V těchto dnech se podle meteorologů prudce snižuje množství ozonu nad územím Česka. I když očekávané hodnoty ultrafialového záření nebudou v průměru vysoké, po zimním období není kůže na vyšší dávky slunečního záření zvyklá.
Lidé by proto měli zejména odpoledne omezit pobyt na přímém slunci a používat sluneční brýle a krém s vysokým ochranným faktorem, to hlavně při pohybu na horách. Český hydrometeorologický ústav [ČHMÚ] o tom informuje [2.3.] na sociálních sítích.
„Po víkendu předpokládáme prudký pokles v množství ozonu nad územím ČR. 4. a 5. března očekáváme hodnoty kolem 270-280 D.U., Dobsonových jednotek. Což je silně podprůměrný stav, 30% pod dlouhodobým průměrem. Hodnoty UV indexu budou pravděpodobně dosahovat hodnoty 3,5, v horských oblastech hodnoty vyšší,“ uvádí ČHMÚ.
V ročním chodu se podle něj nejedná o nijak vysoké hodnoty UV indexu, ale po zimním období není naše kůže zvyklá na vyšší dávky UV záření. Hodnoty UV indexu budou zřejmě dosahovat hodnoty 3,5, ale v horských oblastech budou vyšší.
„Proto doporučujeme omezit pobyt na přímém slunci zejména odpoledne, případně používat lehké oblečení, pokrývku hlavy, sluneční brýle a nechráněné části pokožky případně chránit krémem s vysokým ochranným faktorem. Zejména při pohybu nad sněhovou pokrývkou v horských oblastech,“ doporučují hydrometeorologové.
Hodnoty ozonu, a hlavně UV indexu
Ozonová vrstva brání dopadu ultrafialového záření na Zemi. Ozon [O3] je plyn, který je přirozenou součástí zemské atmosféry. Zachycuje část UV záření poškozujícího přírodu a naše zdraví [označované jako UV-B], ale propouští jiné paprsky označované jako UV-A, které jsou naopak pro život na Zemi důležité a potřebné. Díky atmosférickému ozonu se proto na zemském povrchu mohla v uplynulých milionech let rozvíjet živá příroda včetně lidského života.
UV index v Česku měří čtyři stanice, v Hradci Králové, Košeticích na Pelhřimovsku, Kuchařovicích na Znojemsku a u Luční boudy v Krkonoších. Hodnota UV indexu je podle rozsahu členěná od nízkého stupně rizika [do dvou bodů] až po extrémní riziko. V něm index přesahuje 11 bodů. Aktuální hodnoty ukazují 19% podprůměr ozonu. [Pozn. red.: Aktuální denní průměr celkového ozonu výše v grafu, zdroj: ČHMÚ]
Ultrafialové záření se skládá ze tří složek – typu A, B a C. UVC záření na Zemi prakticky nedopadá a je zadrženo ochrannou vrstvou ozonu. UVB záření způsobuje spálení kůže, avšak neproniká sklem. UVA záření je zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky a proniká sklem. UVA a UVB, každý typ záření svým podílem, jsou příčinou rozvoje různých typů kožní rakoviny.
Ve druhé polovině 20. století začaly být do atmosféry vypouštěny některé chemické látky, které ozon v atmosféře ničí a tím poškozují ozonovou vrstvu a její funkci. Úbytky ozonu byly zaznamenané pomocí pozemních i družicových měření. K největšímu zeslabení ozonové vrstvy došlo na jižní polokouli nad Antarktidou, které je známé pod názvem „ozonová díra“.
K zeslabení ozonové vrstvy došlo rovněž ve středních zeměpisných šířkách, ve kterých se nachází Česká republika. Dokazují to dlouhodobá měření atmosférického ozonu, která se provádějí na pracovištích ČHMÚ v Hradci Králové a Praze-Libuši.
Kvalita ovzduší v roce 2024
ČHMÚ aktuálně vyhodnocuje minulý rok z hlediska kvality ovzduší. Ve své předběžné zprávě připomíná i epizodu přechodu saharského písečného prachu přes území Česka na přelomu března a dubna 2024. Což podle něj přineslo nejvýraznější zhoršení kvality ovzduší v důsledku tohoto jevu v novodobé historii měření kvality ovzduší na našem území.
„Hodnoty koncentrací částic PM byly plošně velmi výrazně zvýšené prakticky ve všech krajích a téměř na celém území vyústily až ve vyhlášení smogové situace z důvodu překročení prahové hodnoty na více než polovině reprezentativních stanic v jednotlivých krajích,“ uvádí ČHMÚ.
A hodnotí i vrstvu ozonu. Jeho koncentrace byly v rámci jedenáctiletého období 2014–2024 páté nejnižší. Loňský rok ale hodnotí co do kvality ovzduší jako vyhovující. ČHMÚ tak prodloužil období od roku 2020, kdy lze konstatovat, že koncentrace látek znečišťujících ovzduší se snížily ve srovnání s předchozím obdobím.
–ČTK/RED–