Dětských pacientů s tuberkulózou [TBC] v Česku přibývá, dostupné léky na TBC ale mají lékaři jen pro dospívající a dospělé pacienty. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhlo mimořádnou úhradu léku na TBC určeného pro dětské pacienty.
Návrh na nestandardní úhradu léku na TBC ze zdravotního pojištění, který je určený pro děti, schválila na středečním [7.5.] jednání vláda. Na nutnost úhrady daného léku upozornila odborná společnost plicních lékařů v reakci na nárůst dětských pacientů s tuberkulózou v Česku.
Lék na TBC ve vhodné formě pro podání dětem v Česku jeho výrobce nezaregistroval, a tedy u něj Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL] ani nestanovil úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Což je standardní způsob, jak se léky dostávají do úhrad z pojištění.
K nestandardnímu procesu pak patří stanovení úhrady léku se souhlasem vlády mimořádným opatřením vydaným ministerstvem zdravotnictví.
Dětských pacientů s TBC v ČR přibývá, lék ale chyběl
Podle dat Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou [NJDT] u nás v roce 2024 přibylo do registru TBC 454 nových případů tuberkulózy. Z nich 337 připadá na muže a 117 na ženy. Podíl TBC u osob narozených mimo ČR činí 48 procent, to je 218 případů.
Z toho na Ukrajince podle dat registru připadá 133 případů, na Slováky 16 případů. Třináct pacientů s loni potvrzenou TBC pochází z Vietnamu, osm z Bulharska a osm z Rumunska. Na tuberkulózu u nás loni zemřelo podle dat registru jedenadvacet osob.
Plicní lékaři navíc upozorňují, že čím dál víc nemocných přichází do nemocnic v pokročilé fázi nemoci. Navíc často bez zdravotního pojištění. Nemocnice mají povinnost se o infekčního pacienta postarat a náklady na jeho péči pak jdou, pokud není pojištěný, za zdravotnickým zařízením.
„Náklady na jejich léčbu [nepojištěných pacientů s TBC] jdou za námi. Zrovna teď máme na oddělení cizince bez zdravotního pojištění, který už nyní dluží 664 000 korun,“ uvedl letos v březnu prof. Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno.
Každý druhý pacient s TBC je cizinec, velice často i bez pojištění
Než takového pacienta s rozvinutou tuberkulózou zdravotníci vyléčí, dlužná částka se vyšplhá na milion korun, dodal. V roce 2024 podle přednosty Sovy hospitalizovali jen na jeho klinice šestatřicet pacientů s TBC, to je o devět více než v roce 2023.
„Už dlouho upozorňujeme na zásadní problémy v léčbě tuberkulózy. Tato nemoc postihuje především sociálně slabé a okrajové skupiny. Léčba je povinná, ale není plně hrazena,“ uvedl již dříve předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti [ČPFS] doc. Vladimír Koblížek.
Ukrajinci s TBC se většinou nakazili ve své zemi
Ukrajina podle statistik Světové zdravotnické organizace [WHO] patří mezi země s velmi vysokým výskytem TBC. Odhadovaný výskyt je tam 90 nemocných na sto tisíc obyvatel. V Česku je to pět nemocných na sto tisíc obyvatel.
Problém je i v tom, že na Ukrajině každá třetí nákaza TBC patří do rizikovější skupiny multirezistentních tuberkulóz. Přičemž kupříkladu každá pátá diagnóza TBC u občana Ukrajiny je současně HIV pozitivní. A ani v případě výskytu HIV Ukrajina nepatří mezi příkladné země.
Co se týče dětí s TBC, pak data NJDT rovněž ukazují na rostoucí počty dětí s tuberkulózou do 15 let věku. Zatímco například v roce 2022 u nás registr evidoval jedenáct případů, o rok později už jich bylo 30. Běžné počty se před rokem 2022 pohybovaly od pěti do deseti dětí s TBC ročně.
Nejvíce pacientů s TBC evidují lékaři v Praze. Každá čtvrtá diagnóza tuberkulózy v Česku připadá právě na hlavní město. Na druhém místě pomyslného TBC žebříčku se umístil Plzeňský kraj. Což odpovídá i datům ministerstev vnitra a práce a sociálních věcí. Podle nich se občané Ukrajiny nejvíce koncentrují právě v Praze a Plzeňském kraji.
Každá čtvrtá TBC připadá na Prahu. Nositelé jsou hlavně z Ukrajiny
Data registru ukazují, že většina Ukrajinců se tuberkulózou nenakazila u nás, ale ve své domovině. Díky kvalitnímu monitoringu nemoci v ČR se na nákazu přichází relativně včas.
Nárůsty TBC vykazuje v souvislosti s ukrajinskými běženci i sousední Německo. Což se u našich sousedů stalo podruhé v docela krátkém období. První nárůsty vyvolaly vlny uprchlíků z arabských zemí, například Sýrie.
–ČTK/VRN–