Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila ukončení jejich vztahu nebo v něm alespoň sehrála nějakou roli. Ukázal to průzkum britské právnické firmy Stowe Family Law.
O jeho výsledcích informoval server Independent. Podle něj se 85 procent žen domnívá, že jejich manželství nebo partnerský vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce. Alespoň to dotazované respondentky uvedly v průzkumu.
„Hormonální změny ovlivňují vztahy jemnými i méně jemnými způsoby,” řekla jedna z vedoucích partnerek advokátní kanceláře Sarah Barrová-Youngová.
Výzkumníci, kteří se dotazovali 506 žen ve věku od 18 do 60 let, dále zjistili, že více než sedm z deseti žen, které užívaly hormonální antikoncepci, trpělo výkyvy nálad. Téměř polovina z nich měla deprese a přibližně tři z deseti uvedly, že se potýkaly s úzkostmi. Asi čtyři z deseti respondentek uvedly, že výkyvy nálad způsobily problémy v komunikaci, a šest z deseti žen uvedlo, že výkyvy nálad vyvolaly hádky.
„Vzestupy a poklesy estrogenu, testosteronu a progesteronu v menstruačním cyklu mohou mít silný vliv na to, jak se ženy cítí ohledně partnera i vztahu. U žen, které užívají hormonální antikoncepci, se dopad na vztahy zvyšuje,” dodala právnička.
Hormonální antikoncepce ovlivňuje zdraví
Z průzkumu dále vyplynulo, že přibližně 63 procent respondentek bylo nuceno vysadit některou z forem hormonální antikoncepce kvůli vedlejším účinkům léků, které podle nich změnily jejich vztah. Téměř devět z deseti žen, které braly hormonální antikoncepci, uvedly, že ovlivnila jejich duševní nebo fyzické zdraví.
Sarah Barrová-Youngová poznamenala, že rozpad vztahu většinou vyvolává nějaká výbušná událost. Jako je nevěra, rozhodnutí jednoho z partnerů vztah ukončit, ale i pomalé prohlubování propasti mezi dvojicí.
„Jedním ze společných faktorů, se kterými se setkávám, je, že se mezi dvojicí zcela rozpadla komunikace. To značí, že nevyřeší své problémy,” uvedla.
Vyjádřila se i k roli antikoncepce: „Hormonální změny, hlavně během těhotenství, po porodu a v menopauze, mohou mít i dramatický dopad na vztah. A často se o nich hovoří jako o rozvodově nebezpečných zónách.”
Podle jejích vlastních zkušeností je neobvyklé, aby takové změny přímo způsobily rozpad vztahu. Spíše slouží k tomu, aby osvětlily a prohloubily již existující problémy.
Odolnost vztahů a antikoncepce
Podle výsledků průzkumu se téměř čtvrtina žen obává, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce v budoucnu negativně dopadnou na jejich vztah.
„Pokud se vztah již potýká s problémy a narušila se komunikace, nemusí být dostatečně odolný, aby přežil trable, které mohou přinést hormonální změny,” uvedla Barrová-Youngová.
Hormonální antikoncepce se v různých formách používá k zabránění otěhotnění ženy. Mezi dnes dostupné formy patří pilulky, nitroděložní tělíska, kožní náplasti, injekce a vaginální kroužky.
–ČTK/RED–