Pojistné dohodáři neodvedou ani příští rok, návrh padl

0
5623
pojistne
Zavedení pojistných odvodů z dohod navrhl resort ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Stejně tak ho pozměňovacím návrhem nakonec i zrušil. / Foto: Úřad vlády ČR

Záměr vládní koalice registrovat dohody o provedení práce [DPP] a při překročení limitu z výdělků dohodářů i odvést pojistné nakonec zrušili sami vládní poslanci v čele s navrhovatelem změn ministrem práce Marianem Jurečkou [KDU-ČSL].

Změny v povinných odvodech sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění z dohod o provedení práce [DPP] navrhované Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR [MPSV] se tak s platností od ledna 2025 nakonec ruší. Pozměňovací návrh, který úpravu přináší, podal sám ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. To do novely zákona o zaměstnanosti, kterou v závěrečném 3. čtení schválila na svém jednání minulý týden v pátek [22.11.] Sněmovna.

Změnu zdůvodňují koaliční poslanci tím, že zajištění pojistných odvodů z oznámených dohod značí velkou administrativní zátěž pro zaměstnavatele i Českou správu sociálního zabezpečení [ČSSZ]. A ekonomické přínosy pro státní kasu také nejsou jednoznačné. Jak podle koaličních poslanců vyplynulo z údajů za první dva měsíce povinného ohlašování dohod. Uzavřené dohody povinně oznamují zaměstnavatelé sociální správě každý měsíc od letošního července.

Limit pro odvody se navíc zvýší z 10 000 na 11 500 Kč

Výsledkem zhruba rok projednávaných změn kolem dohod o provedení práce, jejich povinné evidence, včetně jejich zatížení pojistnými odvody a zdaněním paradoxně je, že se od nového roku ještě zvýší limit, kdy se z příjmů z dohod neodvádí pojistné.

Zatímco nyní činí hranice příjmů pro povinné pojistné odvody u dohod deset tisíc korun, nově se tato hranice stanoví jako 25 procent průměrné mzdy v národním hospodářství. Což by pro rok 2025 měla být částka kolem 11 500 korun. Prakticky se tak dohodářům zvýší limity příjmů u jednoho zaměstnavatele, z nichž nemají oni stejně jako jejich zaměstnavatel povinnost odvádět pojistné. A hlásit je tak v daný měsíc u sociální správy a smluvní zdravotní pojišťovny.

Změny 1.7.: Příspěvek na péči, ceny a sociální služby i dohodáři

Nicméně i přes Jurečkův pozměňovací návrh budou zaměstnavatelé nadále oznamovat uzavřené dohody sociální správě i po lednu 2025. To proto, aby se sledovala data za delší časový úsek. A následně se opět vyhodnotila. Ohlašovací povinnost DPP u sociální správy zavedená v červenci 2024 tak zůstává nadále zachována. I když půjde pouze o formalitu.

Opozice upozornila na plýtvání veřejnými penězi

Pozměňovací návrh ministra Jurečky vložený do novely zákona o zaměstnanosti v jejím závěrečném čtení ve Sněmovně ostře zkritizovali opoziční poslanci z hnutí ANO. Podle poslance Patrika Nachera na neefektivnost připravovaných změn u dohodářů upozorňovali nejen opoziční poslanci. Ale i zaměstnavatelské svazy, podnikatelé a další instituce.

„A teď po roce přijde pozměňovací návrh Mariana Jurečky, který toto mění. A ruší režim oznámených dohod,“ uvedl před poslanci Nacher s tím, že se tak po roce dohadování a příprav vracíme tam, kde jsme byli na začátku.

Omezení náročných profesí netěší sestry ani pracovnice v sociálních službách

Obdobně se k zrušeným změnám u dohod vyjádřila jeho stranická kolegyně a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

„Byla tady varování odborových svazů a komor. A byly tady silné a pádné argumenty komory daňových poradců,“ uvedla s tím, že bylo zřejmé, že je koaliční vládou navrhovaný systém oznámených dohod v praxi nerealizovatelný.

Na dohody o provedení práce u nás ponejvíce pracují studenti a ženy na rodičovské dovolené. I další takzvaní brigádníci, co si chtějí přivydělat. A často jde o ekonomicky nejzranitelnější osoby ve společnosti, dodala.

„Zkrátka jste vymysleli hranaté kolo,“ uzavřela kritickou řeč ve Sněmovně směrem k vládním poslancům Schillerová s dodatkem, že tím resorty práce a financí mimo jiné vyplýtvaly i veřejné prostředky.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here