Paní prodavačko, dobrý den, neviděla jsem vás nejmíň přes týden, máte dneska pěknou kořenovou zeleninu. Starej už mně zase churaví, snad ho vitamíny, snad ho uzdraví… Přes rok klempíruje a potřebuju medicínu.
Pokud hledáte studnici zdraví, tak jako ta paní v písni skupiny Krausberry, věřte, že ji máte celoročně k dispozici. Řeč je o kořenové zelenině. Nejenže je dostupná po celý rok a nabízí se pro nespočet kuchyňských úprav, ale obsahuje i cenné živiny, vitamíny a minerální látky. A bez nich se v těchto podzimních a zimních měsících jen těžko obejdeme.
My si dneska kořenovou zeleninu připravíme jednoduchým, rychlým, a hlavně šetrným způsobem. Tak, aby si zelenina zachovala co nejvíc cenných látek. Takto připravenou zeleninu můžeme použít jako přílohu, do salátů nebo v našem případě jako hlavní chod. Zemité chuti u kořenové zeleniny docílíme ochucenou červenou řepou. A já jsem neodolal touze přidat do pokrmu ještě kozí sýr. Restovaná kořenová zelenina s červenou řepou a kozím sýrem tak rozhodně nepřinese zklamání.
Tip: Jako nejšetrnější úprava k zachování nutriční hodnoty zeleniny se doporučuje její vaření v páře. Tato úprava potravin zabraňuje výluhu ve vodě rozpustných látek. Dochází též k minimální změně chutí. A pozor! Připravujte jen skutečně potřebné množství jídla, protože při dalším ohřívání už dochází ke ztrátám cenných a zdraví prospěšných látek.
Restovaná kořenová zelenina s červenou řepou
Nyní už jdeme na vaření. V misce smícháme ocet, citronovou šťávu, sůl a pepř. Postupně přilejeme olivový olej a vše promícháme. Na tenká kolečka nakrájíme uvařenou řepu, vložíme je do zálivky a promícháme. Vše dáme stranou odležet.
Ingredience na dvě porce:
- 200 g celeru
- 200 g petržele
- 300 g mrkve
- 200 g červené řepy
- 1 lžíce olivového oleje
- 30 g másla / přidáváme ho postupně
- 1 lžíce směsi bylinek [tymián, bazalka, oregano]
- 60 g kozího sýra
- sůl, čerstvě mletý pepř
Zeleninu nakrájíme na tenčí špalíčky. Do připraveného kastrolu nalijeme vodu a vložíme pařáček. Až se nám voda začne vařit, položíme na pařáček zeleninu a přikryjeme pokličkou. Zeleninu v páře vaříme zhruba 5-7 minut. Výsledkem má být křupavá zelenina „al dente“.
A pokračujeme: Rozehřejeme si pánev s olivovým olejem a přidáme větší část másla. Do rozehřáté pánve vložíme zeleninu, přidáme bylinky a zeleninu restujeme do zlatova. V případě potřeby přidáme máslo. V závěru zeleninu opepříme a osolíme. To proto, aby nám nepouštěla během restování vodu.
Ingredience na zálivku na červenou řepu
- 2 lžíce balsamico octa
- 2 lžičky olivového oleje
- 1 lžička citronové šťávy
- sůl, čerstvě mletý pepř
Zeleninu restujeme do doby, než získá krásně opečenou barvu. Poté ji odstavíme z plotny a můžeme servírovat. Po obvodu talíře rozložíme plátky naložené červené řepy a pár si jich ještě necháme. Doprostřed talíře vložíme zeleninu, ozdobíme zbytkem červené řepy a přidáme kozí sýr. Dobrou chuť!
Pro naše zdraví: Mrkev, celer, petržel a červená řepa
V dnešním receptu jsme vařili hlavně z mrkve, celeru, petržele a červené řepy. Proč jsme zvolili ty nejlepší suroviny pro naše zdraví?
- Mrkev má silné antioxidační účinky [flavonoidy a karotenoidy]. Napomáhá správnému fungování střev [vláknina]. Snižuje hladinu krevního cholesterolu [pektiny]. Říká se, že prospívá zraku a podporuje regeneraci kůže [vitamín A]. Mrkev se velmi dobře uplatňuje v celém dietním systému – je doporučována u všech typů základních diet.
- Celer má díky jeho silicím silné baktericidní, antimykotické a protizánětlivé účinky [spikl, kvercetin, apigenin, luteolin]. Pozitivně působí na nervovou soustavu [vyšší množství draslíku, mědi, hořčíku]. Působí močopudně, to kvůli vyššímu množství draslíku. Brání tak vzniku ledvinových kamenů a má mírně projímavé účinky. U přecitlivělých lidí může vyvolat alergické reakce. Vyvarovat by se měli celeru pacienti trpící dnou, obsahuje totiž hodně purinových látek.
Další z receptů kuchaře Dragana? Zde! >
- Petržel podporuje krvetvorbu [vitamín C], má žlučopudné a močopudné vlastnosti díky silici oleum petroselinum a mírně projímavé účinky. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi [nenasycené mastné kyseliny]. Protože má vyšší obsah purinových látek, není stejně jako celer vhodná při dně a ledvinových onemocněních. Některé látky [polyacetylény, flavonoidy, terpény] nacházející se v petrželi mají protirakovinné vlastnosti.
- Červená řepa prospívá oběhové soustavě, to díky červeným barvivům – betalain a betanin. Stimuluje činnost jater, snižuje riziko vzniku rakoviny a dalších jaterních onemocnění. Řepa obsahuje vyšší množství sodíku, purinových látek a kyseliny šťavelové, proto se rovněž nedoporučuje při ledvinových kamenech a u dny. Naopak by ji měli do jídelníčků zařadit lidé s aterosklerózou a nemocemi jater.
Další z receptů kuchaře Dragana? Zde! >
Kořenová zelenina je široká skupina rostlin zasahující hned do několika čeledí. Lidé ji pěstují především kvůli podzemní části rostliny [kořen, bulva, hlíza] a v některých případech také kvůli nati [petržel]. Do této skupiny řadíme velké množství botanických druhů: mrkev, celer, černý kořen, červená řepa, křen selský, pastinák, petržel, ředkev, ředkvička, tuřín, ředkev vodnice, brambory a další.
Dragan Žďánský
—
Dragan Žďánský: Vyučený v oboru číšník na SOU v Poděbradech. Před rokem 1989 tolik obávaná a nechtěná dvouletá vojenská základní služba pro něj měla jeden pozitivní přínos. Dala mu základy pro kuchařské řemeslo. Následně několik let pracoval na barových provozech v hotelu Forum. Na čas obor opustil a pracoval v reklamních agenturách. K řemeslu se vrátil a profesně rozvíjel v několika pražských restauracích. Dnes vaří v jedné ze středočeských restaurací s tradiční recepturou a v restauraci v centru Prahy.