Reakce proti covidu je přehnaná, myslí si Lukáš Pollert

2
4368
Lukas_Pollert_1
Lukáš Pollert / Foto: Redakce ZdraveZpravy.cz

„Lidé mají z covidu strach, bojí se nakazit. Mají pocit, že je to něco, jako by třeba dostali rakovinu. A ten, kdo dostane rakovinu, je přece už jednou nohou na onom světě,“ říká v podcastu ZdraveZpravy.cz kardioanesteziolog Lukáš Pollert.

Lukáš Pollert, který v podcastovém rozhovoru upozorňuje, že se na věc kouká ze svého laického pohledu kardioanesteziologa, má za to, že na covid reagujeme až přehnaně. Pozastavuje se nad tím, proč je stále nutné covid pozitivní lidi izolovat od světa, když je zřejmé, že nový koronavirus je všude a lidé si proti němu budou muset získat imunitu. Srovnává počty úmrtí s covidem s počty úmrtí na jiné nemoci, proti kterým dle jeho slov společnost ale vůbec nic nepodniká.

Kriticky se v rozhovoru vyjadřuje k rouškám a stranou nenechává ani politiku s covidem spojenou. Někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu přirovnává k populárním hvězdám, kterým veřejnost odpustí třeba i závislost na kokainu. To, protože jsou, jak říká, The Best. Zatímco jiní podle něj, ač jsou třeba vzorní, “nikdy nepohnou ničím nikam“.

„Líbilo se mi, jak Roman Prymula ukázal, jak je ten virus vlastně neškodný, protože, kdyby on expert všech expertů… Totiž, kdyby on byl přesvědčen o tom, že ten virus je nebezpečný, tak tu roušku nesundá. Takže on ví, že ten virus není nebezpečný,“ upřesňuje pro ZdraveZpravy.cz Lukáš Pollert s tím, že odmítá nekonečné diskuze o tom, zda jsme v létě zanedbali proticovidová opatření, či nikoliv.

Lukáš Pollert a jeho práce ve FN Motol

Lukáš Pollert pracuje ve Fakultní nemocnici Motol na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče 2. LF UK, konkrétně na oddělení kardiochirurgie.

„To je taková nadstavba anesteziologie. To je podle mě taková třešnička na dortu anestezie. Ten kardioanesteziolog pracuje jenom tam, kde je kardiochirurgie. To jsou výkony, jako akutní infarkty, výměna chlopní, disekce aorty nebo transplantace plic, které děláme ve FN Motol. V Motole je asi sedm anesteziologů, kteří jsou takto specializovaní,“ vysvětluje v rozhovoru.

Vyjadřuje se dále i k fungování českého zdravotnictví: „Sestry chodí do Německa a do Rakouska. Proč tam chodí, no, protože tam mají peníze. Doktoři? Také chodí do Německa, do Anglie, navíc ve všech těch zemích se pracuje podle zákoníku práce. […] Já jsem furt v práci…“

O tom, jak uživit osmičlennou rodinu

V podcastovém rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz Lukáš Pollert říká, proč přestal být členem ODS. Nebo jak náročné je uživit z jednoho lékařského platu osmičlennou rodinu. Z hlediska rodinných financí přibližuje standard většiny českých domácností s vícero dětmi. Navíc za situace, kdy ty nyní zůstávají kvůli proticovidovým opatřením doma.

„Nás je osm na jeden plat. To je opravdu hodně. My denně, já jsem to počítal, projíme, řekněme 1 600 korun. […] A to je jenom jídlo. Plus další to je tak 60 tisíc korun měsíčně. To je prostě šílený… A musíte také bydlet. A ta voda a ten plyn pro osm lidí je také větší částka. A teď si vezměte mobily. Každé dítě má mobil. A to je ta nejmenší položka. Každému tomu dítěti musíte platit ty paušály. A teď, já jsem kupoval ty notebooky a data. To je prostě opravdu hodně,“ vypočítává.

Na konci podcastového rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz zdůvodňuje svou podporu iniciativy Lékaři za zdravé srdce Evropy, která upozorňuje na dopady znečištěného ovzduší na lidské zdraví. A zároveň se spojuje s iniciativou Hnutí Duha za co nejrychlejší ukončení těžby uhlí.

Daniel Tácha

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, text níže je reakcí a odpovědí na příspěvek pana Viktora Kočičky. Nepodařilo se mi (nevím proč) vložit jej tam kam patří. Myslím, ale že nebude na škodu když si jej přečtou i další čtenáři.

  Vážený pane Viktore Kočičko,
  pro mne je to přesně obráceně jak to máte vy.
  Nejsem očkovaný, mnohokrát otestovaný i metodou PCR (mnohokrát samoplátce za 860Kč/1 test). Mnohokrát k úzkém a až nejtěsnějším kontaktu s lidmi v akutním stádiu, včetně násobného setkání s více lidmi onemocnění Covid 19. Nechal jsem si také v posledních měsících udělat test na protilátky. Výsledek testu protilátek: S nemocí jsem se nesetkal.
  Proč bych já měl být omezován v pohybu, možnosti výdělku nebo kultury a v neposlední řadě v dostupnosti zdravotních služeb pojišťovny kterou řádně desítky let platím? K lékaři své pojišťovny téměř nechodím – nemám potřebu. Nikdy jsem jejich služeb nezneužíval.
  Ano, chápu že mnoho lidí se cítí být v ohrožení a respektuji je. Nosím v jejich přítomnosti roušku, nyní respirátor. V případě, že cítím byť jen malé riziko, které by mohlo být příznakem onemocnění nevylučující onemocnění covid 19 sám omezuji kontakty s lidmi, které by mohl covid 19 ohrozit.
  Je mi známo a jsem zastáncem solidárního systému společnosti.
  Ptám se ale proč bych si měl nechat do těla vpravovat neověřenou látku?
  Proč bych měl být vyřazen ze společnosti a diskriminován?
  Ano, chápu zdraví i jako veřejněprospěšný statek. Člověka lze omezit na jeho právech a jen ve výjimečných případech a jen z důvodu veřejného prospěchu a tento zájem musí být řádně zdůvodněn. Takové omezení je vždy povinně kompenzováno ze zákona. Tento zákonný princip a mechanizmus je již v našem právním řádu obsažen.
  Ptám se vás, zda je vám známo to o čem píši a český ale i evropský právní řád, potažmo římské právo?
  Je mi líto, těch kteří skutečně bez vlastního přičinění a přes vlastní odpovědný přístup ke svému životu zemřeli. V této souvislosti se ale musím zeptat, zda a kolik takových úmrtí skutečně nastalo. O tom statistiky a dogmatická a fanatická kampaň nemluví. Nedivte se vzniku tzv. konspiračních teorií a šíření bludů o očkování. Jsou jen reakcí na postoje jako jsou vaše, ale i mnohem dogmatičtější a velmi často z oficiálních míst.
  Prosím vás tedy za sebe, za mé děti, moje vnoučata abyste se pokusil váš postoj znovu přezkoumat, při tom vzal v potaz tuto moji odpověď. Jak se rozhodnete je na vás.
  Děkuji za vaši pozornost
  Jan

 2. Lukáš Pollert je už dávno vyšuměná osobnost , která už nikoho nezajímá, ale chce se zviditelnit třeba jako další podobní …Daniel Landa. jsem rád ,že už je moderní medicína a přináší očkování a že nejsme někde jak babky kořenářky.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here