Nejhorší otravy z hub připadají na muchomůrku zelenou a pavučinec

0
98
muchomurku
Foto: Freepik.com

Nejvyšší počty otrav houbami s nutností hospitalizace připadá na muchomůrku zelenou. Lidé si ji pletou s bedlou nebo žampionem. Další život ohrožující houbou je u nás vzácnější pavučinec plyšový. Toho houbař často zamění za ryzce.

S vážnou otravou houbami loni v Česku podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS] skončilo v nemocniční péči lékařů 184 lidí. A minimálně dva životy po konzumaci prudce jedovatých hub loni vyhasly. Nejvíce vážných otrav připadá na muchomůrku zelenou a pavučinec plyšový.

Otrava muchomůrkou zelenou je podle doc. Evy Kieslichové, přednostky Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče [KARIP] IKEM, záludná v tom, že příznaky otravy se dostavují po šesti, ale i dvanácti hodinách od jejího snědení.

Ovšem poté přichází těžký průjem, zvracení nebo bolesti břicha. Tyto příznaky po několika hodinách ustávají a lidé se mylně domnívají, že je vše zažehnáno. To se podle docentky Kieslichové ale pletou.

„Během této doby se ale děje v organismu to nejhorší. Toxin napadá játra a ledviny, 4–7 dnů po požití se může rozvinout akutní selhání jater a akutní selhání ledvin,“ říká docentka s tím, že jedovaté látky vážně ohrožují také slinivku a srdce.

Vážné otravy houbami připadají na muchomůrku zelenou

Pro houbaře, ale i další osoby, které jedí houby, jsou podle ní nebezpečné i další druhy hub, kdy nejčastěji jde o muchomůrky. V českých lesích ze skupiny jedovaných hub rostou nejvíce muchomůrky červená a tygrovaná. I po jejich konzumaci přichází otrava, při které musí co nejdříve zasáhnout lékaři. Posledně zmiňované houby po snězení obvykle vyvolají silné křeče v břiše. Lidé jsou zmatení, mají závratě a poruchu vědomí.

Rostou houby: Lidé si pletou masáka s halucinogenní muchomůrkou

Ale ještě vážnější reakce podle lékařů vyvolává zmíněný pavučinec plyšový. Na ten spíše než v Česku narazí lidé v sousedních zemích – na Slovensku, v Německu a Polsku.

„Tato otrava je zrádná především proto, že se projevuje až 3 dny, ale i 2 týdny po požití. Způsobuje poškození ledvin,“ upozorňuje na otravu pavučincem plyšovým Jaroslav Klán, vedoucí Národní referenční laboratoř pro jedovaté houby, Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN.

Co dělat po otravě prudce jedovatou houbou

K tomu, jak reagovat na otravu houbami, docentka Kieslichová říká, že první pomocí už i jen při podezření na otravu nějakou houbou, je vyvolání zvracení. Což jde jen v situaci, když je daná osoba stále ještě při vědomí. Dalším krokem je podání pěti až deseti tablet aktivního uhlí a okamžité vyhledání lékaře nebo přivolání zdravotnické záchranné služby.

„Nejen u muchomůrky zelené logicky záleží i na množství snědeného toxinu. Játra mají neskutečnou regenerační schopnost. Takže může s pomocí léků, která chrání játra, dojít i k úplnému zotavení,“ říká docentka.

54letá žena ze Zlínska skončila na JIP kvůli jedovaté cuketě

V některých případech jedovaté látky játra nebo ledviny ale poškodí natolik, že musí dojít k jejich transplantaci.

„A bohužel i my jsme se setkali s případy, skončily smrtí otráveného,“ dodává Kieslichová.

Za zásadní pravidlo při sběru hub považují lékaři to, aby lidé sbírali pouze jim dobře známé houby. Ti, co se v houbách tolik nevyznají, se pak mají určitě vyhnout sběru hub s lupeny nebo ověřování si hub pomocí aplikace v telefonu.

„V čem ale může být mobil užitečný, je fotka úlovku. Pokud má mykolog k dispozici fotky z více úhlů a dojde na otravu, mohou lékaři velmi rychle zahájit odpovídající léčbu,“ říká prof. Daniela Pelclová z Toxikologického informačního střediska [TIS] při Klinice pracovního lékařství 1. LF UK a VFN.

Nejčastější mýty týkající se hub a jejich uvedení na pravou míru
MÝTY FAKTA
Jedovatá houba je výrazně barevná. Ty vůbec nejjedovatější houby mohou být nenápadné – bílé nebo hnědé.
Jedovatá houba nechutná hmyzu ani zvířatům. I na pro člověka jedovatých houbách si někteří živočichové pochutnávají. Například muchomůrka zelená je oblíbená u plžů.
Otrava houbami se dá vyřešit vypláchnutím žaludku. Příznaky se projevují až po delší době a výplach tedy nepomůže.
Na otravu pomáhá mléko. Mléko nepomáhá, je ale dobré si vzít aktivní uhlí.
Když projde houba mrazem nebo tepelnou úpravou, jed se vyloučí. Toxiny se zmražením, vařením ani usmažením z houby neztratí.

[Zdroj: IKEM]

Stejně tak připomíná nutnost uložení medicinálního neboli aktivního uhlí v domácí a cestovní lékárničce. A nedobré zkušenosti mají lékaři i s otravou houbami, které lidé dostali například v mraženém nebo sušeném stavu. Pak dochází k otravám i v období, kdy houby nerostou, například o vánočních svátcích.

Medvědí česnek se dá zaměnit za prudce jedovatý ocún

„V případě podezření na otravu by měli lidé hned kontaktovat naše Toxikologické informační středisko. Ideálně také připravit nejen fotky, ale třeba i odkrojky hub, zbytky jídla nebo zvratky, aby bylo možné určit původce otravy,“ doporučuje prof. Pelclová.

Dobrou zprávou alespoň je, že pro záchranu života po otravě houbami mají lékaři stále lepší preparáty. Což se projevuje v počtech úmrtí na otravy houbami. Zatímco v letech 1990–1991 umírala po otravě houbami čtvrtina pacientů, v letech 2000–2004 už jen 6 % lidí a v posledních letech ještě méně, říká profesorka.

Konzultace Toxikologického informačního střediska v posledních letech
 

Rok

Dotazy na TIS

2018 363
2019 686
2020 547
2021 416
2022 861
2023 563
2024 861

[Zdroj: IKEM]

Oproti tomu ale přibývá vykázaných konzultací TIS ohledně hub, které představují zhruba 2-3procentní podíl všech položených dotazů stran laické i odborné veřejnosti.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here