Jurečka navrhuje nový příspěvek na asistenci k příspěvku na péči

3
18627
na_asistenci
Foto: Úřad vlády ČR

Lidé v domácí péči s přiznaným příspěvkem na péči ve čtvrtém stupni by mohli od státu dostat další dávku, a to příspěvek na osobní asistenci. Čerpat by ji ale museli jenom od registrovaného poskytovatele sociálních služeb.

Získání příspěvku na osobní asistenci by podmiňovalo, že příjemce příspěvku na péči ve 4. stupni si měsíčně hradí 80 hodin služby pomoci. Dalších 80 hodin péče by mu doplatil stát. Při současné maximální ceně za hodinu osobní asistence ve výši 145 korun by tito lidé získali příspěvek ve výši až 11 600 korun měsíčně. Zavedení příspěvku na osobní asistenci navrhuje do novely o sociálních službách dodatečně vložit, jako poslanec, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

„Chceme umožnit lidem ve čtvrtém stupni závislosti, pokud to potřebují, dokoupit rozsah péče. My jim to do měsíce proplatíme. Takhle je ten mechanismus připravený,“ uvedl ke svému návrhu, který nepovažuje, jak uvedl, za nesystémový.

„Kdokoliv ze čtvrté kategorie, kdo je v domácí péči, asistenci si zaplatí a požádá, tak my mu ji budeme proplácet,“ shrnul svůj pozměňovací návrh do novely.

Odhadované výdaje by činily podle podkladů nejvýše 487 milionů korun ročně. S vyplácením nové podpory se počítá od července 2027. Nová dávka by se týkala asi 3 500 osob, odhaduje Jurečka.

Příspěvek na osobní asistenci k příspěvku na péči

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením [NRZP], návrh do novely podává Jurečka krátce před jejím projednáváním ve Sněmovně. Tedy bez možnosti diskuze s dotčenými stranami. Problém vidí Krása i v tom, že navrhovaný příspěvek na osobní asistenci stát poskytne jen na péči od vybraných poskytovatelů.

„Je zajímavé, že ministři dávají těsně před projednáváním pozměňovací návrhy. Takže se k nim nevede debata, Asi bude tento návrh použit jako argumentace proti našemu návrhu [o růstu dvou příspěvků],“ míní Krása.

Ve vzduchu je navýšení příspěvku na péči v 1. a 2. stupni závislosti

Rada žádá Sněmovnu, aby při hlasování o novele podpořila navýšení dvou nejnižších příspěvků na péči pro dospělé z 880 na 2 000 korun. A z 4 900 na 6 000 korun. Navýšení by se týkalo podle Krásy asi 180 tisíc osob.

„Je to spíš pro budoucí vládu. Lidí se to nijak nedotkne,“ zhodnotil návrh na zavedení příspěvku na osobní asistenci pro osoby s příspěvkem na péči ve 4. stupni Krása.

Jurečka ale argumentuje, že příspěvek/doplatek na osobní asistenci se nemá využívat na jakoukoliv péči.

„Příspěvek se zvedl na 27 000 korun. Pokud tu má být ještě něco navíc, tak stojíme o to, aby byl poskytovatel péče registrovaný. Splňoval jasně dané podmínky včetně kvality, služby poskytl a vyfakturoval. A my to doplatíme,“ vysvětlil svou představu.

Příspěvek jen na služby od registrovaného poskytovatele

Předsedkyně vládního výboru pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb Nicole Fryčová zase tvrdí, že případné zavedení příspěvku na osobní asistenci upřednostňuje jednu službu. A ta není navíc ve všech regionech dobře dostupná.

„I kdyby člověk chtěl, tak si u poskytovatele nebude moci zajistit péči v takovém rozsahu, který by mu dovoloval žádat o příspěvek na osobní asistenci. Tedy nad 80 hodin měsíčně,“ uvedla Fryčová.

Další problém vidí, že ministr s návrhem přišel až ve Sněmovně. Nebylo tak možné ho předem projednat. Podle Fryčové doma s nejvyšším příspěvkem na péči žije asi 30 tisíc lidí.

Lidem se zdravotním postižením chybí finance i dostupná péče

Podle Jurečkova stávajícího návrhu by stát doplatil lidem, kteří si sami uhradí 80 hodin asistence, dalších až 80 hodin měsíčně. O proplacení by lidé žádali sociální správu přes aplikaci. V elektronickém formuláři uvedou poskytovatele péče a počet hodin asistence. A přiloží doklad o úhradě. Úřad jim podporu zašle bez dalšího posuzování zdravotního stavu.

Při současné výši maximální ceny za hodinu asistence 145 korun by příjemce podpory dostal až 11 600 korun měsíčně. To k příspěvku na péči ve 4. stupni pro domácí péči, který je 27 000 korun.

–ČTK/VRN–

3 KOMENTÁŘE

  1. Bohulibý nápad, upřímně ve 4 stupni postižení (pro laiky – to už většinou postižení jsou ležáci, kterým musíte měnit pleny) ale než asistent (nevím k čemu bych po potřebovala – možná na koupání, ale to zvládneme sami s manželem večer po jeho práci). Kdyby spíš než takto plošně řešili třeba, plošinu do 1 patra (můj táta nebyl 2 roky venku z bytu, páč ho už s mužem neuneseme nebo řešili pojištění pečujících osob, než nějaký asistent mně zajímá, co se mnou bude, když sama v období péče o člena rodiny onemocním (a to se mi stalo). Průkaz ZTP sice dostanete ale invalidní důchod nikoliv.
    Není nárok!
    Za roky práce 365 dni v roce a 24 hodin denně.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here