Registrovaných pracovníků a pracovnic v sexuálních službách v Německu je stále téměř o osm tisíc méně než před pandemií covidu-19. Na konci loňského roku jich úřady evidovaly 32 300, krátce před pandemií jich ale bylo přes 40 400.
V Německu registrovaných prostitutek a prostitutů sice od konce pandemie covidu-19 přibývá, ale stále jejich počty nedosahují stavu před covidem-19. Podle údajů Spolkového statistického úřadu Destatis ubývá i udělených povolení pro podniky zajišťující sexuální služby. Vydaných povolení nevěstincům meziročně klesl z 2 310 v roce 2023 na 2 250 v loňském roce. V roce 2019, to je před pandemickým obdobím, jich úřady vydaly 2 170.
Zákon z roku 2002 umožnil v Německu provozovat prostituci prvně jako legální činnost. V zemi mohou také legálně působit podniky, které zákazníkům výslovně nabízejí nebo zprostředkovávají sexuální služby. Trestným činem nadále zůstává nucení k prostituci.
O patnáct let později, v roce 2017, Německý spolkový sněm přijal zákon o regulaci sexuálních služeb. Jeho cílem bylo posílit právní ochranu, pracovní podmínky a postavení sexuálních pracovníků. Od doby jeho účinnosti mají tito pracovníci ohlašovací povinnost svých aktivit a podniky nabízející sexuální služby si povinně žádají o speciální povolení.
Mimo to legislativa ukládá registrovaným sexuálním pracovníkům povinnost pravidelně absolvovat zdravotní prohlídky.
17 % sexuálních pracovníků má německou příslušnost
Německé úřady na konci loňského roku registrovaly 32 300 prostitutek a prostitutů, to je o 5,3 procenta více než v roce 2023. Nicméně stále jde o výrazně nižší číslo oproti období před pandemií covidu, kdy na konci roku 2019 registr evidoval 40 400 sexuálních pracovníků a pracovnic. Úřady hovoří o tom, že reálné počty prostitutů a prostitutek budou v Německu násobně vyšší, některé organizace uvádějí i počty kolem stovky tisíc osob.
Údaje německého statistického úřadu o registrovaných pracovnících a pracovnic v sexuálních službách dále ukazují, že jen 17 procent z nich má německou státní příslušnost. Většinový podíl mezi nimi drží lidé ze zahraničí, nejvíce z východní Evropy.
Vůbec nejsilnější podíl drží občané Rumunska [36 procent], Bulharska [11 procent] a Španělska [8 procent]. Tři čtvrtiny z registrovaných prostitutek a prostitutů byly ve věku 21 až 44 let. Údaj o pohlaví zájemci o registraci povinně neuvádějí, proto ho ani Destatis nezveřejňuje.
Stejně tak německé úřady neevidují ani neposkytují odhady o podnicích nabízejících sexuální služby bez uděleného povolení. A ani o prostitutkách a prostitutech, kteří se odmítají registrovat. Proto nejsou úřadem poskytovaná data přesná a reálné počty budou podstatně vyšší. Například Organizace Solwodi, která zajišťuje podporu ženám v nouzi, odhaduje počet neregistrovaných prostitutek dokonce až na čtvrt milionu. A uvádí, že mezi neregistrovanými sexuálními pracovníky převládají ti, jež se stali oběťmi obchodování s lidmi a často i ženy z velmi chudých poměrů a drogově závislí.
–ČTK/VRN–