Úprava příspěvku na péči spustí vlnu žádostí o vyšší stupeň závislosti

1
3459
zadosti
Foto: Freepik.com

Nenavýšení příspěvku na péči v prvním stupni závislosti, jak navrhují vládní poslanci, podle opozice spustí vlnu žádostí o přehodnocení zdravotního stavu ze strany jeho příjemců. Začnou totiž usilovat o přesun do vyššího stupně podpory.

O novele o sociálních službách, která už je otevřena v Poslanecké sněmovně, jednal ve středu [14.2.] sněmovní Výbor pro sociální politiku. I když Výbor doporučil dolní komoře schválit novelu o sociálních službách se zvýšením příspěvku na péči, tak se proti plánovanému zvýšení podpory ostře ohradili opoziční poslanci.

Těm především vadilo, že novelu s dopady na klienty a rozpočet nepředkládá dolní komoře vláda, ale ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] jako poslanec. Podle nich tím obchází standardní legislativní proces s možností připomínkovacího řízení.

„Změna jde opět poslaneckým návrhem. Je to už rituál této vlády,” upozornila na jednání místopředsedkyně Výboru Jana Pastuchová z hnutí ANO.

Opoziční poslanci ANO a SPD kritizovali i navrhované navýšení příspěvků na péči. Podle místopředsedkyně výboru Lucie Šafránkové [SPD] je nehorázné, že úprava nejnižší dávky v koaličním návrhu chybí.

Úprava může spustit vlnu žádostí o přehodnocení stavu

Opozice poukázala i na téměř desetitisícový rozdíl mezi druhou a třetí dávkou příspěvku po jeho červencovém navýšení. Podle Pastuchové tak lidé požádají o přehodnocení svého zdravotního stavu a zařazení do vyššího stupně podpory. Což může rázem zahltit posudkové lékaře. Kritiku sklidilo i ustanovení o nastavení sítě nadregionálních služeb. Podle poskytovatelů ohrožuje jejich další fungování.

„Chápu kolegy z opozice, že nyní nemají zodpovědnost za státní rozpočet, je jim tedy vcelku jedno, jak to dopadne… Také bych rád rozdával a přidal, ale mám zodpovědnost, aby fungovaly sociální služby a tento stát se nezadlužoval,” vysvětlil opozičním kolegům důvody navrhovaného zvýšení na jednání Výboru Jiří Navrátil [KDU-ČSL].

Právě lidovecký poslanec Navrátil do již ve Sněmovně projednávané novely o sociálních službách návrh na navýšení příspěvku na péči vložil. Jeho podobu minulý týden veřejnosti představil jeho stranický kolega ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Příspěvek na péči bude až 27 000 korun. Testy majetku ale chybí

Pro zvýšení příspěvku hlasovalo všech 18 přítomných členů a členek Výboru. Jeho poslanci podpořili ještě dvě doplnění. Odlehčovací pobytové služby by klienti mohli využívat nejvýš 180 dnů v roce. Odlehčovacích terénních služeb se omezení ale týkat nemá. Mezi služby by měla místo telefonické pomoci patřit distanční pomoc.

O úpravě příspěvků a jiných změnách by měli členové Výboru ještě jednat na mimořádném zasedání 29. února.

„Vrátili bychom se k několika pozměňovacím návrhům. Budeme hledat průsečík, co je, a není možné,” řekl předseda Výboru Vít Kaňkovský [KDU-ČSL].

Příspěvek na péči v 1. stupni se nezvýší

Podle návrhu koaličních poslanců se má od letošního července zvýšit příspěvek na péči ve 2., 3. a 4. stupni závislosti u dětí i dospělých. Příspěvek v 1. stupni se nezvýší u dětí ani u dospělých. Lidé ve 4. stupni v domácí péči nově dostanou 27 000 korun měsíčně.

„Úprava bude pro klienty a jejich rodiny platit od 1. července 2024,“ uvedl minulý týden ministr Jurečka.

Současná podoba návrhu navýšení příspěvku na péči pro děti i dospělé je podle ministra konečná. Takto se na ní totiž shodla koalice, vyjasnil.

Výše příspěvku zůstane stejná v 1. stupni závislosti jak u dětí, tak i dospělých. Děti v 1. stupni pobírají měsíčně 3 300 korun. Dospělí pak 880 korun. Příspěvek v této kategorii pobírá 86 100 dospělých.

„My jsme se rozhodli v prvním stupni příspěvek nezvýšit,“ vysvětlil důvody ponechání příspěvku na stejné úrovni ministr Jurečka.

Dospělí ve 2. stupni závislosti pak dostanou od poloviny letošního roku namísto současných 4 400 korun nově 4 900 korun, tedy jde o navýšení o 500 korun měsíčně. Ve 3. stupni se částka zvýší o 2 000 tisíce korun na 14 800 korun a ve 4. stupni o 3 800 korun na 23 000 korun u lidí v pobytových zařízeních. Lidé ve 4. stupni závislosti žijící v domácím prostředí pak nově dostanou příspěvek ve výši 27 000 korun namísto nynějších 19 200 korun.

Rada postižených nesouhlasí s úpravou v 1. a 2. stupni

Návrh na růst příspěvku kritizuje Národní rada osob se zdravotním postižením [NRZP]. Její předseda Václav Krása schvaluje navýšení příspěvků u 4. stupně závislosti pro osoby v domácí péči na 27 tisíc korun.

Nesouhlasí ale s tím, že se příspěvky v 1. stupni pro děti ani pro dospělé nezvýší vůbec a v 2. stupni porostou jen o stokoruny. Podle Krásy by při nedostatku financí mělo být přidání rovnoměrné a nemělo by upřednostňovat žádnou skupinu příjemců.

„Nesouhlasíme s tím, aby první stupeň příspěvku nebyl vůbec valorizován a druhý se upravil jen o 500 korun. Rozdíl mezi druhým a třetím stupněm příspěvku tak činí skoro 10 000 korun, v péči ale zas tak obrovský rozdíl není,“ vysvětlil důvody svého nesouhlasu Václav Krása.

Jurečkův návrh příspěvku na péči se musí upravit, tvrdí rada postižených

Na úpravu tak podle jeho slov doplatí nevidomí, neslyšící i někteří paraplegici. Zástupci NRZP chtějí nyní podle Krásy jednat s poslanci opozice i koalice o úpravě Jurečkova návrhu.

„Budeme zřejmě bojovat dál. Nezvýšení prvního stupně a nízké navýšení druhého stupně je pro nás nepřijatelné,“ vyslovil se k poslaneckému návrhu za zdravotně hendikepované Václav Krása.

–ČTK/VRN–

1 komentář

  1. Velký rozdíl mezi 2. a 3. stupněm je už nyní je to 7.300 korun. Výrok, že kvůli velkému rozdílu budou pečující jaksi požadovat přezkoumává stavu, (aby si přilepšili) je neakceptovatelný! Faktem zůstává, že to posudkové komise snižují v hojném počtu stupně a to právě z 3 na 2 jku.! To je realita! Proč nikdo neřeší co se děje? Proč nikdo nezkoumá fakta, že se lidé odvolávání, někteří to dotáhli k soudu? Pečující se odvolávají právem! Pokud máte od 3 institucí jasné zprávy, že dítě nezvládá 8 životních potřeb a komise vám uzná pouze 4 tak kde je spravedlnost? Já jsem ve fází 3 tího odvolání a klidně to dotáhnu do soudu a televize! Sepsala jsem i otevřený dopis panu Jurečkovi a napsala vlastní blog o tom, co jako pečující zažívám a na jaká fakta přicházím!!!!!! Panu Juchelkovi jsem napsala své. Já moc nerozumím, že v době sociálních sítí si politici nehledají fakta ve skupinách, kde o tom pečující hovoří, kde si své příběhy sdělují!

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here