Za posledních 12 měsíců se v USA předávkovalo téměř sto tisíc lidí

0
1264
USA
Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles počtu úmrtí z předávkování drog v USA pokračuje i letos. Od loňského do letošního června došlo podle dat amerického Centers for Disease Control and Prevention [CDC] k 97 000 úmrtím v důsledku předávkování.

To je o 14 procent méně než odhadovaných 113 000 v předchozím období. Odborníci tak doufají, že se trend konečně obrátil. Tématu se věnuje agentura Associated Press v článku US overdose deaths are down, giving experts hope for an enduring decline.

„Je to příjemné překvapení,“ uvedl Brandon Marshall z Brown University, který drogovou problematiku dlouhodobě sleduje.

Počet úmrtí v USA v důsledku předávkování drogami začal stoupat v 90. letech minulého století kvůli užívání opioidních léků proti bolesti a opiátů, jako jsou heroin a nedávno zakázaný fentanyl. Již předběžná data za rok 2023 ukazovala na mírný pokles. Definitivní a nedávno zveřejněná data CDC změnu trendu potvrdila.

I v minulosti byla podle Marshalla přechodná období, kdy v USA počet úmrtí z předávkování stagnoval, nebo dokonce mírně klesl, ale vždy jen na krátkou chvíli.

„Tentokrát je pokles větší a zřejmě trvalejší. A tak i mnohem nadějnější,“ říká Marshall s tím, že příčinou obratu může být kombinace dvou faktorů.

Dvě příčiny poklesu předávkování drogami v USA

Jedním z nich je pandemie covidu-19. V nejhorších dnech pandemie byla léčba závislostí nedostupná a lidé se ocitali v sociální izolaci. Nebyl nikdo po ruce, kdo by pomohl v případě předávkování.

„Během pandemie jsme zaznamenali raketový nárůst počtu úmrtí v důsledku předávkování drogami, a proto nyní zaznamenáváme pokles,“ říká Farida Ahmadová z amerického Národního centra zdravotnických statistik CDC.

Také ale dodává, že aktuální data o počtu úmrtí z předávkování představují stále vyšší hodnotu než před pandemií covidu-19.

Fentanyl zabíjí už i v Česku. V USA zabije desítky tisíc lidí ročně

Druhé vysvětlení poklesu počtu úmrtí na předávání může podle odborníků spočívat i v několikaletém úsilí zlepšit dostupnost léků proti předávkování, naloxonu, a léčby závislosti pomocí buprenorphinu.

„Kampaň na užívání naloxonu se financuje z peněz ze soudních sporů proti výrobcům, distributorům a lékárnám, které opioidní léky nabízejí. A tyto peníze financují nákup naloxonu a jiných pomocných aktivit,“ popisuje Brandon Marshall.

Jeho slova pro AP potvrdil Erin Winstanley, profesor z University of Pittsburgh, který se touto problematikou rovněž zabývá. Ten zároveň upozorňuje na stále vysoké zneužívání sedativa Xylazine, jež se využívá pro nelegální výrobu fentanylu. I tato praxe přispívá k předávkování.

Situace napříč Spojenými státy

Nejnovější data CDC o počtu úmrtí v důsledku předávkování ukazují, že v 45 amerických státech tato úmrtnost klesla. Naopak se zvýšila na Aljašce, v Nevadě, Oregonu, Utahu a Washingtonu. K největšímu poklesu došlo v Severní Karolíně a Ohiu.

AP ale uvádí, že CDC bere tuto statistiku s rezervou. Některé státní jurisdikce totiž dodávají statistické údaje federálním statistikům se zpožděním. Zvlášť Severní Karolína, kde se vyšetřování smrtelných případů kvůli nedostatku lékařů v poslední době hodně zpomalilo.

„CDC se snažila počty úmrtí odhadnout, ale jejich pokles v některých státech nebyl tak dramatický, jak dokládala předběžná čísla,“ doplňuje Marshall.

Syntetické drogy mění nelegální trh s narkotiky

Další omezující fakt u předběžných údajů podle něj je, že nespecifikují detaily vývoje v různých skupinách obyvatelstva. Nedávná data ukázala, že růst počtu úmrtí z předávkování drogami je u afroameričanů a původních obyvatel nadproporčně vyšší.

„Potřebujeme více údajů od CDC, abychom zjistili, zda se tento pokles projevuje ve všech rasových a etnických skupinách,“ uzavírá Brandon Marshall.

–AM–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here