Kvačková nejspíš čistí Karlovarskou nemocnici. A už čelí petici

2
9600
nemocnici
Generální ředitelka Karlovarské krajské nemocnice [KKN] Nela Kvačková. / Foto: Archiv Nely Kvačkové

Změny generální ředitelky Nely Kvačkové v Karlovarské krajské nemocnici [KKN] se některým lékařům nelíbí a chtějí její odvolání. Kvačková řeší třeba souběhy soukromých praxí lékařů a jejich práce pro nemocnici i nesoutěžení nákupů léků.

Petice iniciovaná částí zaměstnanců Karlovarské krajské nemocnice, v níž vyjadřují nespokojenost s prací od února jmenované generální ředitelky KKN Nely Kvačkové, odhaluje, jak nemocnice do té doby zřejmě fungovala. Veřejná reakce Kvačkové na petici ukazuje, že se v nemocnici například nakupovaly léky a zdravotnický materiál v ročním objemu za stovky milionů korun bez výběrových řízení.

  • Anebo na vyplácení odměn za chybějící zaměstnance i za dobu, kdy už byly personální stavy dlouho naplněny.
  • Případně na pro nemocnici nevýhodné nejen obchodní praktiky některých primářů, kteří zároveň provozují ambulantní praxe v regionu.

Ostatně i to potvrzuje znění petice: „Absurdně napadá běžný souběh ambulantních praxí při zaměstnání v nemocnici. Navzdory naprosté poddimenzovanosti ambulantní složky v kraji, kterou právě souběhy primářů i lékařů z nemocnic vylepšují. Generální ředitelka je chce zakázat. A tudíž koná proti zájmům Karlovarského kraje, což lze doložit na podkladě statistických dat.“ 

Podle vyjádření Kvačkové k této kritice, které zveřejnila na sociální síti, chce do nemocniční praxe zavést nový systém, který umožní lékařům pracovat ambulantně přímo pod nemocnicí. Což by podle ní mělo zabránit především přepracovanosti lékařů v době, kdy slouží v nemocnici. A nejen tomu.

„Co chci změnit, je systém, který vede k vyhoření lékařů v nemocnici, a který vytlačuje nemocniční provoz ve prospěch soukromé praxe, protože nedokáže nabídnout konkurenceschopné podmínky,“ vysvětluje důvody změny manažerka Kvačková.

Ambulantní praxe se zavedou nově pod nemocnici

Kvačková pracuje na novém systému, díky němuž budou lékaři pracovat ambulantně přímo pod nemocnicí.

„Zisk z těchto ambulancí bychom dělili férově 50:50 mezi nemocnici a lékaře. Lékaři by tak dostali možnost rozmanitější práce. A zároveň bychom zajistili pokrytí akutního provozu i ambulancí bez přetěžování jedné skupiny pracovníků,“ vysvětluje.

Karlovarský kraj chce s pojišťovnami jednat o financování nemocnic

Za důležité považuje prosadit i změny v systému úhrad za zdravotní výkony. Tvrdí, že nemocnicím Karlovarského kraje [Nemocnice Karlovy Vary a Cheb] nyní pojišťovny nehradí v plné výši nadprodukci výkonů. A dále: Základní sazby za výkony jsou, jak píše, výrazně nižší než v jiných krajských nemocnicích.

„Což je v regionu s nedostatkem ambulancí a lékařů z dlouhodobého hlediska neudržitelné a dále neakceptovatelné,“ uvádí s tím, že jedná s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny [VZP ČR] s cílem, aby výkony, které lékaři odvedou, pojišťovny uhradily v plné výši.

Nákupy léků za stovky milionů bez veřejné soutěže

Další petiční výtka se týká navýšení manažerských pozic za dobu, kdy se vedení nemocnic ujala Nela Kvačková.

„Přes proklamace a prohlášení o přebujelé administrativě došlo k více jak 100% navýšení manažerské administrativy, jehož náklady půjdou ročně do desítek miliónů korun. Vedoucí místa byla nově obsazena ‚odborníky z Nymburka‘ mnohdy nižší odborné úrovně pouze se zkušenostmi u malé nemocnice. Stávající pracovníci dobře orientovaní a ‚zaběhlí‘ jsou zbaveni kompetencí,“ píší autoři petice.

Pro úplnost dodejme, že Nela Kvačková vedla do loňského prosince Nemocnici Nymburk. Z funkce ji tehdy odvolalo vedení města s tím, že představy Kvačkové o vedení nemocnice neodpovídají představám rady města. Za Kvačkovou se tehdy postavila část zaměstnanců nymburské nemocnice. Výpovědi tehdy podalo kolem čtyřiceti zdravotníků.

Odvolat jednatelku nemocnice Nymburk s klidem rozhodně nezvládl

I na tento bod petice podanou částí zaměstnanců karlovarské nemocnice Kvačková reaguje a nabízí vysvětlení svých kroků. A tvrzení o tom, že navýšila manažerské pozice o více než 100 procent, označila za nepravdivé.

„Ve skutečnosti byla nově zřízena tři systemizovaná manažerská místa,“ uvádí.

Konkrétně jde o pozici obchodní ředitelky. Jako důvod jejího zřízení uvádí netransparentní nákupy materiálu a léků. Roční nákupy materiálu nemocnice podle ní činí 362 milionů korun, veřejnou soutěží jich ale pořídila nemocnice pouze za šest milionů korun.

„Což je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Léky v hodnotě 700 milionů ročně nebyly soutěženy dle zákona vůbec,“ vyjasňuje Kvačková.

Nejasné vyplácení odměn v nemocnici

Obdobné nedostatky podle ní vykazovalo vyplácení odměn. Což byl podle ní důvod jmenování personální ředitelky. Ta podle Kvačkové nyní řeší dlouhodobě nesystémové a netransparentní odměňování v objemu cca 2 miliony korun měsíčně. A poslední z nově zřízených pozic je vedoucí sekretariátu. Ta totiž dříve zastávala i roli tiskové mluvčí.

„Tato pozice byla zřízena kvůli zásadním nedostatkům v plnění povinností vůči představenstvu a zřizovateli, kdy nebyly předkládány hospodářské výsledky, business plány ani další základní výstupy dle stanov,“ vyjasňuje Kvačková.

Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit

Podle ní se tím mimo jiné vypořádává s dříve zavedenou praxí, kdy se vyplácely odměny za chybějící zaměstnance, které ale zůstávaly i ve chvíli plného personálního obsazení.

„Oddělením často připadalo ´nepřijatelné´ odměnu odejmout, i když situace už ji neopodstatňovala. Tato praxe je neudržitelná z hlediska spravedlnosti i rozpočtu,“ říká.

Tyto peníze „neseberou“, jak říká, ale transparentně je převedou do osobních ohodnocení nebo základu mzdy tam, kde to dává smysl a podle jasně stanovených pravidel.

Někteří primáři protěžovali své soukromé praxe

V obecném vyjádření směřovaném především k zaměstnancům nemocnice pak Kvačková uvádí, že zmíněnou petici proti ní organizuje pan primář Hofmann [RDG, autor textu] a pan primář Schee [Kardiocentrum].

„Chci otevřeně říct, že pana primáře Hofmanna i pana primáře Schee plánuji odvolat z funkcí. Ve svých vedoucích pozicích bohužel nejednají ve prospěch nemocnice a svých primariátů, ale v zájmu svých osobních aktivit,“ zdůvodňuje.

V reakci na petici a výtky v ní jmenované dále uvádí, že se zmiňovaných primářů otevřeně zeptala na to, „jak je možné, že na svých pracovištích mají vyblokované termíny a lékaře z nemocnice posílají na jiná [nebo dokonce vlastní] pracoviště“.

„Důsledkem toho je totiž doplácení na nemocnici z krajského rozpočtu, protože výnosy nejsou v KKN, ale u soukromých poskytovatelů nebo na účtech těchto primářů. Důsledkem toho jsou dlouhé čekací doby v KKN a z toho plynoucí stížnosti pacientů a špatná pověst,“ vysvětluje dopady takových praktik.

Dalším důsledkem jsou podle ní přetížení lékaři. Ti totiž namísto náhradního volna pracují v soukromých ambulancích.

„Když člověka zaženete do rohu, často začne jednat zoufale. A pokud je jediným způsobem, jak si pan primář Hofmann a primář Schee mohou udržet moc a vliv a soukromé podnikání v krajské nemocnici, odstranění generální ředitelky pomocí pomluv v médiích a petice, pak dobře. Dávám vám možnost petici podepsat,“ říká k situaci Kvačková.

Zmíněnou petici mohou lidé dokonce podepsat i na sekretariátu nemocnice.

„Já se k tomu stavím transparentně. Vím, že změny, které dělám, mohou působit tvrdě – ale jsou promyšlené. Za oba primáře mám náhrady,“ dodává Nela Kvačková.

Veronika Táchová

2 KOMENTÁŘE

  1. Sloveso protěžovat čeština nezná. Pokud někoho protežujeme, chráníme ho. Původ hledejme ve francouzském slovesu proteger.
    Autorka měla volit slovo upřednostňovat či preferovat, ta v češtině existují.

  2. Tohle je dlouho známá věc ne jen v Karlovarském kraji.Pouze mě zaráží že nikdo neponese odpovědnost za velice špatné hospodaření a netransparentnost.Kéž by bylo víc manažerů jako paní Kvačková,protože by se zjistilo že do zdravotnicví jde spousta peněz slušně řečeno neúčelně

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here