Ústecká fakulta zdravotnických studií přijímá studenty ještě v srpnu

0
61
zdravotnickych_studii
Mezi státem podporované zdravotnické obory na vysokých školách patří i zdravotnický záchranář. / Foto: UJEP

Ke studiu na fakultě zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se mohou zájemci přihlásit ještě v srpnu. Navíc noví studenti nebudou psát bakalářské práce s výjimkou oborů ergoterapie a biomedicínská technika.

Ústecká fakulta zdravotnických studií zvyšuje pro následující akademický rok počet přijímaných studentů zhruba o 20 procent. To na obory všeobecné a pediatrické ošetřovatelství, zdravotnické záchranářství, porodní asistence a radiologická asistence. Loni přijímala 310 studentů, letos jich bude o 50 více. Uchazeči mají možnost se přihlásit ke studiu ještě v srpnu, uvedl proděkan fakulty Patrik Christian Cmornej.

Navýšení míst pro studenty ve vybraných zdravotnických oborech na vysokých školách umožňuje program Ministerstva zdravotnictví ČR [MZd ČR], který minulý týden [9.7.] schválila vláda Petra Fialy [ODS]. Jde o dotační podpory na studijní a pedagogická místa pro vysoké školy s nelékařskými zdravotnickými obory.

Vláda schválila 12,8 mld. Kč pro vysoké školy s nelékařskými zdravotními obory

Prostředky půjdou ze státního rozpočtu, a to v celkové výši 12,815 miliardy korun pro období 2026-2037. Díky nim vybrané zdravotnické obory na vysokých školách navýší své studijní kapacity aspoň o 20 procent.

Podpora zdravotnických studií na vysokých školách

V následujícím roce 2026 dostanou školy díky mimořádné dotaci navíc 394 milionů korun a následně částka každoročně poroste až na 1,69 miliardy korun v roce 2037. Díky programu má oproti současnému stavu přibýt na školách asi o pětinu víc radiologických asistentů [1 750], nutričních terapeutů [1 250] a zdravotnických záchranářů [3 600]. Dále program podpoří vysoké školy s programy pro porodní asistentky, všeobecné a dětské sestry. Těch by mělo přibýt v součtu o více než 15 tisíc.

Finanční pobídky na navýšení míst pro studenty zdravotnických oborů dostaly vysoké školy už pro následující rok 2025-2026, to v objemu 200 milionů korun. A využila je i ústecká fakulta zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně [UJEP].

„Bez finanční podpory by nebylo možné reagovat na rostoucí poptávku po zdravotnických profesionálech a současně zachovat kvalitu výuky,“ uvedl děkan fakulty Michal Vostrý.

Vláda schválila 12,8 mld. Kč pro vysoké školy s nelékařskými zdravotními obory

Proděkan Christian Cmornej upozornil, že ti už nebudou na fakultě zdravotnických studií zpracovávat závěrečné bakalářské práce. Bakalářská práce podle něj zůstane součástí státní zkoušky pouze ve studijních programech ergoterapie a biomedicínská technika. Podle proděkana fakulta přechází na model ověřování praktických dovedností.

„Upřednostňujeme reálné prověření schopností studentů v praxi. V době rozmachu umělé inteligence je navíc čím dál obtížnější posoudit, co je skutečným výsledkem práce studenta,“ vysvětlil důvody upuštění od závěrečných prací.

Technologická fakulta ve Zlíně otevře obor radiologický asistent

Studium v oborech všeobecná a dětská sestra, zdravotnický záchranář, porodní asistentka, nutriční terapeutka a radiologický asistent podporuje i Ústecký kraj a studenti na něj mohou získat stipendia. Důvod je zřejmý, je jím posílení zdravotnických pracovníků v kraji. Obdobně nelékařské zdravotnické obory podporují i další kraje.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here