Za podvody v úhradách dostal exředitel pojišťovny šest let vězení

0
551
pece
Ilustrační foto: Pixabay.com

Za spoluúčast na fiktivním vykazování zdravotní péče v letech 2005 až 2012 potrestal Krajský soud v Plzni šestiletým vězením bývalého ředitele plzeňské pobočky Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR [ZP MV ČR] Josefa Cibulku.

Vzhledem k velkému rozsahu žalované činnosti zabralo soudu vyhlašování a odůvodňování rozsudku dva dny. Rozhodnutí Krajského soudu v Plzni ale není pravomocné. Právní obhájce Cibulky se proti němu dnes [11.7.] odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Soudní projednávání případu se vleče několik let. Spoluobžalovaný lékař Zbyšek Urban během té doby zemřel.

Výsledky vyšetřování ale ukazují, že způsobená škoda vyplývající z fiktivního vykazování zdravotních výkonů spadajících do úhrad zdravotního pojištění v ambulanci a později i domácí péči ze strany soukromého lékaře Urbana dosahuje téměř 50 milionů korun.

Exředitel pobočkové sítě ZP MV ČR v Plzni Cibulka celou dobu popíral, že by se na trestné činnosti podílel. Soud pro jeho usvědčení vycházel především z dřívějších výpovědí lékaře Urbana. Původně totiž čelil obžalobě pouze Urban. V roce 2016 ho soud poslal na sedm let do vězení. Urban se odvolal a nově uvedl, že se na trestné činnosti podílel i Cibulka. V roce 2018 tedy začal soud znovu. To už s obžalovaným Urbanem a Cibulkou. Zbyšek Urban o rok později zemřel.

Lékař s lékárníkem podle soudu podváděli s recepty

Podle dnešního odůvodnění rozsudku se Urban v roce 2005 domluvil s Cibulkou, že může kromě skutečně provedených výkonů vykazovat i fiktivní ambulantních péči. Od roku 2009 se dohoda rozšířila ještě na domácí zdravotní péči. Cibulka podle soudu poskytl Urbanovi ujištění, že nikdy neproběhne takový typ kontrol, který by podvody odhalil. Také mu slíbil, že vyřeší případně stížnosti pacientů na to, že jsou na něj vykazovány pojišťovně nikdy neprovedené úkony. Kromě toho Cibulka podle soudu poskytl Urbanovi i rodná čísla desítek pojištěnců. To proto, aby na ně vymyšlené úkony vykazoval.

30násobný meziroční nárůst vykázané péče

O spolupráci při trestní činnosti podle soudu svědčí například enormní nárůst Urbanem vykazované domácí zdravotní péče. Zatímco v roce 2009 ji pojišťovně účtoval za něco přes 300 000 korun, o rok později už to bylo za devět milionů korun. Celá plzeňská pobočka pojišťovny přitom vykázala v roce 2009 domácí péči za 8,8 milionu korun, o rok později za 19,3 milionu. Z toho víc než polovina připadala na Urbanem vykazované úkony. Také ambulantní péče u Urbana prudce rostla. V roce 2005 ji vykázal za 2,8 milionu korun, o rok později za víc než šest milionů. A v roce 2011 až za víc než deset milionů, uvedla soudkyně Helena Przybylová.

Urban podle rozsudku Cibulkovi platil nejdříve 100 000 korun jednou za dva až tři měsíce. Pak jednou za měsíc a později se částka zvedla na 200 000 korun. Mimo úplatky mu koupil byt se zařízením v Plzni a tři zahraniční dovolené.

Zubaři kvůli penězům lidem trhali zdravé zuby

Podle soudu se na podvodech muselo v pojišťovně podílet víc lidí. Nikoho jiného se ale nepodařilo odhalit a zajistit proti němu důkazy. Na Cibulkovo tvrzení, že o ničem nevěděl, soud namítl, že v takovém rozsahu by se podvody bez jeho vědomí vůbec nemohly odehrávat. Bez jeho účasti by proplácení fiktivních výkonů nemohlo fungovat v takové míře a tak dlouho, konstatovala soudkyně.

Cibulkovi za trestnou činnost hrozil trest se sazbou pět až deset let vězení. Jedinou polehčující okolností byla podle soudu jeho dosavadní bezúhonnost. K trestu spíše při spodní hranici se soud přiklonil i kvůli délce trvání celého procesu.

„Průtahy byly způsobeny i zdejším soudem, změny ve složení senátu jsou odpovědností soudu,” konstatovala Przybylová.

Během projednávání případu totiž původní soudce přestoupil na Vrchní soud a případu se musel ujmout jiný soudce.

–ČTK/RED

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here