Diagnostic Orchestrator, nástroj Microsoftu, pracující s umělou inteligencí [AI] správně určil 85 procent ne zrovna jednoduchých diagnóz, jejichž komplikovanou kazuistikou se zabýval lékařský časopis New England Journal of Medicine [NEJM].
O úspěchu diagnostického přístroje, který pracuje s daty a jejich vyhodnoceními v oblasti určení onemocnění, informuje vedení společnosti Microsoft.
„V porovnání s reálnými záznamy o případech publikovanými každý týden v časopise NEJM uvádíme, že Microsoft AI Diagnostic Orchestrator [MAI-DxO] správně určí až 85 % případů popsaných NEJM,“ uvádí zástupci technologické společnosti.
Takový výsledek je podle nich více než čtyřikrát lepší v porovnání s diagnostickými výsledky vypracovanými zkušenými lékaři, respektive jejich týmy. Nová technologie podle Microsoftu nejenže dokáže s vysokou pravděpodobností správně určit diagnózu, ale také pracuje velmi rychle a s významně nižšími náklady.
„MAI-DxO se dostává ke správné diagnóze s nižšími náklady než si žádají lékaři,“ vyzdvihuje jednu z výhod Microsoft.
Umělá inteligence ze snímku oka rozpozná diabetickou retinopatii
Jeho nově prezentovaný nástroj AI využívá v diagnostice nemocí pět virtuálních agentů AI. Ti spolu pracují, debatují a navrhují diagnózy. Přičemž každý z nich má svoji konkrétní roli. Například navrhování hypotéz nebo výběr správných testů.
Přístroj od Microsoft je rychlý, přesný a méně nákladný
Novou metodu Microsoft nazval jako „řetězec debaty“ [chain of debate]. Tento řetězec podle zástupců společnosti umožňuje sledovat krok za krokem logiku, jejíž pomocí systém dospěl k závěrům, tedy diagnóze.
Nejlepších výsledků dosáhl AI Diagnostic Orchestrator s modelem společnosti OpenAI. Technologická firma ale testovala i modely GPT od OpenAI či Llama, za níž stojí Meta Platforms. Dále Claude od firmy Anthropic, Grok od xAI, a dokonce i čínský DeepSeek.
Z rentgenu vyčte AI mnohá zdravotní rizika. Ale příliš se nevyužívá
CEO divize Microsoft AI a spoluzakladatel DeepMind Mustafa Suleyman označil výsledky nového diagnostického nástroje za zásadní krok, který povede až k „lékařské superinteligenci“.
„Modely AI nejsou jen o něco lepší, ale dramaticky lepší – rychlejší, levnější a čtyřikrát přesnější,“ nešetřil skromností v rozhovoru pro deník Financial Times.
Diagnostický nástroj AI podle Suleymana umožňuje snižovat náklady a výrazně zredukoval počet testů nutných k určení diagnózy. Což v některých případech uspořilo zdravotnictví stovky tisíc dolarů.
Česká společnost pro AI v medicíně je jedna z prvních v Evropě
K úspěchu nově otestovaného diagnostického nástroje Microsoftu se staví odborníci zatím ale velmi zdrženlivě. Upozorňují, že technologie není připravena pro nasazení do klinické praxe. A výsledky testování dosud neprošly recenzním řízením. To ale nepopírá ani vedení společnosti a hodlá ve vývoji technologie, která zřejmě uleví zdravotní infrastruktuře a prospěje lidem, dál pokračovat.
Microsoft uvádí, že nástroj MAI-DxO je součástí jeho širší strategie na využití AI ve zdravotnictví, kde mimo jiné cílí na finanční úsporu a úsporu personálních kapacit.
Výzkumný tým si podle Microsoftu plně uvědomuje omezení současného nástroje a chce pokračovat v jeho testování. To už i přímo v reálných podmínkách, tedy klinické praxi.
–VRN–