Příspěvek na plicní ventilaci nekončí, na auto stát přispěje více

0
6165
prispevek_na
Foto: Archiv Zdravé Zprávy

Příspěvek na nákup auta pro osoby se zdravotní postižením [OZP] vzroste o 85 tisíc korun. Ale i skončí vratka daně pro OZP z přidané hodnoty [DPH] z ceny nového vozu. A prodlouží příspěvek na domácí plicní ventilaci a oxygenoterapii.

Novelu zákona o DPH, která ruší možnost uplatnění vratky z této daně u vozidla pro OZP, dnes [30.10.] na svém jednání schválila Sněmovna v závěrečném čtení. Nyní novelu projedná Senát a pak podepíše prezident republiky. Toto zrušení vratky DPH u nově zakoupeného vozidla pro OZP zároveň nahradí zvýšení příspěvku na nákup auta pro osobu se zdravotním hendikepem, a to o 85 tisíc korun.

„Tady není žádným důvodem úspora, ale nesoulad s evropským právem,” vysvětlil již dříve důvody změny ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].

Změna podle něj povede i k narovnání podmínek čerpání příspěvku na nákup auta pro OZP. Stávající zákonná podoba vratky DPH dle názoru zákonodárců nevyhovuje sociálně slabším lidem s hendikepem nebo i těm, kteří o ně pečují. Daň se totiž vrací jen při nákupu nového vozidla od subjektu, jenž je registrovaným plátcem DPH. Podporu tím pádem nedostávají lidé a rodiny kupující ojeté vozidlo od neplátce této daně.

Poslanci souhlasí s vyšším příspěvkem na auto pro zdravotně postižené

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením [NRZP] úřady práce ročně vyplatí přibližně 1 200 příspěvků na nákup motorového vozidla. Většina žadatelů dostává maximální slevu na DPH ve výši 100 tisíc korun. Příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo od úřadu práce sice činí až 200 tisíc korun, ale tuto částku úřady přiznávají obvykle jen dětem. Dospělí většinou dostanou příspěvek 100 tisíc korun.

Příspěvek na provoz plicní ventilace a oxygenoterapie

Poslanci na dnešním jednání dále schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Ta prodlužuje výplatu příspěvku na umělou plicní ventilaci a domácí přístroj pro oxygenoterapii o dva roky. Tuto finanční podporu budou moci pacienti čerpat až do konce roku 2026.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] prodloužení podpory zdůvodnil tím, že v následujících dvou letech dojde k postupné revizi sociálních dávek. A poté se ukáže, zda má tato forma podpory pro OZP smysl.

Bez souhlasu s testem majetku lidé novou superdávku nedostanou

Příspěvek na domácí plicní ventilaci a dlouhodobě užívanou domácí oxygenoterapii dostávají nemocní od prosince roku 2022, kdy skokově vzrostly ceny energií. Podpora je součástí příspěvku na mobilitu ve výši 2 900 korun na měsíc. O příspěvek se žádá i ho vyplácejí úřady práce. Nutné je však k žádosti doložit potvrzení od zdravotní pojišťovny, že žadatel zdravotnický prostředek skutečně užívá.

Potvrzení se ale nevztahuje na zdravotnické prostředky pro léčbu poruch dýchání ve spánku. A rovněž ani na zdravotnické prostředky pro odsávání z dýchacích cest, jak se pojištěnci často mylně domnívají. Pro podání žádosti o vystavení potvrzení nevyžadují zdravotní pojišťovny žádný speciální listinný formulář. O vydání potvrzení tak stačí u smluvní zdravotní pojišťovny požádat volnou formou.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here