Antikoncepci financovanou ještě z USAID za skoro 10 milionů dolarů [cca 210 mil. Kč] určenou pro chudé regiony odvážejí kamiony z Belgie do Francie k likvidaci. USA se nedohodly s OSN ani jinými organizacemi na jejím převzetí či odkupu.
Likvidace tisíců antikoncepčních pilulek, nitroděložních tělísek a implantátů, které zabrání otěhotnění, je výsledkem nedohody Spojených států s humanitárními organizacemi.
Prostředky k zamezení otěhotnění nakoupené ještě za finance vládní Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj [USAID] uvízly ve skladech v Belgii poté, kdy americký prezident Trump pozastavil veškerou pomoc USA v zahraničí. O likvidaci antikoncepčních prostředků za 9,7 milionu dolarů [cca 203,6 mil. Kč] informuje agentura Reuters.
Američtí zákonodárci sice tento měsíc představili návrhy dvou zákonů, které by měly zabránit zničení těchto zásob určených pro rozvojové země. Podle humanitárních organizací se tyto zákony ale nestihnou schválit dříve, než dojde k likvidaci nakoupené antikoncepce.
Antikoncepce pro chudé země se zlikviduje
Belgické ministerstvo zahraničí uvedlo, že Brusel s americkými úřady jednal o možnostech, jak zabránit zbytečnému zničení uskladněných antikoncepčních prostředků, včetně jejich možného přemístění. Avšak neúspěšně, píše Reuters.
„Belgie přesto nadále aktivně hledá řešení s cílem předejít tomuto politováníhodnému výsledku,“ uvedlo počátkem týdne ministerstvo ve svém prohlášení.
USA stoply zahraniční humanitární pomoc a svět mluví o katastrofě
Do jednání se Spojenými státy se zapojily i nevládní organizace, které se starají o distribuci antikoncepčních prostředků do chudých regionů. Například MSI Reproductive Choices, která v sedmatřiceti zemích poskytuje antikoncepční a potratové služby, nabídla, že zaplatí za přebalení zásob tak, aby neměly označení USAID. A dále, že vyrovná náklady spojené s jejich odesláním do zemí v nouzi, potvrdila agentuře Sarah Shawová z vedení organizace. Americká vláda podle jejích slov tuto nabídku ale odmítla.
Stejně neúspěšný ve vyjednávání o zachování nakoupené antikoncepce byl fond OSN pro otázky populace [UNFPA]. Jeho vedení nabídlo americké vládě odkup veškerých zásob. Jednání ale ztroskotala. Mimo jiné i kvůli tomu, že americká vláda na výzvy neodpovídala.
Financování potratů z peněz USA
Trumpova administrativa podle jednoho ze zdrojů Reuters jedná ve věci antikoncepční pomoci v souladu s vládní politikou nazvanou Mexico City, kterou Trump po lednovém nástupu do Bílého domu obnovil. Opatření zakazuje americké vládě přispívat organizacím, které financují nebo poskytují prostředky umožňující potraty, nebo s nimi spolupracovat.
Podle jednoho ze zdrojů Reuters neexistoval způsob, jak by mohla americká vláda zajistit, že UNFPA nebude sdílet zadrženou antikoncepci s organizacemi, které nabízejí interrupce. Tím by došlo k porušení opatření zakazující financovat z amerických prostředků potraty.
Na císařský řez nigerijské ženy nemají peníze, a tak umírají
Umělé přerušení těhotenství je ve Spojených státech sporné téma, které hrálo zásadní roli i v loňských prezidentských volbách. V roce 2022 nejvyšší soud zrušil přelomové rozhodnutí v kauze Roeová versus Wade z roku 1973, které stanovilo federální právo na potrat. A regulaci přerušení těhotenství vrátil do kompetence amerických států.
Antikoncepční prostředky nakoupené ještě z rozpočtu USAID za bezmála 10 milionů dolarů tak nyní zřejmě odvezou desítky kamionů do Francie, kde je spálí tamní továrna na likvidaci farmaceutických přípravků. Náklady na likvidaci vyjdou na 160 tisíc dolarů [cca 3,4 mil. Kč] a zaplatí je americká vláda.
Revize pomoci USAID pod vedením D. Trumpa
Programy zahraniční pomoci USA spadající pod agenturu USAID převzalo od července ministerstvo zahraničí. Což podle jeho ministra Marca Rubia omezí rozsah i rozpočty pomoci a zachovanou podporu přesměruje úřad na národní zájmy.
„Od 1. července USAID oficiálně přestane poskytovat zahraniční pomoc,“ informoval na začátku července americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Majetkové rozdíly mezi lidmi se prohlubují. Nejvíc je to vidět v Africe
Programy zahraniční pomoci, které jsou v souladu s nynější politikou USA, přešly pod správu ministerstva zahraničí. Tam, jak uvedl Rubio, budou finance poskytovány s větší odpovědností, strategií, efektivitou. Podle úřadu se programy zahraniční pomoci zaměří na zájmy Spojených států tak, aby v zahraničí podporovaly pouze jejich spojence.
„Ukázalo se, že Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj [USAID] tento standard výrazně nesplňuje,“ zdůvodnilo tehdy přesun ministerstvo.
Ve finančním roce 2023 podle USAID rozdělily USA na zahraniční pomoci 72 miliard dolarů [cca 1,73 bilionu Kč]. Podle OSN v roce 2024 financovaly USA 40 % veškeré zahraniční humanitární pomoci ve světě. Mezi země s největším objemem americké pomoci patřila Konžská demokratická republika, Ukrajina, Afghánistán a Etiopie. Programy financované USA zajišťovaly léky, zdravotnický materiál, potraviny i vzdělávání v rozvojových zemích.
–VRN/ČTK–