Vyšší zdravotní pojištění politici odmítají, téma jsou pro ně státní pojištěnci

0
54
zdravotni_pojisteni
Konference České lékařské komory na téma, jak zajistit udržitelné zdravotnictví po podzimních volbách do dolní komory Parlamentu ČR. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Zvýšení odvodů na zdravotní pojištění pro udržení zdravotní péče politici odmítají napříč stranami a hnutími. Prostor k navýšení peněz vidí v úpravě růstu plateb za státní pojištěnce. A téma je i speciální daň na sladké nápoje, alkohol a tabák.

Tématem, co změnit v příštím volebním období, aby zůstalo veřejné zdravotnictví v Česku lidem dobře dostupné a kvalitní, se zabývali zástupci parlamentních i neparlamentních stran a hnutí na červnové konferenci České lékařské komory [ČLK]. A všichni politici odmítají zvýšení sazeb pro odvod zdravotního pojištění.

„My nejsme pro zvedání zatížení pojištěnců, ale jsme pro valorizaci platby za státní pojištěnce,“ vyjádřila postoj hnutí STAN jeho členka Michaela Šebelová.

Stejně tak jednoznačně odmítá zvýšení sazeb zdravotního pojištění jako řešení krytí výdajů pojišťoven na zdravotní péči předsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš [ODS] i lidovecký poslanec a předseda Správní rady VZP ČR Tom Philipp. A nejen ti.

„Zvýšení zdravotního pojištění, tam v tuto chvíli prostor nevidím. Stejně tak ve spoluúčasti pacientů, tam bychom podle mě začínat neměli,“ vyjádřil se na konferenci za hnutí ANO bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše a i nynější kandidát na ministra zdravotnictví hnutí ANO Adam Vojtěch.

Vyšší odvody na zdravotní pojištění politici odmítají

Stejně tak vyloučil vyšší sazby odvodů na zdravotní pojištění zástupce SPD Jan Síla a Boris Šťastný z Motoristé sobě. Posledně jmenovaní nemají zastoupení v dolní parlamentní komoře. Napřímo vyšší sazby na pojistné sice nevyloučil pirátský politik Albert Štěrba. Ale uvedl, že dříve, než se přistoupí ke zvyšování odvodů na zdravotní pojištění, tak se musí odstranit mezery a nedostatky ve zdravotnictví. Přičemž jím zmíněné rezervy vidí hlavně v digitalizaci a elektronizaci.

 „Ta digitalizace je úplný základ, bez ní se nikam nepohneme,“ uvedl Štěrba.

Nemám ambici zasahovat do smluvních partnerů ministerstva, tvrdí Válek

Uspořit se podle něj dá i v lepší organizaci péče. A to tak, že se zavedou takzvaní koordinátoři zdravotní péče. Díky nim se vyloučí provádění nepotřebných a opakovaných vyšetření u pacientů, zkrátí se čekací doby na výkony a zabrání zhoršování zdravotního stavu pacientů.

Dlouhé čekací lhůty na vyšetření onkopacientů snad zlepší i koordinátoři péče

Pozn.: Tito koordinátoři zdravotní péče už dnes působí ve velkých nemocnicích. A nově začnou fungovat i v Komplexních onkologických centrech [KOC].

Valorizace plateb za státní pojištěnce nefunguje dobře

Většina politiků zabývajících se zdravotnictvím se na rozdíl od vyšších sazeb na pojistné nebrání úpravě současného nastavení růstu plateb za státní pojištěnce. Mechanismus do praxe zavedený od ledna 2024 zohledňuje při výpočtu růst cen a reálných mezd. Podle odhadu ministerstva financí půjde na platby za státní pojištěnce v letošním roce asi 155 miliard korun. Rozpočet zdravotních pojišťoven pro letošek činí kolem 530 miliard korun.

„Je otázka, zda mechanismus navázaný jen na inflaci je dostatečný, zda dostatečně reflektuje, že je tady vývoj v medicíně,“ uvedl poslanec a šéf Správní rady VZP ČR Tom Philipp.

Nedůstojné obvolávání lékařů ukončí rezervační systém. Ten ale není

Zmínil rostoucí výdaje na nové technologie, přístroje využívající AI, ale i moderní léky nebo nároky zdravotníků na růst platů.

„Tady já si myslím, že je čas se zamyslet, zda je ten mechanismus nastavený dobře,“ řekl.

Obdobně hovořil Adam Vojtěch. I podle něj je třeba zvyšovat platby za státní pojištěnce. A společně s tím upravit současný valorizační vzorec pro každoroční výpočet nového odvodu.

„Revize valorizace plateb za státní pojištěnce bude muset být jeden z prvních úkolů pro každého ministra,“ řekl zástupce ANO.

Tímto krokem by začal, jak řekl, ve stabilizaci současného systému, kdy v příštím a přespříštím roce dojde k úplnému vyčerpání prostředků na účtech zdravotních pojišťoven.

„A není to jenom o Vojenské zdravotní pojišťovně. Ten problém tam může být širší, když tam budou ty peníze chybět,“ dodal.

Vládní usnesení o vyrovnaném zdravotnictví nefunguje, letos je minus 14 mld. Kč

K úpravě valorizačního mechanismu jako nástroje pro růst plateb státu za pasivní část pojištěnců se vyjádřil i Boris Šťastný z Motoristů sobě.

„My jsme pro predikovatelnou valorizaci plateb. Nikoli pro to, aby šlo o záplatu na neefektivní systém,“ uvedl.

Na speciální dani na sladké nápoje se politici neshodnou

Stejně jako se politici sledující zdravotnictví shodují v odmítnutí růstu sazeb odvodů na zdravotní pojištění, tak všichni souhlasili s investicemi do prevence převážně chronických onemocnění. Těch mezi lidmi přibývá a rok od roku stojí více peněz. V čem už politici ale nejsou jednotní, je zavedení speciálního zdanění zboží, které tyto nemoci způsobuje. Konkrétně jde o zavedení další daně na sladké nápoje, alkohol a tabák.

„My tady říkáme trochu nepopulisticky ano, je potřeba zvýšit daň z cukru, zavedení spotřební daně z tichého vína a regulace reklamy na alkohol,“ vyslovila se za hnutí STAN Michaela Šebelová.

Tělesná zdatnost českých školáků strmě upadá

Zavedení vyššího zdanění tohoto zboží podle ní ale nebude jednoduché prosadit. Jak se nyní sama přesvědčila u regulace energetických nápojů, kde poslanci čelí silné lobby.

„Alkohol je problém, jeho nadužívání nás stojí hodně peněz,“ vyjádřila se Němečková Crkvenjaš.

Zároveň ale dodala, že u speciálního zdanění sladkých nápojů stejně jako alkoholu hrozí, že se přesune část trhu do šedé zóny.

„A může se stát, že nezregulujeme nic,“ dodala.

Přísnější regulace reklamy na alkohol

Pro zdanění tichého vína, ale i zvýšení daně na tabák, alkohol a sladké nápoje se vyslovil lidovecký poslanec Tom Philipp.

Takzvanou daň z neřesti, jak se vyššímu zatížení nezdravých potravin a nejen jich, také říká, přímo neodmítá Síla z SPD. Podle něj by ale bylo namístě takto vybrané prostředky z ní nasměrovat přímo do zdravotnictví. Nikoli na účet ministerstva financí, které je poté rozděluje. Oproti tomu Motoristé sobě považují současné zdanění tohoto sortimentu za dostatečné a odmítají další jeho zatížení.

„Vychovávat děti má rodina, a ne zákazy od státu,“ uvedl Boris Šťastný.

Děti se otravují paralenem i ibalginem. A často je zapíjí alkoholem

Spotřeba alkoholu a tabáku je v Česku vážný problém podle Adama Vojtěcha. Pokud se ujme po podzimních volbách do Sněmovny vedení úřadu, jak prozatím naznačují volební průzkumy, tvrdí, že má v plánu otevřít téma silnější regulace reklamy na alkohol.

„To jsou věci, které se tady musí řešit,“ řekl s tím, že u speciálního zdanění sladkých nápojů je otázka, zda by šly vyinkasované prostředky přímo do zdravotnictví. Anebo, jak se už dříve zvažovalo, by s nimi jako je to u ostatních daní hospodařilo ministerstvo financí.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here