Nový screening rakoviny prostaty zaznamenávají i pojišťovny

0
2939
prostaty
Ilustrační foto: Freepik.com

Rakovina prostaty je druhou nejrozšířenější rakovinou u mužů. Jen preventivní vyšetření odhalí nádor prostaty včas a zvýší šanci na přežití. Zdravotní pojišťovny ho v Česku v pilotním projektu hradí od letošního ledna mužům od 50 do 69 let.

Ostatní zájemci o vyšetření na něj mohou čerpat příspěvek z fondu prevence. Pilotní projekt ministerstva zdravotnictví zacílený na prevenci rakoviny prostaty u mužů ve věku 50 až 69 let se spustil letos v lednu. Data pojišťoven ukazují, že počty vyšetření v průběhu roku mírně kolísají.

„V lednu to bylo méně než tisíc pojištěnců. V dalších měsících se počty provedených vyšetření zatím pohybují mezi 1 000 – 1 600. Vstup do programu odmítla jen dvě procenta oslovených pojištěnců,“ potvrzuje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny [ČPZP], která se stará asi o 1,3 milionu pojištěnců, Elenka Mazurová.

Prevence nádoru prostaty funguje skvěle. Je rychlá a nebolí

Pokud jde o kvalitativní výsledky, doplňuje, že více než polovina mužů, přesněji 56 procent, má vyšetření v normě. U třetiny provedených vyšetření vyšla hladina prostatického antigenu [PSA] zvýšená. A devíti procentům pojištěnců, u nichž byla hladina prostatického antigenu zvýšená významněji, nabídli lékaři další diagnostickou a následně léčebnou péči.

„Hodnocení úspěšnosti tohoto nového screeningového programu bude vhodné provést po dalším roce jeho fungování,“ zdůrazňuje mluvčí ČPZP.

Většinu preventivních prohlídek zaplatí pojišťovny

Sama pojišťovna eviduje sedm tisíc pojištěnců, kteří se s tímto typem rakoviny léčí. Mužům ve věku od 40 let, kterým toto vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, přispěje částkou 500 korun na prevenci tohoto onemocnění. Konkrétně na vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu [PSA].

„Zájem o čerpání tohoto příspěvku je v nízkých počtech, ale má stoupající tendenci. Zatímco v roce 2022 si o něj požádalo 27 mužů, loni to již bylo 39 mužů a letos k 30. říjnu to bylo 31 mužů,“ přibližuje zájem o příspěvek mluvčí pojišťovny.

Screening nádorů prostaty může snížit úmrtnost na ně až o 30 %

Karcinom prostaty postihuje častěji muže po padesátce. Zpočátku se neprojevuje žádnými obtížemi, ovšem v pozdějších stadiích se už prakticky vyléčit nedá. Při prevenci stačí navštívit jednou ročně lékaře. A to i v případě, že muž nemá potíže při močení.

S odvoláním na odborníky z České urologické společnosti ČLS JEP Elenka Mazurová zdůrazňuje, že se dá tomuto druhu rakoviny, a nejen jemu, vyhnout či předejít snížením spotřeby soli, omezením konzumace hodně kořeněných a tučných jídel, nápojů s kofeinem a alkoholu.

Náklady pojišťoven na léčbu nádoru prostaty

Nemoc nejčastěji postihuje muže ve vyšším věku, pojišťovny mezi pacienty ale evidují i mladší ročníky s touto diagnózou.

„Nejmladším pojištěncem v posledních pěti letech byl muž ve věku 33 let. Náklady na jeho léčbu přesáhly 138 tisíc korun. Bezmála tři miliony korun si pak v uplynulých pěti letech vyžádala léčba pojištěnce, u kterého toto onemocnění bylo diagnostikováno ve věku 72 let,“ popisuje Mazurová.

Počty pojištěnců ČPZP s rakovinou prostaty a náklady na jejich léčbu v Kč
Rok Název diagnózy Počet pojištěnců Náklady 
2019 Zhoubný novotvar předstojné žlázy – prostaty 5 704 298 016 485
2020 Zhoubný novotvar předstojné žlázy – prostaty 5 877 370 678 146
2021 Zhoubný novotvar předstojné žlázy – prostaty 6 045 267 451 815
2022 Zhoubný novotvar předstojné žlázy – prostaty 6 439 349 744 896
2023 Zhoubný novotvar předstojné žlázy – prostaty 6 939 385 149 571

[Zdroj: ČPZP]

Ročně si v ČR vyslechne diagnózu zhoubný nádor prostaty přibližně osm tisíc mužů, to je třikrát více než před dvaceti lety. Přibližně 1 400 mužů na tuto rakovinu v Česku každý rok umírá. Důvodem je i to, že 22 procent nádorů objeví lékaři v pozdním 3.-4. stadiu nemoci. Snížit úmrtnost na zhoubný nádor má od ledna 2024 zavedený screening.

I léčený nádor prostaty ve 4. stadiu dává šanci na přežití

„Je prokázáno, že ta úmrtnost poklesne po osmi až deseti letech o přibližně 30 procent,“ uvedl k očekávaným výsledkům screeningu prostaty při jeho představení jeho odborný garant a předseda České urologické společnosti ČLS JEP prof. Roman Zachoval.

„Ten screening má smysl, pokud pacient dochází na ta vyšetření pravidelně,“ upozorňuje profesor s tím, že v opačném případě pozbývá tato prevence smyslu.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here