Karlovarský kraj spěchá s vlastní leteckou záchrannou službu

0
203
Červeně je označené místo nové stanice letecké záchranné služby na karlovarském letišti. / Zdroj: Karlovarský kraj

Karlovarský kraj by mohl mít vlastní základnu letecké záchranné služby už v roce 2027. To znamená o rok dříve, než se zatím počítá. Důvod je, že dvě třetiny území Karlovarského kraje nejsou nyní v zákonem stanovené doletové době 20 minut.

Do kraje tak běžně létají záchranné vrtulníky z Ústeckého a Plzeňského kraje, někdy i z Prahy. Podle vládního plánu letecké zdravotnické záchranné služby se počítá se základnou v Karlovarském kraji od roku 2028. Karlovarský kraj už nyní ale nabídl, že provizorně zajistí zázemí pro klasickou základnu letecké záchranné služby [LZS] s předstihem. Ještě letos tak nejspíš vyhlásí výběrové řízení na projektovou dokumentaci.

„Projekt chce mít kraj hotový v roce 2025, v roce 2026 by měla začít stavba,“ informuje mluvčí Karlovarského kraje Jitka Čmoková.

Kraj má podle ní zatím zpracovanou studii proveditelnosti, která zjišťovala nejvhodnější variantu, kam umístit základnu na karlovarském letišti.

„Jako nejvhodnější byla vyhodnocena varianta s umístěním LZS v lokalitě jihozápadního okraje areálu letiště,“ uvedla mluvčí krajského úřadu.

Studie proveditelnosti posuzovala pět základních variant umístění letecké záchranné služby. Ve svých závěrech zohledňovala aktuální potřeby letiště v oblasti letecko-provozních ploch i jeho plánovaný rozvoj.

Co zahrnuje studie proveditelnosti

Jitka Čmoková dále doplnila, že kraj dlouhodobě trpí nedostatečným pokrytí zdravotnické péče v rámci celé České republiky. Nedostatek specializovaných pracovišť pak lékaře nutí k transportu pacientů do léčebných zařízení v Plzni nebo Praze. A dále, že v porovnání s jinými kraji v oblasti zcela chybí letecký transport pro interní pacienty a ty po resuscitaci.

Za změny v letecké záchrance si vysloužil Válkův resort ostrou kritiku

Důležitý je podle ní i další faktor. Totiž, že mimo dvacetiminutový dolet letecké záchranné služby je v kraji oblast s asi 200 000 stálými obyvateli a ročním počtem přibližně milionu lázeňských hostů a turistů. A ta zahrnuje klíčová města jako Sokolov, Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Jáchymov, a Ostrov.

„Přičemž samotné Karlovy Vary se nachází na hranici doletu,“ uvedla mluvčí.

Podle ní nové zřízení výjezdové skupiny letecké záchranné služby by nejen zvýšilo dostupnost zdravotní péče v kraji, ale i napomohlo získat nové zdravotníky do kraje.

Karlovarský kraj: Jaká je nyní koalice

Co se týče aktuálního rozložení politických sil v Karlovarském kraji po letošních krajských volbách, tak v čele kraje stojí hnutí ANO. Hejtmankou kraje se stala Jana Mračková Vildumetzová [ANO]. Ta mimo jiné uvedla, že region se v mnoha oblastech bez pomoci státu neobejde a je potřeba vyvíjet cílený tlak na vládu.

Centra pro léčbu rakoviny se snad dočkají i v Karlovarském kraji

Zastupitelstvo Karlovarského kraje má celkem 45 členů. Největší podporu od občanů získalo v posledních volbách hnutí ANO, které obsadilo celkem 28 křesel. Druzí Starostové a nezávislí získali 7 mandátů, koalice SPD a Trikolora 4 mandáty, Volba pro kraj 3 mandáty a Občanská demokratická strana rovněž tři mandáty.

–ČTK/RED–

Aktualizace: Karlovarský kraj zaplatí očkování proti žloutence typu A zhruba 25 dětem z Krásna na Sokolovsku. Nemoc se rozšířila v sousedním Horním Slavkově a vedení Krásna požádalo kraj o dotaci, jelikož zdravotní pojišťovny tuto vakcinaci nehradí, uvedl kraj v tiskové zprávě.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here