. Vishwa Deep Dixit, ředitel Yale Center for Research on Aging, uvedl, že nízký výskyt chronických onemocnění v méně znečištěných oblastech není žádným překvapením.

„Ale to je fakt, který to ani nepotvrzuje, ani nezpochybňuje,“ uvedl.

„Pokud dvě domorodé populace vykazují nižší výskyt chronických nemocí, může to být způsobeno také tím, že se tito lidé nedožívají tak dlouhého věku jako lidé v průmyslových oblastech. To znamená, že ti se zkrátka zdravotních problémů dožijí,“ říká doktor Santoro.

Rakovinný akrylamid je ve více než třetině jídel v českých restauracích

Přesto studie vyvolala diskuzi, jak se domnívá Bimal Desai, profesor farmakologie, který se záněty zabývá na University of Virginia School of Medicine.

„Počkejme na výsledky dalšího výzkumu, zda přepíší narativ o zánětlivém stárnutí,“ tvrdí.

Není zřejmé, zda lidé mohou proti zánětům ve vyšším věku něco dělat. Ti, kteří chtějí zestárnout relativně zdraví, mají lépe jíst a cvičit. Posílí tím svoji imunitu. V mnoha případech jde o lepší způsob života, než aby brali léky či doplňky stravy proti zánětům. Alespoň tak to doporučuje doktor Cohen.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here