Chronickou bolest léčí kryoablace, přerušení nervu nízkou teplotou

0
581
chronickou_bolest
Primářka Centra léčby bolesti KARIM FN Ostrava Alena Mátlová při kryoablaci. / Úvodní foto i uvnitř textu: FN Ostrava

S léčbou trvalé bolesti pomocí kryoablace začali i lékaři Centra pro léčbu bolesti Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny [KARIM] FN Ostrava. Terapii podstupují lidé, u nichž nezabírá na chronickou bolest fyzioterapie či léky.

Kryoablace patří mezi miniinvazivní výkony prováděné ambulantně. Nově kryochirurgickým přístrojem operují i specialisté ostravské fakultní nemocnice. A jak říkají, metoda je účinná, pro pacienta bezpečná a s minimem vedlejších dopadů a komplikací.

„Je to minimálně invazivní zákrok, který využívá extrémně nízké teploty k poranění nebo zničení nervových struktur přenášejících bolest,“ vysvětluje primářka Centra léčby bolesti KARIM FN Ostrava Alena Mátlová.

Ale i upozorňuje, že kryoablace [monitor přístroje na obr. vpravo] není vhodná pro každého pacienta trpícího chronickou bolestí. Technika není podle primářky předepisována k přerušení nervů zajišťujících základní motorické funkce.

Lékaři ji indikují k léčbě pacientů, u nichž nepomohla v léčbě bolesti fyzioterapie nebo léky. Obvykle jde o pacienty s chronickou bolestí kolene, zad nebo hlavy. A dále o pacienty s neuropatickou nebo fantomovou bolestí [vnímání bolesti v souvislosti s orgánem nebo končetinou, která už není fyzickou částí těla, pozn. red.].

Kryoablace léčí chronickou bolest

Jednou z prvních pacientek, která v Centru léčby bolesti FN Ostrava podstoupila kryoablaci je paní Růžena Höppová. Ta dlouho trpěla urputnými a trvalými bolestmi ruky a naordinovaná léčba, dokonce s aplikací lokálního anestetika k meziobratlovým kloubům v krční oblasti, nikterak nezabírala.

„Trnula mi ruka. Já jsem si nejdříve myslela, že to jsou karpály, ale ukázalo se, že ne. Tak moc to pálilo, že to nešlo vydržet,“ popisuje svůj stav před zákrokem paní Růžena.

Pánevní bolesti odrazují ženy i muže od sexu. Lékaři je ale umí vyléčit

Ještě před samotným výkonem podstoupila test. Při něm specialisté přesně označili největší ložisko bolesti. To u paní Růženy leželo mezi čtvrtým až šestým obratlem. Pak už ulehla na operační lehátko a lékaři přistoupili k přerušení nervů, které způsobují v těle častou bolest.

„Tím ledem se porušilo raménko spinálního nervu, které prochází ke kloubům mezi zmíněnými obratli. A když přerušíme vedení bolesti tímto raménkem, tak ty klouby nebolí, opadnou tam zánětlivé změny, je tam více prostoru a pacient se může více hýbat,“ popisuje výkon primářka Mátlová.  

Vřetenní nerv opraví chirurgové nově pomocí nervu ze zadní paže

Nicméně účinnost této metody léčby bolesti není trvalá. Její efekt se podle primářky pohybuje mezi šesti až devíti měsíci. Na druhou stranu i vyzdvihuje výhody kryoablace v léčbě chronické nemoci.

„Oproti jiným destruktivním metodám má tato technika nižší riziko komplikací, je dobře snášena a umožňuje regeneraci nervu,“ vyjmenovává primářka Mátlová.

Pro úplnost dodává, že k chlazení kryosondy přístroj využívá oxid uhličitý [-78 °C] nebo oxid dusný [-89 °C]. Přístroj řídí mikroprocesor a průběh výkonu se přenáší na obrazovku.

„Bylo prokázáno, že kryoneurolýza nabízí oproti jiným neuroablativním technikám mnoho výhod. Vzhledem k tomu, že do těla pacienta není vpravena žádná chemická látka, plyn v sondě je vstřebán přístrojem, neexistuje riziko systémové toxicity,“ říká primářka Mátlová.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here