Pojišťovny odmítají platit úředníky ze zdravotního pojištění

1
6926
pojistovny
Ministr zdravotnictví, profesor, Vlastimil Válek [zcela vlevo] je častým hostem odborných konferencí o tom, jak zlepšit české zdravotnictví. Oporou mu je nejednou na těchto akcích i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, profesor Ladislav Dušek [zcela vpravo]. / Foto: MZ ČR

Nový fond určený na Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS] a pacientské organizace by prohloubil deficit až o tři miliardy ročně, varují zdravotní pojišťovny ze Svazu zdravotních pojišťoven ČR [SZP ČR].

Jedná se o takzvaný Fond obecně prospěšných činností. O něm mají zanedlouho hlasovat poslanci. Podle pojišťoven náklady na pacientské organizace či ÚZIS ale nepatří do spektra aktivit, jež by měly financovat. Nehledě k tomu, že novinka znovu prohloubí současné deficity pojišťoven. SZP ČR náklady odhaduje na tři miliardy korun ročně.

„Celý systém veřejného pojištění má na letošek naplánovaný schodek 13,4 miliardy korun. Zdroje pro pokrytí jsou prakticky vyčerpané. A v této situaci přichází návrh, aby se rozpustil rezervní fond, určený jako poslední možnost pro úhradu péče, a začal se každoročně tvořit nový z až 0,5 procenta pojistného, z něhož by se hradily aktivity, jež pojišťovny vůbec pokrývat nemají,“ varuje prezident SZP ČR Martin Balada.

Výsledkem podle něj bude zase jenom prohloubení schodku zdravotních pojišťoven. O významně záporném hospodaření některých pojišťoven přitom hovoří i sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09]. Ten ho chce dokonce letos intenzivně řešit.

Dvě zdravotní pojišťovny se potápí. Už to potvrdil i ministr Válek

„Tady jsou dvě pojišťovny, které dlouhodobě hospodaří špatně,“ uvedl například loni na začátku prosince před poslanci Výboru pro zdravotnictví k hospodaření zdravotních pojišťoven ministr Válek. O které pojišťovny přesně jde, neuvedl. Vzhledem k citlivosti těchto informací o tom nespekulují ani Zdravé Zprávy.

„Ale bez ohledu na to, jak hospodaří ty ostatní pojišťovny, ty dvě mají horší výsledky. A bude potřebovat diskutovat o tom, jak dál. Protože jim klesá počet pojištěnců. A zájem pojištěnců je u těch pojišťoven nižší,“ vysvětlil na jednání Výboru další důvody, proč je nutné řešit nedobrou situaci dvou z pojišťoven.

Možností k řešení se podle něj nabízí více. Jednou z cest je, že daná zdravotní pojišťovna zkrachuje, jak řekl. To znamená, že se dostane do situace, kdy nebude mít prostředky na úhrady poskytovatelům zdravotní péče. Pak podle Válka přecházejí pojištěnci takto nefunkční pojišťovny automaticky k Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR [VZP ČR].

Čím argumentuje SZP ČR

Dnešní rezervní fond se každoročně doplňuje jen minimálně zhruba o 500 milionů korun a několik let neměl žádné výdaje. Slouží jako „železná rezerva“ pro pokrytí nákladů na zdravotní péči, aktuálně je v něm kolem sedmi miliard korun.

„Návrh zákonné úpravy říká, že z nového fondu by se měly platit například pacientské organizace nebo část provozu státního Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Na chod ÚZIS přitom pojišťovny nemají žádný vliv. Dosud byly činnosti ÚZIS financovány státem nebo z dotačních projektů,“ vysvětluje Balada.

Ministr Válek dál trvá na převzetí rezervních fondů pojišťoven

Podle něj je v návrhu zvlášť nebezpečné i slovo „zejména“, které značí, že ministerstvo zdravotnictví by mohlo na pojišťovny přenášet další, se zdravotní péčí nesouvisející, náklady.

Věřím, že toto poslanci odmítnou,“ doplňuje.

Se změnou fungování rezervního fondu přišlo MZ ČR v roce 2023. Návrh spočívá ve zrušení stávajících rezervních fondů zdravotních pojišťoven a jejich nahrazením takzvanými rozvojovými fondy.

Stejně jako nyní do rezervního fondu vkládají pojišťovny povinně procenta ročních výdajů svých základních fondů podle průměru za poslední tři roky, tak stejnou částku by odváděly do nového fondu. Ovšem s tím rozdílem, že o využití těchto peněz by rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. A peníze by mimo jiné posloužily třeba k úhradě provozu ÚZIS nebo by se z nich hradilo vzdělávání lékařů či chod pacientských organizací.

Oborové pojišťovny návrh kritizují dlouhodobě

S tímto návrhem vyslovuje ostrý nesouhlas SZP ČR, který sdružuje zdravotní pojišťovny s výjimkou VZP ČR, dlouhodobě.

„To nepovažujeme za dobrý směr. Rezervní fondy jsou tu pro vykrytí těžších časů a neočekávaných výkyvů [v hrazení zdravotní péče]. Ohledně využití peněz by stále mělo platit, že pojišťovny mají hradit poskytnutou péči, náklady na chod státem zřizovaných úřadů či vzdělání lékařů má hradit napřímo stát,“ řekl jasně k návrhu MZ ČR tehdejší prezident SZP ČR Ladislav Friedrich.

Resort zdravotnictví chce ze zdravotního pojištění platit už i úřady

Svaz podle něj naopak navrhne snadnější využití rezervních fondů pro případ problémů s úhradami zdravotní péče směrem k poskytovatelům. Přičemž to byly právě rezervní fondy, které v posledních letech vykrývaly deficitní hospodaření pojišťoven. Osvědčily se v době krizí, jakou byla pandemie covidu.

–DNA–

1 komentář

  1. Léčba tlustých lidí, alkoholiků a kuřáků…ti by si měli léčbu, léky platit sami. Hned by bylo na léčbu doopravdy nemocných lidí.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here