Formulář na dokládání příjmů k dávkám už zase plně funguje

0
46
formular
V minulých týdnech zaměstnavatelé naráželi na nefunkční webový formulář, kterým na výzvu úřadu práce odesílají potvrzení o čtvrtletních příjmech zaměstnanců. Systém začal fungovat až poté, kdy se Zdravé Zprávy [spolu s ekonomickým serverem FinTag] obrátily na Úřad práce ČR s otázkami, proč formulář nefunguje. / Foto: Pixabay.com

Poslední týdny zaměstnavatelé hlásili nefunkční webový formulář, kterým na výzvu úřadu práce odesílají potvrzení o čtvrtletních příjmech zaměstnanců. Nyní už systém funguje, potvrzuje Úřad práce ČR [ÚP ČR] i firmy.

„Oprava systému již proběhla a přihlašování do webového formuláře je plně funkční a nemělo by se tedy stát, že se tento problém zaměstnavatelům znovu objeví,“ potvrdila pro Zdravé Zprávy odstranění problémů už ve středu [30.4.] tisková mluvčí ÚP ČR Kateřina Pavlíková.

Pokud se nějaké z technických problémů při otevírání formuláře či odesílání čtvrtletních příjmů u zaměstnavatelů přeci jen znovu objeví, pak doporučila kontaktovat IT podporu. Systém, respektive funkcionalita odesílání potvrzení o příjmech za letošní první čtvrtletí online formulářem úřadu práce, už by měl naplno fungovat bez chybové hlášky.

„Tento problém jsme zjistili po přechodu na novou verzi webových stránek a ihned jsme s dodavatelem IT začali pracovat na opravě, která byla úspěšně nasazena,“ vysvětlila mluvčí úřadu.

Upozornila rovněž na další možnost, jak příjmy zaměstnanců na výzvu úřadu práce doložit. To odesláním odpovědí ve formátu XML prostřednictvím datové schránky.

„Což je jeden z plnohodnotných kanálů a standardní možnost pro odpovídání na výzvu k sehrání příjmů,“ vyjasnila.

Webový formulář už funguje, potvrzují i firmy

Na více než týdenní nefunkčnost webového formuláře, skrze který zaměstnavatelé odesílají na výzvu úřadu práce čtvrtletní příjmy některých ze svých zaměstnanců, upozornili Zdravé Zprávy mzdoví pracovníci několika soukromých firem ve Středočeském kraji. Nyní už i podle nich webový formulář funguje jako v předchozích měsících.

„Potvrzení o čtvrtletních příjmech jsme úřadu práce dnes odeslali, jde o záležitost na několik minut, když systém funguje. V předchozích týdnech nefungoval a nevěděli si rady ani referenti na úřadech,“ říká mzdová účetní jedné z menších středočeských firem.

Dokládání příjmů k dávkám nefunguje, hlásí zaměstnavatelé

Na online IT podpoře ji opakovaně odkazovali na kontrolu nastavení cookies. Což chybu ale neodstranilo, nevyřešilo. Nyní podle ní systém funguje jako dříve a potvrzení o příjmech několika pracovníků už úřadům odeslala.

Čtvrtletní příjmy vyžaduje úřad práce doložit většinou u zaměstnanců, kteří si žádají, nebo již pobírají, a chtějí dál pobírat, státní sociální podpory vázané na výši měsíčního příjmu členů domácnosti. Obvykle jde o příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Čtvrtletní příjmy dokládají lidé, kteří žádají o dávky

Splnit tuto oznamovací povinnost musejí oslovení zaměstnavatelé do osmi dnů od doručení výzvy, dnes běžně datovou zprávou. Anebo do 20. dne v měsíci, což bylo pro předchozí čtvrtletí do 20. dubna. Za zpoždění hrozí zaměstnavatelům finanční postih až do výše 250 tisíc korun, jak je uvedeno v textu výzvy úřadu práce. Při zpožděném doručení potvrzení mimo to hrozí, že lidé dostanou od úřadu práce dávky se zpožděním. To v konečném důsledku pro domácnosti značí obtíže, třeba zpožděnou platbu nájmu nebo obědů pro děti.

Zákon o podpoře bydlení si vyžádá další úředníky i státní výdaje

Příjemců přídavků na dítě nebo příspěvků na bydlení přitom u nás není zanedbatelný počet. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] za letošní březen vyplatily úřady práce 334 700 přídavků na dítě. Celkové objemy na ně za letošní první čtvrtletí byly 1,31 miliardy korun.

Náš primární cíl je podpora nájemního bydlení, říká ministr Kulhánek  

Příspěvek na bydlení, který úřady rovněž podmiňují doložením příjmů, pobíralo loni v prosinci 285 900 domácností. Za loňských dvanáct měsíců na nich stát vyplatil domácnostem 20,3 miliardy korun.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here