
Lékaři bez hranic [MSF] kritizují administrativu amerického prezidenta Trumpa, jež se rozhodla zničit antikoncepci za v přepočtu 203 milionů korun. USA se totiž nedohodly s OSN ani jinými organizacemi na převzetí či odkupu antikoncepce.
Zásoby již zakoupené antikoncepce uskladněné v Belgii, které měly jít do chudých zemí, mají být zničeny do konce července. A to navzdory tomu, že nevypršelo jejich datum spotřeby, ani nejsou nijak poškozeny. Podle Lékařů bez hranic je rozhodnutí amerických úřadů bezcitným plýtváním, které ohrožuje zdraví nespočtu žen a dívek.
„Rozhodnutí americké vlády spálit antikoncepci za miliony dolarů je bezohledným činem vůči ženám a dívkám na celém světě,“ říká Avril Benoît, ředitelka americké kanceláře Lékařů bez hranic.
USA se nedohodly, jak naložit s antikoncepcí pro chudé, a tak ji spálí
Upozorňuje na to, že antikoncepci – včetně pilulek, implantátů, injekcí a nitroděložních tělísek – již zaplatili američtí daňoví poplatníci v rámci dřívějších programů americké agentury USAID v oblasti reprodukčního zdraví. Zničení antikoncepce má navíc stát dalších nejméně 167 000 dolarů [cca 3,5 mil. Kč].
„Mnohé z položek obsahují účinné hormonální látky a obrovský objem antikoncepce proto musí být spálen dvakrát, aby byl bezpečně zničen,“ vysvětluje Benoît s tím, že u mnohé antikoncepce končí datum spotřeby až v roce 2031.
WHO začala šetřit. USA jí totiž již brzy přestanou posílat peníze
Odhaduje se, že antikoncepce blokovaná na různých místech světového dodavatelského řetězce nyní dosahuje hodnoty 40 milionů dolarů [cca 837 mil. Kč].
„Jeden z dalších skladů antikoncepce zakoupené agenturou USAID by měl být ve Spojených arabských emirátech. Co s ním plánuje americká vláda udělat, zatím není jasné,“ říká.
USAID už „není“
Důvodem aktuálního dění je, že administrativa Donalda Trumpa zrušila většinu programů americké agentury pro zahraniční pomoc USAID. Aktivity, které zbyly, převedla pod ministerstvo zahraničních věcí. To v praxi značí omezení rozsahu i rozpočtů pomoci a přesměrování financí podle aktuální americké zahraniční politiky.
„Nyní budou naše programy zahraniční pomoci odpovědné americkým daňovým poplatníkům,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničních věcí.
USAID končí! Její činnost přebírá ministerstvo zahraničí USA
„Od 1. července USAID oficiálně přestane poskytovat zahraniční pomoc,“ informoval na začátku července americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Podle něj se programy zahraniční pomoci zaměří na zájmy Spojených států tak, aby v zahraničí podporovaly pouze jejich spojence.
„Ukázalo se, že Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj tento standard výrazně nesplňuje,“ zdůvodnilo tehdy přesun ministerstvo.
Ve finančním roce 2023 podle USAID rozdělily USA na zahraniční pomoci 72 miliard dolarů [cca 1,73 bilionu Kč]. Podle OSN v roce 2024 financovaly USA 40 % veškeré zahraniční humanitární pomoci ve světě. Mezi země s největším objemem americké pomoci patřila Konžská demokratická republika, Ukrajina, Afghánistán a Etiopie. Programy financované USA zajišťovaly léky, zdravotnický materiál, potraviny i vzdělávání v rozvojových zemích.
Lékaři bez hranic rozhodnutí o antikoncepci kritizují
Lékaři bez hranic již dříve uvedli, že ukončení americké zahraniční pomoci ve zdravotnictví přinese v mnoha případech konec jakékoli pomoci zejména v chudých zemích. To proto, že bez americké pomoci ostatní dárci sami nezvládnou uhradit veškeré náklady. A problém je teď i s antikoncepcí pro chudé země.
„Musíme si uvědomit, že všechny tyto prostředky měly svůj cíl. Je po nich ohromná poptávka a ženy i dívky na ně čekaly. Místo toho, abychom je k nim dostali, tak se teď spálí. Je to nehoráznost,“ říká Rachel Milkovich, specialistka pro humanitární záležitosti americké kanceláře Lékařů bez hranic.
Tvrdí, že v komunitách, kde týmy Lékařů bez hranic působí, je přístup k antikoncepci už teď kvůli zrušení programů USAID hodně omezený. Spojené státy bývaly největším bilaterálním dárcem v oblasti reprodukčního zdraví. Jen ve fiskálním roce 2024 přispěly částkou 607,5 milionu amerických dolarů [cca 12,7 mld. Kč].
Další potíž podle Milkovich je, že USA nechtějí přistoupit ani na „rozumný kompromis“. Například organizace MSI Reproductive Choices nabídla, že zaplatí za přepravu a distribuci těchto zásob, ale Spojené státy to odmítly.
Novartis dál vyrábí léky pro chudé i navzdory omezeným financím
Nejde přitom jen o antikoncepci v Belgii. Další ze skladů antikoncepce zakoupené agenturou USAID má být podle Lékařů bez hranic ve Spojených arabských emirátech. Co s ním ale plánuje americká vláda udělat, není jasné. Nejspíš i ta se zničí.
Ostatně jen tento měsíc americké úřady nařídily spálit 500 tun nouzové potravinové pomoci, jejíž platnost vypršela kvůli tomu, že několik měsíců odmítaly povolit její dodávky.
Kilo mouky stojí v Gaze v přepočtu 633 korun. Podvýživa je všude
„Potraviny se navíc ničí v době, kdy v Súdánu, Gaze a mnoha dalších zemích umírají děti na podvýživu. Vláda USA nechala vypršet platnost téměř 800 000 vakcín proti mpox, které již byly jednotlivým zemím přiděleny. A to přesto, že se případy nákazy v mnoha z nich nadále šíří,“ uzavírá Avril Benoît.
–DNA–