Lymfedém se objeví až u 30 procent žen po léčbě rakoviny prsu

0
8697
lymfedem
Ilustrační foto: Freepik.com

Otok v oblasti horní končetiny zvaný lymfedém se objevuje až u 30 procent žen po chirurgické a radiologické léčbě rakoviny prsu. Při terapii totiž dochází k zásahu do měkké tkáně a narušení odtoku lymfy, a to se dříve či později projeví otokem.

Na rizika spojená s neléčeným lymfedémem jako důsledku nefungujícího lymfatického systému upozorňují zástupci České lymfologické společnosti ČLS JEP. Činí tak k 10. výročí Světového dne lymfedému [World Lymphedema Day, WLD] připadajícího na 6. března. Podle nich obvykle nikterak bolestivý, ale nebezpečný otok – lymfedém – často ohrožuje ženy po chirurgické a radiologické léčbě karcinomu prsu.

„V České republice lymfedém postihuje 15 procent žen léčených pro karcinom prsu, ale je to spíše až 30 procent,“ přiblížil na tiskové konferenci k WLD předseda ČLS ČLS JEP doc. Martin Wald, Ph.D. z I. Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN v Motole v Praze.

Ročně u nás lékaři rakovinu prsu nově diagnostikují asi u osmi tisíc žen. To znamená, že s poruchou toku lymfy v důsledku léčby zhoubného onemocnění prsu se může potýkat kolem 2 400 pacientek.

„Lymfedém je ale až konec toho problému,“ upozorňuje doc. Wald s tím, že pacientky i lékaři mají na vyšší riziko narušení lymfatického systému myslet dříve, než se otok objeví.

Lymfedém vzniká i velmi krátce po resekci nebo ještě v době probíhající radiační léčby. Stejně tak ale i rok či déle od ukončení terapie. To dokonce častěji, protože zásah do lymfy nevyvolá okamžitou, ale postupnou reakci vlivem snižování odtoku tekutiny po delší dobu.

Základní prevencí vzniku lymfedému především u žen po léčbě rakoviny prsu je vyhýbat se fyzické zátěži směřované na ruce. Umírnit domácí práce, úklid, nenosit na zasažené ruce šperky, hodinky. Riziko jeho vzniku zvyšuje i nadměrné používání dráždivé kosmetiky, nadměrné masáže nebo i takové výkony, jako jsou odběry krve ze zatížené ruky, podávání injekcí či jenom měření krevního tlaku. Vyhnout by se tyto ženy měly také náročnému sportu a zátěžové rehabilitaci.

Lymfedém se objeví kdekoli na těle

Lymfatický systém se svým fungováním docela podobá žilnímu systému. Tvoří ho povrchové cévy. Ty odvádí lymfu [čirá tekutina vznikající mezi buňkami, pozn. red.] z kůže a podkoží, ale i z hlubokých cév, které ji odvádí ze svalů a kostí.

„Lymfatický systém v těle je hlavní čistící systém. Hlídá obranu, imunitu a zdraví lidí,“ říká René Vlasák, člen výboru ČLS ČLS JEP a lékař Centra preventivní medicíny – Prevence 2000.

Ženám po rakovině prsu chybí rehabilitace, ta mírní následky nemoci

Celý systém je provázaný, propojený, a i na jeho fungování závisí obranyschopnost organismu. Proto by se mu měla dostávat jak v prevenci, tak léčbě pozornost laické i odborné veřejnosti.

„Lymfa necirkuluje, lymfa teče a má tři základní funkce, drenážní, transportní a obrannou. A to se promítá do hlavní funkce, a tou je homeostáza,“ vysvětluje doktor Vlasák.

V posledních letech podle něj přibývá i pacientů s lymfedémy mezi seniory. Proto chtějí specialisté na léčbu poruch lymfatického systému – lymfologové – spojit své síly také s gerontology.

„I tam se musíme teď poradit,“ dodává lékař.

Na poruchu lymfy upozorní napětí a bolesti v končetinách

Podle docenta Walda je již vzniklý otok, lymfedém, konečné onemocnění, jež si žádalo léčbu před jeho vznikem. Nicméně na druhou stranu je pro pacientky i pacienty velmi těžké narušení lymfy objevit jinak než až v době vzniku otoku. Proto pacientkám po rakovině prsu, ale obecně i všem pacientům po nádorovém onemocnění doporučuje se více sledovat.

„Lymfedém může postihnout kteroukoli část těla,“ říká doc. Wald.

Na narušený lymfatický systém před vznikem lymfedému, otoku, často upozorní neurčité bolesti a pocit napětí v oblasti kolem léčeného místa. Anebo v jedné z končetin, kdy druhá zůstává nápadně bez bolesti a napětí v ní.

Křečové žíly samy od sebe nezmizí, pomohou punčochy a operace

Na již pokročilejší onemocnění pak upozorní stupňující se bolesti a otoky objevující se ve večerních hodinách, kdy do rána ustoupí. Někteří pacienti však nechávají zajít onemocnění do takového extrému, kdy už se kvůli vzniklým otokům špatně pohybují. A v důsledku „ucpaných“ lymfatických toků u nich došlo k tvrdým a trvalým otokům v dolních i horních končetinách a u mnohých v obličejové části, a dokonce i oblasti genitálu.

Více než léky na lymfedém zabírají lymfodrenáže

V léčbě lymfedému přistupují specialisté častěji než k lékům k manuální a přístrojové terapii takzvaným lymfodrenážím. Ta patří mezi konzervativní způsoby léčby. Speciálně proškolení lymfoterapeuti učí pacientky pracovat s bandážemi, obinadly a dalšími kompresivními pomůckami. I ty jsou v léčbě důležité. A jak upozorňuje Naděžda Vojáčková, členka výboru odborné společnosti a primářka Medicínského centra Anděl v Praze, úspěch v léčbě závisí jak na přístupu samotného pacienta, tak odbornosti daného terapeuta.

„Manuální lymfodrenáže zahrnují sestavy hmatů, které by měl vždy provádět proškolený lymfoterapeut,“ upozorňuje primářka.

11 minut svižné chůze brání nejednomu onemocnění

K jejich nastavení musí zdravotník znát velmi dobře anatomii lymfatického systému i lymfu. To stejné platí pro terapii pomocí komprese, obinadel.

„Ta lymfodrenáž se provádí pod malým tlakem, pak je to ale velmi účinné,“ dodává s tím, že přístrojově pomocí speciálních návleků, ale i manuálně dokáží lymfoterapeuti ošetřit kteroukoli část těla.

Cílem léčby lymfedému je podle primářky Vojáčkové zmenšení objemu otoku a trvalé udržení zaléčeného stavu.

„I pacient ale musí být aktivní a spolupracovat. Jinak léčba nemůže být úspěšná,“ říká.

Zmiňovaný lymfoterapeut či lymfoterapeutka je proškolený zdravotník, například zdravotní sestra či fyzioterapeut, s absolvovaným speciálním kurzem zakončeným odbornou zkouškou. V Česku pak funguje 58 lymfologických center s garancí kvality, kde zdravotní péči zajišťují lymfologové spolu s proškolenými lymfoterapeuty.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here