Ombudsman pomohl ženě k invalidní penzi. Marně o ni žádala dvakrát

0
3070
CSSZ
Ilustrační foto: Pixabay.com

Českou správou sociálního zabezpečení [ČSSZ] dlouho odmítaná žena se nakonec dočkala invalidního důchodu. Dostala i doplatek 653 461 Kč za pět let zpětně ode dne podání druhé zamítnuté žádosti k ČSSZ o invalidní důchod.

Ženě ale pomohl až veřejný ochránce práv – ombudsman. Ten o případu i blíže informuje. Žena se na něj obrátila, aby jí pomohl získat invalidní důchod. O ten úřady dvakrát žádala, ale marně. Sociální správa ho ženě dvakrát nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. Úřad namítal, že nezískala potřebnou dobu důchodového pojištění pro nárok na dávku. Díky zásahu ombudsmana se žena invalidní penze ale přece jen dočkala.

Měl jsem pochybnosti o správnosti hodnocení potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod i o přesvědčivosti snížení stupně invalidity,“ uvedl k případu ombudsman Stanislav Křeček.

Žena si podle něj stěžovala, že se jí nedaří získat invalidní důchod. Když si zkoušela požádat o důchod podruhé, namísto očekávaného příjmu se dočkala snížení invalidity z III. stupně na první stupeň. S hodnocením posudkového lékaře ale nesouhlasila. Ombudsman proto zahájil šetření.

ČSSZ: Posudkoví lékaři se s žadateli o invalidní důchod vidět nemusí

Výsledkem je, že sociální správa ženě přiznala invalidní důchod v mimořádné výši. Ta totiž získala více něž 15 let doby pojištění z výdělečné činnosti. Navíc, když by určila výši důchodu z výdělků, kterých žena dosahovala před vznikem invalidity, úřad by jí přiznal důchod výrazně nižší.

ČSSZ ve své práci pochybila

Ombudsman zjistil, že ČSSZ pochybila až při vyřizování druhé žádosti o přiznání invalidního důchodu. Když posuzovala nárok na něj poprvé v roce 2007, správně vyhodnotila, že ženě chybí potřebná doba pojištění alespoň 5 let v desetiletém období před vznikem invalidity. Avšak od roku 2010 platí alternativní podmínka pro pojištěnce starší 38 let. A ta říká, že potřebnou dobu pojištění může pojištěnec starší 38 let získat i ve dvacetiletém období před vznikem invalidity. Pokud tedy získá alespoň deset let pojištění. A to žena splnila.

Ombudsman tak upozornil sociální správu, že u stěžovatelky nesprávně v roce 2022 hodnotila podmínku získání potřebné doby pojištění.

ČSSZ: Posuzování invalidity neprobíhá na diagnózu

„Na základě mého upozornění hodnotila ČSSZ splnění podmínky potřebné doby pojištění ve dvacetiletém období před vznikem invalidity. Zjistila, že v tomto období žena získala více jak 10 let doby pojištění. Splnila tak podmínky nároku na invalidní důchod,“ vysvětluje ombudsman s tím, že invalidní penzi získává jen ten, kdo je uznán invalidním a zároveň získá potřebnou dobu důchodového pojištění.

„Nabyde ji hlavně tak, že si vydělává prací jako zaměstnanec nebo podnikatel,“ vyjasnil.

Cesta ženy, která se dočkala důchodu, ale nekončí

Cesta ženy za spravedlností u ČSSZ ale ještě nekončí. Aktuálně má žena před sebou spor o uznanou výši invalidity. Posudkový lékař konstatoval, že žena nebyla plně invalidní, ale jen částečně. O tom podle něj svědčí i to, že začala pracovat. Ombudsman úřad v této věci ale upozornil na nepřesvědčivost posudku, kterým ženě snížil stupeň invalidity.

Lidé si věci kolem sociální správy nově vyřídí na kterékoli pobočce

Česká správa sociálního zabezpečení proto nařídila mimořádnou kontrolní lékařskou prohlídku. Veřejný ochránce práv ženě v této věci řekl, že v případě neúspěchu může podat námitky, případně správní žalobu. Což může, pokud ČSSZ nevyhoví jejím námitkám.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here