Na nákup softwarů, telemedicínských nástrojů a modernizaci stávajících IT systémů ve zdravotnictví vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR [MMR] tři dotační výzvy z evropských fondů. V nich nabízí celkem 2,4 miliardy korun.
Podpora jde z Evropského fondu pro regionální rozvoj [EFRR] a cílí především na zlepšení digitalizace zdravotnických dat. Fond spadá pod Integrovaný regionální Operační program [IROP], který spravuje MMR. Aktuálně v EFRR na rozvoj elektronizace ve zdravotnictví otevřelo tři výzvy v celkovém objem 2,4 miliardy korun.
„Finanční prostředky mohou zdravotnická zařízení využít na nákup nových softwarových nástrojů a na rozšíření už existujících informačních systémů,“ píše k čerpání dotace MMR.
Z první výzvy IROP [78. výzva IROP] mohou o podporu žádat poskytovatelé zdravotních služeb z méně rozvinutých regionů. Celkem je v ní na podporu vyčleněno 401 milionů korun. Oprávněnými žadateli jsou v tomto případě zařízení z Ústeckého a Karlovarského kraje, Pardubického, Libereckého a Královehradeckého kraje. Za méně rozvinutý kraj považují kritéria pro čerpání dotace ještě Moravskoslezský kraj, Olomoucký a Zlínský kraj.
Modernizace softwarů a základ pro jednotné sdílení dat
Druhá výzva EFRR [79. výzva IROP] je určená pro projekty na území přechodových regionů. Celkem z ní mohou oprávněná zařízení načerpat 1,145 miliardy korun.
Poslanci zkritizovali ministra Válka za přílepek o elektronizaci
Mezi přechodové regiony pro posuzování nároku na dotaci patří zařízení ve Středočeském kraji, Plzeňském a Jihočeském kraji. Dále v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina.
A celkový objem peněz v posledně vyhlášené výzvě [80. výzva IROP] činí necelých 884 milionů korun. Žádat o podporu z ní mohou všechna zdravotnická zařízení z celé České republiky, včetně hlavního města Prahy.
Za prostředky ze zmiňovaných dotačních výzev mají podle požadavků EU tuzemská zdravotnická zařízení zmodernizovat své softwary a datové základny tak, aby se ke zdravotnickým datům dostala prakticky odkudkoliv. To s pomocí standardních elektronických rozhraní, portálů i mobilních a webových aplikací.
Stejně tak mají evropské dotace čerpané z EFRR pro rozvoj digitalizace vést k implementaci telemedicínských nástrojů do praxe tak, aby se šetřily peníze i kapacity zdravotnického personálu i samotných zařízení.
EHDS: EU se připravuje na sdílení zdravotních dat
Na jednotném sdílení zdravotnických dat napříč celou Evropskou unií [EU] již zástupci Evropské komise a dalších unijních orgánu pracují. Ke schválení jednotných evropských pravidel pro sdílení zdravotních dat v EU by mělo dojít v příštím roce. Představa je taková, že EHDS [European Health Data Space] začne fungovat do tří let.
Někteří jsou k termínu zavedení sdílených zdravotních dat do praxe ale skeptičtější. Například Thomas Brookland z European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations [EFPIA]. I přesto zůstává, jak uvedl v nedávném podcastu Zdravé Zprávy, optimistou. Už kvůli tomu, že EHDS je obsáhlý a ambiciózní projekt EU. I proto se nedá do praxe zavést ze dne na den.
„Důležité je, že politici v Evropě mají jasnou vizi, čeho chtějí dosáhnout. Jedná se ale o velice obsáhlou agendu. Máme tu 27 zemí s rozdílnými zdravotními systémy a právním prostředím. To znamená, že než se EHDS zavede do praxe, vezme to ještě hodně času,“ uvedl Thomas Brookland z EFPIA.
Upozornil, že zavedení jednotného sdílení zdravotních dat v Evropě nemá smysl uspěchat. To kvůli tomu, že pokud by se na zavedení systému až příliš spěchalo, mohl by vzniknout jakýsi paskvil, který by napáchal více škody než užitku.
–RED–