Riziko trombózy odhalí i stěr z úst. Zdarma ho nabídne Masarykova nemocnice

0
6404
trombozy
Ilustrační foto: Freepik.com

Pouhým stěrem z dutiny ústní nabízí preventivní a bezplatné vyšetření rizika trombózy ústecká Masarykova nemocnice tento pátek 15. listopadu. V Česku připadá na 100 tisíc osob 160 až 200 případů žilní trombózy za rok.

Krevní sraženiny v cévách vážně ohrožují životy lidí. Pokud se o nich ví, dají se účinně a docela snadno léčit. V opačném případě hrozí jejich uvolnění, kdy se dostávají krví do plic. Tam způsobí život ohrožující stav – plicní embolii. Ústecká Masarykova nemocnice nyní posiluje prevenci žilní trombózy, když především lidem ve vyšším riziku nemoci nabízí bezplatně snadné vyšetření.

„Poskytneme vám zdarma vyšetření trombofilních mutací… Vyšetření je bezbolestné, vzorek se získá stěrem z dutiny ústní. Před odběrem je důležité zhruba hodinu nejíst, nepít, nekouřit,“ říká k páteční preventivní akci Petra Roubíčková, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou spadá Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem.

Výsledky vyšetření obdrží otestovaní lidé zhruba za tři týdny. Roubíčková ale i upozorňuje, že kapacita účastníků páteční akce pro testování je omezena na 600 osob. A dále, že takové vyšetření stojí běžně 800 korun. Přidává i krátký návod k tomu, kteří lidé by měli na preventivní akci hlavně přijít a nechat se otestovat na trombotické riziko.

Alespoň jedna odpověď „ano“ naznačuje vhodnost vyšetření:
  • Prodělali jste vy sami nebo máte v rodině trombózu, srdeční infarkt nebo mrtvici?
  • Užíváte hormonální antikoncepci nebo substituci?
  • Máte autoimunitní onemocnění?
  • Jste kuřák a máte nadváhu?
  • Máte sedavé zaměstnání nebo často létáte?

Bezplatné vyšetřování pacientů na riziko žilní trombózy začne v 9 hodin a potrvá do 17 hodin v pátek 15. listopadu. A to v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem na adrese: Sociální péče 3316/12/A, atrium pavilonu A.

Trombózy ohrožují hodně lidí

Trombóza postihuje hlavně žíly dolních končetin, objevit se ale může kdekoli. Riziko krevní sraženiny roste s věkem, při nadváze a obezitě. Ve vyšším riziku trombózy jsou i ženy užívající hormonální antikoncepci a lidé při operacích.

„Trombóza je choroba, která je na jednu stranu vážná, ale je preventabilní,“ uvedla na nedávné konferenci České angiologické společnosti ČLS JEP při příležitosti Světového dne trombózy její předsedkyně Debora Karetová.

Obecně podle ní zvyšuje riziko žilní trombózy už jednou prodělaná trombóza. Ve vyšším riziku jsou lidé s nadváhou a obezitou, kuřáci. Pacienti léčící se se střevními záněty, autoimunitními nemocemi a ženy užívající hormonální antikoncepci.

„To vše mění koagulační statut a disponuje ke vzniku trombózy,“ říká doktorka.

Vysoký krevní tlak má polovina lidí nad 55 let, více muži

Větší obezřetnost si žádá péče o těhotné a ženy v době šesti týdnů od porodu a v riziku jsou i lidé na dlouhých letech. V posledních letech lékaři nově zmiňují vyšší trombotické riziko u vášnivých hráčů her na počítačích. Jelikož ti obvykle prosedí u PC i celé noci, aniž by se příliš hýbali.

„Když zná lékař rizika onemocnění, tak jsou tady preventivní opatření,“ shrnuje lékařka.

Hovoří o nefarmakologické léčbě, kdy se například pacientovi po operaci doporučuje mírný pohyb a chůze. Ještě před nástupem na sál se pacienti chrání kompresními punčochami nebo obvazy. V prevenci pomáhá i hydratace.

Preventivní užívání léků, které zpomalují srážení krve

Většina pacientů s prokázaným rizikem krevní sraženiny podle doktorky Karetové dostává léky v podobě tablet. Jde o léky, které zpomalují srážení krve, čímž snižují riziko vzniku trombu, tedy krevní sraženiny.

„Od roku 2015 se všichni pacienti v České republice dostávají k tomu, že dostanou tabletky,“ uvedla.

Základní vyšetřovací metodou je ultrazvukové vyšetření žil na končetinách se zaměřením na zobrazení trombu. U velkých žil lékař volí CT vyšetření.

Na světě žije osm miliard lidí. Více než miliarda jich je obézní

Co do výskytu žilní trombózy v Česku říká, že na 100 tisíc osob připadá 160 až 200 případů za rok. Pro srovnání uvádí, že v celosvětovém měřítku umírá na hlubokou žilní trombózu a plicní embolii více lidí než na karcinom prsu, dopravní nehody a AIDS.

Varovným příznakem trombózy je otok nebo bolest obvykle v dolních končetinách. Na vážnější problém upozorní dušnost, kašel a bolest na hrudi. Takové příznaky už mohou vést ke zmiňované život ohrožující plicní embolii.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here