Na pomoc povodněmi zasaženému Slovinsku otevřel sbírku Český červený kříž [ČČK]. V zaplavených oblastech země chybí pitná voda, hygienické prostředky i potraviny. V nouzovém ubytování pobývají stovky domácností.
Slovinský premiér Robert Golob na sobotní [5.8.] mimořádné tiskové konferenci po zasedání Národní bezpečnostní rady uvedl, že země čelí největší přírodní katastrově ve své novodobé historii.
„Povodně zasáhly dvě třetiny země a škody budou velké,“ uvedl slovinský předseda vlády.
K povodním došlo v důsledku nepřetržitých dešťů z pátku [4.8.] na sobotu [5.8.], kdy podle Goloba v zemi napršelo tolik srážek, jako běžně spadne za měsíc. Několik velkých i menších toků se vylilo ze svých koryt a zaplavily vesnice i města, bořily domy, mosty i silnice. Škody premiér vyčíslil zatím na zhruba půl miliardy eur [cca 12 mld. Kč]. Záchranáři potvrdili šest obětí na životech.
I ve Slovinsku vrcholí v této době sezona letních dovolených, podle českého Ministerstva zahraničních věcí ČR [MZV ČR] nejsou žádní z českých turistů v ohrožení. Jen někteří z nich zůstali v ubytovacích zařízeních kvůli neprůjezdným komunikacím o den, dva déle. Většina jich ale pobývá v přímořských letoviscích na jihu země, které povodně nezasáhly.
„V pátek dopoledne začaly deště, bouřky, které odpoledne zesílily a pršelo celou noc i sobotní ráno, kdy už všechna slovinská média informovala o zaplavených oblastech. Uzavřena byla i hlavní dálnice na Lublaň,” popisuje situaci jeden z českých turistů pobývající ve slovinské Izole.
Jejich ani dalších přímořských letovisek se záplavy nijak nedotkly, nicméně jen několik desítek kilometrů směrem do vnitrozemí už se s problémy vesnice a města potýkaly.
„Zrušili jsme veškeré výlety a nikam o víkendu ani nyní nevyjíždíme tak, jak vláda doporučila. Nyní varuje i před rizikem sesuvu půdy,” dodává český dovolenkář.
Slovinsku pomáhá i Česká republika
Do pomoci povodněmi zasaženého Slovinska se zapojila většina evropských zemí včetně České republiky. České červený kříž [ČČK] ve spolupráci se Slovinským červeným křížem již vyhlásil finanční sbírku.
„Pomoc Červeného kříže v místě lze podpořit i prostřednictvím sbírkového účtu Českého červeného kříže,“ informuje prezident ČČK Marek Jukl.
Dárci mohou peníze zasílat na následující číslo účtu ČČK: číslo účtu: 333999/2700 – v. s. 2302. Přispět mohou dárci i online formou, a to na následujícím odkazu ČČK.
V zasažených oblastech podle Marka Jukla stále chybí pitná voda, hygienické potřeby a lidé se ze zasažených oblastí stále evakuují do náhradního ubytování.
„Na místa katastrofy vyrazily týmy Slovinského červeného kříže, které zasaženým lidem distribuují humanitární pomoc,“ dodává Jukl.
Slovinský červený kříž spolupracuje také se slovinskou civilní obranou na evakuaci lidí ze zasažených míst a zajišťuje pro ně nouzové ubytování.
Do pomoci Slovinsku se v těchto dnech zapojila i humanitární organizace ADRA. Ve spolupráci s místní kanceláří pomáhá s odstraňováním následků povodních v regionu severně od Lublaně. Rozváží vysoušeče a dobrovolníci se zapojují do úklidových prací.
Vzhledem k rozsahu katastrofy, která je největší v historii země, a nedostatku zkušeností s povodněmi, je koordinace na místě hodně náročná.
„Do pomoci se mohou zapojit i čeští dárci prostřednictvím veřejné sbírky SOS ADRA povodně Slovinsko,” říká koordinátor humanitární pomoci z ADRA ČR Josef Koláček.
Dárci mohou peníze zasílat na následující číslo účtu: Veřejná sbírka SOS ADRA povodně Slovinsko: 66888866/0300, variabilní symbol 512
Česko nabízí Slovinsku tři těžké mostní soupravy
Pomoc slovinské straně nabízí česká strana i prostřednictvím ministerstva vnitra. Podle ministra Víta Rakušana [STAN] Slovinsko konkrétně požádalo o těžké mostové soupravy, které se dají postavit jako náhrada za stržené nebo poškozené mosty.
„Reagujeme na žádost povodněmi zasaženého Slovinska a nabízíme pomoc v podobě tří těžkých mostových souprav… Jejich přepravu by zajistil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR,” napsal Rakušan na sociální síti.
Česko nyní čeká, jestli Slovinsko nabídku přijme. Hasičský záchranný sbor podle Rakušana již pracuje na tom, aby bylo vše připravené a pomoc vyrazila do zasažených regionů Slovinska v co nejkratší době po potvrzení přijetí pomoci.
Těžká mostová souprava je příhradová, rozebíratelná konstrukce vyvinutá v Československu v 50. letech 20. století. Příhrada je dlouhá tři metry. Konstrukce umožňuje postavit most o délce přes 250 metrů. Mostovka je široká čtyři metry a součástí soupravy jsou oboustranné chodníky.
–RED–